Gasosaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gasosaurus
Yaşadığı dönem aralığı: 166,1-163,5 Ma
Callovian 
Gasosaurus skeletal.png
Bulunan fosil buluntularına göre (beyaz ile gösterilmiş) oluşturulmuş rekonstrüksiyon
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Klad: Dinosauria
Klad: Saurischia
Klad: Theropoda
Klad: Avetheropoda
Cins: Gasosaurus
Dong & Tang, 1985
Tip tür
Gasosaurus constructus
Dong & Tang, 1985

Gasosaurus (Basitleştirilmiş Çince: 气龙; Geleneksel Çince: 氣龍) (/ɡˈæsəˈsɔːrəs/), Jura Dönemi'nin ortasında yaklaşık 171.6 ila 161.2 milyon yıl önce yaşamış bir tetanuran theropod cinsidir. "Gasosaurus" adı, İngilizce "benzin" ve Yunanca "sauros' ("kertenkele") kelimelerinden türetilmiştir. Şu anda sadece bir tür tanınmaktadır, G. buildus, bu özel isim Çin'in Sichuan Eyaletindeki Dashanpu fosil ocağını bulan ve şimdi Aşağı Shaximiao Formasyonu olarak adlandırılan benzin şirketini onurlandırmaktadır.

Keşif ve adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk ve bugüne kadar sadece kafatası sonrası (kafatası eksik) fosiller, dinozorun alışılmadık adını açıklayan bir gaz tesisinin inşası sırasında 1985'te ele geçirildi. Yanal olarak sıkıştırılmış dişler, 4 servikal, 7 dorsal, 5 sakral ve 7 kaudal omur, her ikisi de humerus ve sol ilium, sol iskium, sol pubis, sol femur, sol tibia, sol fibula ve yüksek oranda aşınmış ve yeniden yapılandırılmış pelvis ile arka bacak materyalinden oluşur.[1] Fosiller, paleontologlar Dong Zhiming ve Tang Zilu tarafından Gasosaurus tip türü olarak tanımlandı.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

restorasyon
Ölçek diyagramı

Gasosaurus, güçlü bacakları ancak kısa kolları olan etçil bir theropoddur. 3.5 ila 4 metre (11 ila 13 ft) uzunluğunda ve yaklaşık 150 kilogram (330 lb) ağırlığındaydı. Bununla birlikte, bazı tahminler ağırlığını 400 kg'a kadar çıkarmaktadır.[2] r.

Holotip iskeletinin (IVPP V7264) birçok potansiyel olarak bilgilendirici özelliğinin, yayınlanan açıklamalara ve resimlere dayanarak değerlendirilmesi zordur. Takson, iskiyal saptan önemli ölçüde daha büyük olan iliumun bir kasık sapının varlığına dayanan bir tetanuranı temsil eder. Alçıların incelenmesi, küçük trokanterin femur başı seviyesinin üzerine çıkmadığını ve bunun yerine, femur başının proksimal kısmının kırıldığını ve küçük trokanterin, coelurosaurian olmayan tetanuranlarda olduğu gibi başın yaklaşık olarak orta seviyesine ulaştığını ortaya koymaktadır.[3]

Ayrıca, yeni başlayan zayıf ventral omurgaya sahip bir amfiplatyan servikal merkez, amfiplatyan merkezli dorsaller, düşük nöral kemerler ve plaka benzeri nöral dikenler, uçlarda genişlemiş kütleleri olmayan dorsal nöral dikenler, beş sakral merkez ve kemerler sıkıca kaynaşmışken nöral dikenler tarafından tanınır. kaynaşmamış, bir humerus forameninin varlığı, daha az gelişmiş bir anterior çıkıntıya sahip alt ilium ve pubis ve iskiumun distal uçları genişlemiş ancak ayak benzeri çıkıntılardan yoksundur.[1]

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Varsayımsal kafalı yeniden inşa edilmiş iskelet, Piskopos Müzesi

Geleneksel olarak, bir olduğu düşünülen megalosauroid,[4] (2000) Holtz bazal olduğu bulundu coelurosaurian,[5], ancak daha sonra Holtz ve diğ. (2004), tanımlanmamış örneklerden elde edilen verilere dayanarak, bunun bir bazal karnosaur (muhtemelen bir metriacanthosaurid) olduğunu öne sürdü.[6] Aslında şimdiye kadar bilinen en temel coelurosaurian olabilir veya hatta iki grubun ortak atasına yakın olabilir; her durumda, en eski kesin tetanuran theropodlarından birini temsil eder. Bazı paleontologlar, Gasosaurus ve Kaijiangosaurus'un tek ve aynı tür olabileceğini öne sürdüler.

