Güvercinlik, Sırbistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güvercinlik
Kasaba
Голубац
Güvercinlik Kalesi’nin güneyi ve Tuna
Güvercinlik arması
Arma
Sırbistan üzerinde Güvercinlik
Güvercinlik
Güvercinlik
Güvercinlik’in Sırbistan'daki konumu
ÜlkeSırbistan Sırbistan
BölgeGüney ve Doğu Sırbistan
İlçeBraniçevo
İdare
 • Belediye başkanıZoran Pajkic
Yüzölçümü
 • Kasaba368 km²
Nüfus
 (2011[1])
 • Kasaba8.161
 • Kent
1.655
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu(+381) 12
Plaka koduPO

Güvercinlik (Sırpça: Голубац / Golubac; Macarca: Galambóc; Almanca: Taubenberg) Sırbistan’ın kuzeydoğu kesiminde Tuna kıyısında yer alan bir kasaba ve belediye merkezidir. Tuna’nın sağ kanat kıyısında bulunan tarihî kasaba, aynı zamanda Sırbistan-Romanya sınır hattını oluşturan çizgi üzerindedir. İdari olarak Güney ve Doğu Sırbistan bölgesi içindeki Braniçevo İlçesi’nin sınırları içinde yer alır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba, Roma ve erken Bizans zamanında “Cuppae” olarak geçer (1-6. yüzyıllar) ve sonrasında yer adı MS 554/5 yılında “Columbria” olarak değişmiştir.[2]

Tarihî dönemde Güvercilik, Tuna kıyısındaki önemli kalelerden birisi olarak ün salmıştır. Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine geçtikten sonra, imparatorluk ordusu için önemli bir stratejik nokta olmuştur. Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi, eserinde Güvercinlik Kalesi’ni ve etrafını anlatır. Kaleden de bahsedilen kısımda Tuna’nın akışı, gemi ulaşımı ve civara dair ihtiyaçlardan söz edilmiştir:

“Mezkûr nehr-i serî‘ü's-seyr Alacahisâr dağları ve Rodnik kasabası ve Çaçka kasabası ve şehr-i Öziçe dağlarından gelüp cem‘ olarak bu mahalden ubûr edüp nehr-i Tuna kenârında kal‘a-i Güvercinlik ile kal‘a-i Köylüc mâbeyninde nehr-i azîm Tuna'ya mahlût olup nehr-i Tuna dahi büyük olur, ammâ bu mahalde bu nehr üzere bir göz bir cisr-i azîm olsa hayrât-ı azîm olur, zîrâ dîvâne akup her bâr ağaç cisri götürüp âyende vü revende gemilerle ubûr ederken gâyetü'l-gâye usret çekerler.”[3]
Sözü edilen hızlı akan nehir, Alacahisar dağları ve Rodnik kasabası ve Çaçka kasabası ve Öziçe şehri dağlarından gelip toplanarak bu mahalden geçip Tuna nehri kenarında Güvercinlik Kalesi ile Köylüc Kalesi arasında azim nehir Tuna’ya karışıp Tuna nehri de büyük olur, ama bu mahalde bu nehir üstüne bir göz bir büyük köprü olsa büyük hayrat olur, zira delice akıp sürekli ağaç köprüyü götürüp gelen ve giden gemilerle geçerken zorluk çekerler.

Nüfus Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yılı genel sayım sonuçlarına göre Güvercinlik nüfusu 1.655’tir. Güvercinlik Belediyesi’nin toplam nüfusu ise 8.161’dir.[1]

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Güvercinlik’in yer aldığı alan Demirkapı’nın bulunduğu bölgedir. Burası millî parka sahip bir av alanı olması bakımından turizm faaliyetlerinden öne çıkar. Demirkapı’nın içinde yer aldığı Tuna, birçok turistik etkinlk için uygundur.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b 2011 Sırbistan Genel Nüfus Sayımı İlk Sonuçları 25 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Sırpça) (İngilizce)
  2. ^ Notitia Dignitatum, the Synekdêmos and Prokopios’s Buildings IV.v.-vii, x (İngilizce)
  3. ^ Evliya Çelebi Seyahatnamesi, 5. Kitap, YKY Yayınları, İstanbul 2001, s. 190.