Geniş Aile karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Geniş Aile karakter listesi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Bu liste Türk televizyon dizisi Geniş Aile nin karakterlerini taşımaktadır.

Ana Karakterler İkincil Karakterler Eski Karakterler Konuk Oyuncular Ebeveynler
Cevahir Kirişçi/Cevo Müfit/Müfik Şûkufe Doğan Tiryaki/Komşu Kızı Aytaç Tiryaki Nadir Kirişçi
Kuddusi Kirişçi/Kutsal Kuti Pırıl 'Tiki' Tayanç Tiryaki Memur Gaffar Hafize Kirişçi
Muazzez Kirişçi/Muti Ümran Süreyya Hulki Cevriye Ekber Elagöz
Mürsel Koçak Zekai 'Zack' Kirişçi Berrak Kirişçi Doktor Hayat Adeviye Elagöz
Cüneyt Kirişçi/Cücü Şoray Nadir Kirişçi (boşandı) Gonca Makbule Doğan
Somer Tuna Koçak Bünyamin Özkütük/Kütük Saltuk Nasip Nevriye Laçinda
Ulvi Mısırlıoğlu Keçe Kardeşler Kunter Tahsin İbrahim Laçinda
Nazan Kirişçi Koçak Devir Daim Kâtip Meyveli Taksici Hüsamettin Gülbahar Hanım
Bilal Elagöz/Koyu Bilal Yok Şevval Dündar Safiye
Neşe Elagöz Yok Zeynep Meyveli/Zeyzey Cihangil Behice Kirişçi
Nilüfer Kirişçi Yok Sevim Laçinda Mısırlıoğlu/Domuşuk Hande Yener Neşe ve Nilüfer'in babası
Yok Yok Aytaç Tiryaki Gripin Yok
Yok Yok Ümran Süreyya Bey Ziynet Sali Yok
Yok Yok Müjgan Kayır Demet Akalın Yok
Yok Yok Yok Müslüm Gürses Yok
Yok Yok Yok Nuran Sultan Yok

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevahir Kirişçi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevahir Kirişçi (Ufuk Özkan) dizinin ana karakteridir. 35 yaşında bir gençtir. Şükufe'ye deliler gibi aşıktır ama Koyu Bilal de Şükufe'yi sevmektedir. Bu sebepten Bilal ile düşmandır. Her bölümde yanlış bir şeyler yaparak babası Kuddusi tarafından kovulur. Babası her zaman ona Faydasız der. Önceden Şükufe ile sevgililerdi ama Cevahir, Almancı bir ailenin kızıyla evlenince Şükufe ile ayrılırlar. Cevahir geri dönünce Şükufe'nin kalbini kazanmaya çalışır.Şukufe'de Bilal'le sevgili olmuştur, bu yüzden Bilal, Şükufe'nin etrafında dolanır. Daha sonra Cevahir, Berrak'tan ayrılmıştır ve kentine geri dönmüştür. Bilal'le kavgalarına devam ederler. Birkaç bölümde Bilal ile birlik olmuşlardır. Şükufe aklını kaybettiği için, Cevahir bu fırsattan yararlanarak onu kandırmıştır. Ona hala sevgilisiymiş gibi eski anıları geri getirir. Daha sonra, faturayı getiren adamı sözünde görünce aklı yerine gelir. Can dostu ve kardeşi Ulvi'dir ama ona her zaman hakaret eder ve kızar. Fakat onu çok sever. Durmadan para bulmanın yollarını arar ve Şükufe'nin gönlünü almaya çalışır. Annesine hep Kız Muti (Almanca'da: Kız Anne diye geçer) der. Mahallede ona kafa tutan tek kişi Koyu Bilal'dir. Aralarında hep bir husumet çıkar. 38. bölümde Cevahir, Bilal'e yaptığı bir davranış sonucunda sulugöz hastalığına yakalanmış fakat sonra Zekai'nin okul arşivinden getirdiklerinden hatırlayarak iyileşmiştir. 46. bölümde Cevahir, Şükufe'nin Aytaç'la flörtünden kısa süreli geçici bir kişilik bölünmesi yaşasa da bölünen kişiliği onu etkisi altına alarak onu kontrol etmiştir. 1. Sezon Finali Bölümünde yaşı geçtiği için askere gitmiştir. 37. Altın kelebek Ödülleri'nde "En iyi erkek komedi oyuncusu" seçilmiştir.