Bilinen Gasosaurus fosillerinin parçalı doğası nedeniyle, Tetanurae içinde belirsiz bir konuma sahiptir ve muhtemelen Coelurosauria'nın dışındadır. Holotipinsınıflandırmasını değiştirebilecek ayrıntılı bir incelemesi devam etmektedir.[3]

Paleoekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Gasosarus, yaklaşık 164 milyon yıl önce Jura ortalarında (Batoniyen ve/veya Kalloviyen evreleri) yaşadı.[7] Aşağı Shaximiao Formasyonu'ndan bulunan diğer iki dinozor olan Chuandongocoelurus ve Kaijiangosaurus gibi diğer orta menzilli theropodlarla birlikte yaşadı. Bu üç takson, orta ila büyük gövdeli theropodlara aittir ve ilişkili prostkraniyal iskeletlerden bilinmektedir. Çin, dünyanın her yerinden tüm vücut boyutlarındaki Orta Jura theropodlarının en yüksek taksi çeşitliliğine sahiptir. Çin'den gelen çoğu Orta Jura theropodları, dünyadaki Orta Jura theropodlarının çoğunluğu gibi orta boy'dur.[8]

Bu benzer dinozorlar, türetilmiş tetanuran sinapomorfları ve tetanuran olmayanlarla paylaşılan ilkel özelliklerin ilgi çekici bir kombinasyonunu gösterir; bu, Tetanurae içinde bazal bir pozisyon işgal ettiklerini düşündürür. Çin Jura taksonlarının anatomisini anlamak, ilkel tetanuran anatomisinin daha fazla detayını ortaya çıkarabilir ve bu başarılı theropod soyunun erken evriminin çözülmesine yardımcı olabilir. Çin Orta Jura theropod kaydının gelecekteki keşfi, daha türetilmiş theropodlar arasında daha büyük vücut boyutlarının kökeni ve Orta Jura paleobiyocoğrafyası olan Tetanurae'nin çeşitlenmesine yeni bakış açıları getirebilir.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b G. (2005). "Jurassic Dinosaur Faunas in Zigong". 彭光照 叶 勇 高玉辉 舒纯康 江 山 著. 
  2. ^ "Gasosaurus Paleoserver Entry". Dinobase. University of Bristol-Department of Geology. 30 Nisan 2001. 7 Mart 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2017. 
  3. ^ a b Carrano (2012). "The phylogeny of Tetanurae (Dinosauria: Theropoda)". Journal of Systematic Palaeontology. 10 (2): 211-300. doi:10.1080/14772019.2011.630927. 
  4. ^ Dong and Tang, 1985. A new Mid-Jurassic theropod (Gasosaurus constructus gen et sp. nov.) from Dashanpu, Zigong, Sichuan Province, China. Vertebrata PalAsiatica. 23(1), 77-82.
  5. ^ Holtz, 2000. A new phylogeny of the carnivorous dinosaurs. Gaia. 15, 5-61.
  6. ^ Holtz TR Jr, Molnar RE, Currie PJ. 2004. Basal Tetanurae. In: Weishampel DB, Dodson P, Osmólska H, eds. The dinosauria, 2nd edn. Berkeley, CA: University of California Press, 71–110.
  7. ^ Prehistoric Life. Edinburgh, Scotland: Dorling Kindersley. 2012. s. 260. ISBN 978-0-7566-9910-9. 
  8. ^ a b Brusatte (2010). "The evolution of large-bodied theropod dinosaurs during the Mesozoic in Asia". Journal of Iberian Geology. 36 (2): 275-296. doi:10.5209/rev_jige.2010.v36.n2.12. 

 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikitür'de Gasosaurus ile ilgili taksonomik bilgiler bulunur. Wikimedia Commons'ta Gasosaurus ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.