Cevahir Kirişçi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cevahir Kirişçi
Geniş Aile karakteri
İlk görünüm 1. Bölüm
Son görünüm 108. Bölüm
Canlandıran Ufuk Özkan
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Cevo
Faydasız
Mali Düzenbaz
Ezik
Hayvan artığı
Sefil
Sefalet
Fakir
Cinsiyet Erkek
Meslek Serbest Meslek
Doğum ve ölüm (d. 1983,)

Cevahir Kirişçi, Geniş Aile isimli dizide Ufuk Özkan'ın canlandırdığı karakter. Dizinin ana karakteridir. Karakterin kullandığı birçok söz ve hareket toplumda yaygın biçimde kullanılmaktadır. Şu anda ailesinin evinde kalmaktadır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevahir Kirişçi, 30 yaşlarında oturduğu mahallenin en popüler insanlarından biridir. Hayattaki tek amacı aşık olduğu kız Şukufe'yle evlenmektir. Fakat tam evlencekleri gün Almanya'ya gitmiştir ve orada Berrak adlı birisiyle vatandaş olabilmek için evlenmiştir. Yurduna döndüğünde ise sevgilisi Şukufe en büyük düşmanı Bilal Elagöz (Koyu Bilal) ile sevgili olmuştur. Ailesiyle birlikte annesinin evinde yaşamaktadır. Türkiye Lezzetini Arıyor adlı yarışmada ortağı Ulvi ve rakibi Bilal ile finale kalmıştır. Mantıcılık, korsan emlak, kururuyemişçilik gibi birçok meslek yapmıştır. Ama hiçbir işte başarılı olamamıştır.

Cevahir'in 38. bölümde bir olay içine oturduğu için sulu göz hastalığına yakalanması izleyicileri şaşkına uğratmıştı. Geçici bir durumu olmakla beraber birnevi mahellede statüsüde öyle. Ama daha sonra arşivde olan olaydan sonra tekrar düzelmiştir. Cevahir'in kavgacı diye hitap edilmesinin nedeni ise aslında yanlıştır. Çünkü dizide her şey aleyhine olduğundan bu durum onu daima kavgaya çekmektedir.

Daha sonra Cevahir askere gidip gelir. Evlerine güzel, sarışın bir kız gelir (Zeynep Meyveli). Cevahir sürekli onunla uğraşır ve gittikçe Zeynep'e gönlünü kaptırmaktadır. Kız da ondan hoşlanmaktadır. Ama işin kötüsü Bilal de kızdan hoşlanmaktadır.