Kuddusi Kirişçi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuddusi Kirişçi (Rasim Öztekin) Cevahir`in babasıdır. Cevahir`i sık sık evden kovar ve onun yaptığı hatalar ile aileyi mafettiği anları yüzünden ona hep Faydasız der ama 1. sezonun son bölümünde Aytaç`ı kurtardığı için ona faydalı demiştir. Ayrıca 26. bölümde Kuddusi`nin eşi Muazzez Şukufe`nin annesi Makbule Doğan`la vakit geçirdiği için Kuddusi`yi kıskanmıştır ve bu kıskançlık olayı yüzünden neredeyse ikisi de şehirden ayrılacaktı ama yanlış anlaşılma olayı düzeldiğinden dolayı her şey normale döndü.45`inci bölümde Cevahir çoktan evden kovulmuştu ve askerlik arkadaşı Nasip gelcekti. Kuddusi ona Eğer arkadaşım`a yardımcı olursan seni affederim dedi ama Nasip çok değişmişti ve Kuddusi bunu anladığında Cevahir`i geri aldı.

Mürsel Koçak[değiştir | kaynağı değiştir]

Mürsel Koçak (İlker Ayrık), Geniş Aile nin adam akıllı gibi görünen fakat başını Cevahir'le daima belâya sokan Coğrafyacı titrek eniştesidir. Nazan'la evlidir ve Ali Soner Tuna adında çocukları vardır. Zekai'nin okulunda Coğrafya öğretmenidir. Herzaman Başını Cevahir'le sayısız maceralı belâya sokmuştur. Mesela 20. bölümde Cevahir'le birlikte kurban almaya gittiklerinde kurbanlarını kaçırmışlardır. Bunun üzerine Ümran Süreyya Bey, danasını onların bahçesine bırakınca oda çalınır, bunun üzerine Mürsel az daha korkusundan kendi kurban olmaya karar vermiştir. 44. bölümde Tahsin'in annesi onu özlemiştir. Tahsin çok vukuat işleyen bir adam olduğundan hapistedir, onu annesine hâkim diye söylerler. Bunun üzerine Mürsel ona çok benzediği için iyilik niyetine Cevahir ve Koyu Bilal tarafından yerine hapse girer. Bu annesine bir Anneler Günü olmuştur. Mürsel hapiste Ayran Kardeşler le aralarında kavga çıksada Mürsel hepsinden zararsız ve sağ çıkar. Ayran Kardeşlere, Cacık Kardeşler diye hitâp eder. Hapiste başkan olur ve yine komikliğine devam eder, daha sonra hapisten çıkar. 1. sezon finalinde Mürsel & Nazan'ın çocukları Ali Soner Tuna doğar, dizide 2. sezonda onun büyümüş olarak ana karakter olması bekleniyor.

