Gabriel El-Registan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gabriel El-Registan
Gabriyel Arkadyevich Ureklyan
El-Registan.jpg
Gabriel El-Registan
Doğum Gabriel Ureklyan
15 Aralık 1899(1899-12-15)
Semerkand
Ölüm 30 Haziran 1945 (45 yaşında)
Moskova
Takma ad El-Registan
Meslek Yazar, şair, gazeteci
Milliyet Ermeni
Vatandaşlık SSCB
Edebî akım Sosyalist gerçekçilik
Evlilikler Valentina Galanina

Gabriel El-Registan'ın Moskova'daki Novodeviçi Mezarlığı'nda yer alan mezarı.

Gabriel El-Registan (Rusça: Габриэль Аркадьевич Уреклян, Gabriyel 'Arkadyevich Ureklyan), doğum adıyla Gabriel Arkadyevich Ureklyan veya bilinen adıyla El-Registan (Эль-Регистан) (d. 15 Aralık 1899, Semerkand - ö. 30 Haziran 1945, Moskova), Sovyet Ermeni şair, Sovyetler Birliği Marşı'nın söz yazarı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gabriel El-Registan bir Ermeni bankerin ailenin çocuğu olarak Semerkand'da dünyaya geldi. Babası Arşak Ureklyan (Arkadi Ureklyan) ile birlikte 1890'lı yıllarda Osmanlı İmparatorluğu yönetiminden Tiflis'e kaçtı ve daha sonra Semerkant'a taşındı. Ekim Devrimi ve Rus İç Savaşı yıllarında Bolşeviklerden taraf oldu. Orta Asya'da çeşitli politik faaliyetlerde bulundu. Yazar ve gazeteci olarak çalışırken Registan'dan ilham alarak "El-Registan" takma adını kullandı. Bu dönemde Orta Asya'daki pek çok gazetede çalıştı. Sovyet yönetimince yetenekli görüldü ve İzvestiya'da çalışmak için Moskova'ya davet edildi. Burada büyük Sovyet inşaatlarını ve ağır sanayi kampanyalarını ele alan yazılar yayınladı. Bu dönemde film senaryoları ve radyo oyunları da kaleme aldı. 1935 yılında Sovyet filmi Djulbarsın senaryosunu El-Registan yazmıştır.

Naziler Barbarossa Harekâtı kapsamında Sovyetler Birliği'ne saldırınca El-Registan özel savaş muhabiri oldu, sıklıkla cephe hatlarına gitti. Yazdığı şiirler Josef Stalin yönetiminin dikkati çekti ve yeni yazdığı sözler Sergey Mihalkov'un sözleri ile birlikte Sovyetler Birliği Marşı'nda kullanıldı.[1] 1944'te Sovyetler Birliği Marşı resmen kabul edildi.[2]

Moskova'da bir oyuncu olan Valentina Galanina ile evlendi. 30 Haziran 1945'te Moskova'da hayatını kaybetti. Cenazesi Novodeviçi Mezarlığı'na gömüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bouis, Solomon Volkov (2004). Shostakovich and Stalin: the extraordinary relationship between the great composer and the brutal dictator (1. bas.). New York: H. Holt. ISBN 9780375410826. Erişim tarihi: 18 Mart 2017. 
  2. ^ Михалков, Сергей Владимирович, Сталин гимн одобрил 7 Ocak 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. // Огонёк, 2007, № 10. 5—11 Mart.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]