Gotik sanat (heykel)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gotik sanat, özgün ve özsel sanat anlamını taşır. 1140 yıllarda ortaya çıkıp, 13. yüzyılda tüm Avrupa'ya yayılan bir akımdır. İlk olarak yazı biçiminde ve Almanlar tarafından ilk örnekleri oluşturulmuştur. Gotik, Orta Çağ sanat hareketi sayesinde Fransa'da gelişti.

Gotik akımından etkilenmiş bir eser. Bu eserde özellikle sivrilikler olması dikkat çekiyor.

Gotik sanatı aslında Latin sanatına bir tepki olarak doğmuş, daha sonraları kendi içerisinde özgünleşerek bir sanat akımı haline gelmiştir. Mimaride kendisini özellikle Orta Çağ Avrupası'nda hissettirmiştir. Özellikle kilise ve katedral gibi dini yapılarda bu sanat akımının izleri görülmüştür. Gotik sanatı kendi içerisinde özgün ve özsel olduğu için, her millet bu sanat akımını kendi içerisinde yorumlamıştır. Bazı Avrupa ülkeleri ise bu akımdan etkilenmemiştir. Gotnik sanatın mimarideki izleri genellikle yapılardaki kordon, sütun gibi birimlerde görülür.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gotik sanatının mimarları, ağırlığın itme kuvvetini ve yönünü tespit ederek, baskıyı kemerlere ve fil ayaklarına aktardılar. Böylece yapının tamamı dengeye faydalı olan elemanlara bağlandı. Gotik yapılar bu yönüyle teknik açıdan tarihinin ileri yapıları arasında yer almıştır.

Gotik tarzı, yalnız mimarlıkta tesirli olmayıp; süs ve gündelik eşya resim ve yazıda heykelcilikte de etkili olmuştur.

Gotik Sanatının Heykellere Yansıması[değiştir | kaynağı değiştir]

Gotik heykeller yüzyıldan 12. yüzyılın ortasında, Fransa'da katedrallerin duvarlarının yapımında ortaya çıkmaya başladı, bu türde en önemli eser Chartres Katedrali (M.Ö. 1145)'dir. Fransa'da ortaya çıkan akım Avrupa'daki birçok ülkeye yayıldı. Almanya'da 1225 yılında Bamberg Katedrali'nin yapımından itibaren bu etki bütün Avrupa'da görülmeye başlanır. İngiltere'de bu akımın etkileri yeterince yankı uyandırmamıştır. Bazı küçük heykelcilik alanlarında örnekleri görülmüştür. Fransa'da Notre Dame Katedrali, İngiltere'de Canterbury Katedrali, Almanya'da Elizabeth Katedrali, İspanya'da Burgos Katedrali ve İtalya'da San Francesca Bazilikası gotik sanatın değerli örneklerinden bazılarıdır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]