Ulvi Mısırlıoğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulvi Mısırlıoğlu (Bülent Çolak) Cevahir'in en yakın arkadaşı ve yancısı. Sürekli Cevahir'le birlikte takılır ve onunla beraber her türlü belaya başını sokar. Zaten Cevahir ne planlarsa Ulvi de "Sen gidersen bende giderim Cevo! Her Türlü!" ya da buna benzer cümleler kurar, Cevahir de onun bu yalakalıklarından sıkılarak ona yetersiz diye ithaf eder. Hatta daha da abartarak ona bi takım sıfatlarla hitab eder, "Az Ulvi","Yüzde İki Ulvi","Yetersiz Ulvi" ve bunun gibi birçok kelime kullanır. Cevahir, Koyu Bilal'i alt etmek için onun eski sevgilisi Sevim'le Ulvi'nin arasını yapmaya çalışır. Bundan sonra da Ulvi ile Sevim geri dönülmez bir aşk hikâyesinin kahramanları olurlar. Sevim sürekli Ulvi'yi kıskanır ve dövmek için neden arar; bunu da başarır. Ulvi Sevim'in gönlünde daha fazla yer edinmek için Sevim'in annesi Nevriye Teyzenin gözüne girmeye çalışsa da sonu hep hüsran olur. Nevriye Hanım bir türlü Ulvi'yi sevmez. Sezon finalinde de Ulvi, Sevim'i annesinde habersiz evlenmeye ikna eder ve evlenirler. Cevahir ise askere giderek bu sefer Ulvi tek kalmıştır.

İkincil Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Ve Birkaç Hafta Gidip Dönen Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şûkufe Doğan/Komşu Kızı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şükufe Doğan (Zuhal Topal) ya da diğer adıyla Komşu Kızı, Cevahir'in eski eşi ve 1. sezon finalinde Aytaç'la evlidir. Cevahir, Almanya'ya gidip Berrak'la formalite evlilik yaptıktan sonra ondan ayrılmış ve ona darılmıştır. Bilal'de onu çok sevmektedir bu yüzden daima biribrleriyle kavga ederler, Şükufe onlara yüz vermez. Fakat Şükufe, Cevahir'i hâlâ sevmektedir, ona darıldığı için ona yüz vermez ancak oa karşı içinde bir sevgi beslemektedir. Cevahir ona "Koşu Kızı" diye hitap eder. Bilal'in babası Ekber Amca'nın kiraya verdiği dükkânda iplikçi olarak çalışmaktadır. Babası ölmüştür, gençken Ekber ve Kuddusi'yle Boyacıköy Spor Kulüb'ndelerdir, çok iyi arkadaş olduklarından babası öldüğünde kızı Kuddusi'ye emanet kalmıştır, ona kızı gibi davranır. Cevahir ve Bilal'le çoğu maceraya girmiştir. Mesela 29. bölümde Şükufe mahalleden ayrılmıştır, bunun üzerine Cevahir ve Bilal oraya giderek bir servetli yaşlı insan'a bakar bulurlar, fakat iki yeğeni amcalarına ölümü için tuzak kursalarda bizim üçlünün yardımıyla kuramazlar. 46. bölümde Tiki Tayanç'ın abisi Aytaç diziye girince Şükufe onunla konuşmaya flört etmeye başlar. Bunun sonucunda 46- 49 bölümlerde Cevahir ve Bilal ne kadar birlik olduysa Aytaç'la son bölümde evlenmesine mâni olamamaışardır. Sonucunda ikisi de adam olmak için farklı yollara başvurmuşardır. Aytaç'ta, Şükufe'yi evlendikten sonra onu alarak Miami'ye taşınırlar.

Bilal Elagöz/Koyu Bilal[değiştir | kaynağı değiştir]

Koyu Bilal (Fırat Tanış), Cevahir'in bir numaralı düşmanıdır. O da Şükufe'yi sevdiğinden daima aralarında husumet çıkar. Gözlüğünü gözünden hiç çıkarmamamıştır, ve de daima tesbihiyle oynar. Bilal; Üç kâğıtçı, gözü açık, her durumda işin altından kurtulmayı bilen, biraz şımarık fazla tiki olmayan gösterişli biri olarak nitelendirilir. Zengin bir ailenin çocuğu olan Bilal, kendini Cevahir'den üstün göstererek ona "ezik" der. Babası mahallenin beyaz eşya satıcısı Ekber Amca'dır. Genellikle babasından daima para koparır ve her zaman bunu başarmıştır. Her zaman Müfit'le gezer ve Müfit konuşamasa da ona genellikle fikir veren odur. Cevahir, Almanya'ya gidip formalite evlilik yaptığı için Şükufe'yle sevgili olmuştur, o günden beri aralarında kavga hiç eksik olmaz. Fakat bazı bölümlerde birlik olmuşlardır (Örn 15. bölüm). Bilal, 11. bölümde Cevahir ile iş birliği yapmışardır, ona yeni bir talip çıkmıştır ve o kişide kimsenin bilmediği karanlık işler çevirmektedir. Fakat Cevahir ve Bilal ortaya çıkarmıştır. Daha sonra 39. bölümde Cevahir ile lezzet yarışmasında kapışmışardır. En iyi lezzeti yapmak için birbirleriyle hem kavga etmiş hem de lezzet için rekâbet etmişlerdir. İkisi de kazanamamıştır ama Cevahir için bir sürpriz bir davetiye olmuştur. Hıdrellez Şenliğinde Bilal'e bir kız başına bela olmuştur, daima ondan kaçmakla yetinir. Bunu dışında 40. bölümle Cevahir ve Bilal tek vücut oluyor. Üzerlerine en güçlü yapıştırıcı yapıştığından tek vücut olarak iş yapıyorlar, bunun sonucunda bunu paraya çevirselerde iş yine fiyaskoya dönüşür. 42. Bölümde alkolu fazla kaçırınca olaylar hiçbir bölümde olmadan daha fazla heycanlı olmuştur Bu bölüm 37. Altın Kelebek Ödülleri yarışmasında bu dizi ödül almaya hak kazanmıştır.[1] 1. Sezon finalinde Koyu Bilal adam kaçırmaktan hüküm giymiştir.

Konuk Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ebebeynler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aile ağaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kirişçi ve Koçak aile ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nadir Hafize`yle evlenmiştir ve oğulları Kuddusi Muazzez`le evlenince 3 çocukları olur. Cevahir Berrak`la evlenip çocukları olur. Nazan da Mürsel`le evlenip çocuk doğururlar. Zekai henüz evlenmedi.Nadir ise başkasıyla evlenir. Bu aile geniş olduğu için dizinin adı Geniş Aile`dir.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hafize Kirişçi
kızlık soyadı bilinmiyor
 
 
 
 
 
Nadir Kirişçi
boşandı
 
 
 
Behice Kirişçi
kızlık soyadı bilinmiyor
Nadir`in yeni eşi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Somer Tuna Koçak
 
 
 
 
 
Safiye Koçak
kızlık soyadı bilinmiyor
 
 
Muazzez Kirişçi
kızlık soyadı bilinmiyor
 
 
 
 
 
Kuddusi Kirişçi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mürsel Koçak
 
 
 
 
 
Nazan Koçak
kızlık soyadı Kirişçi
 
Zekai Kirişçi
 
Cevahir Kirişçi
 
 
 
 
 
Berrak Kirişçi
kızlık soyadı bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
somer Koçak Jr.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
cüneyt Kirişçi
 
 
 
 
 

Elagöz aile ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekber Adeviye ile evlenir ve tek çocukları Bilal olur. Ekber Bilal`in evlenmesini ister.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adeviye Elâgöz
kızlık soyadı bilinmiyor
 
 
 
 
 
Ekber Elâgöz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilal Elâgöz
 
 
 
 
 
 
 
 

Mısırlıoğlu ve Laçinda aile ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nevriye Laçinda
kızlık soyadı bilinmiyor
 
 
 
 
 
İbrahim Laçinda
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ulvi Mısırlıoğlu
 
 
 
 
 
Sevim Mısırlıoğlu
kızlık soyadı Laçinda
 
 
 
Sevinç Laçinda
Sevim`in ikizidir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ümran Mısırlıoğlu
daha doğmadı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]