Gürün, Nusaybin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°7′47″N, 41°14′37″E

Gürün
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Koordinatlar: 37°7′47″K 41°14′37″D / 37.12972°K 41.24361°D / 37.12972; 41.24361
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mardin
İlçe Nusaybin
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 113
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 47320

Gürün (halk arasında: Gürine, Kürtçe: Gurîn), Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürün mahallesi Nusaybin İlçesinin en eski köylerinden biridir.Köy, HAVARKEN AŞİRETİNİN BUNİSRE KOLUNA mensuptur. 1950 yılında açılan ilkokulunun eski binası 1954 yılında tamamlandı, yakın bir geçmişte yıkıldı ve yenisi yapıldı. Yöredeki geçmiş uygarlıkların izlerini burada bulmak mümkündür. Mahallenin etrafında bulunan tarihi kalıntılar tarihçiler ve diğer kurumlar tarafından henüz araştırılmamıştır. Bu kalıntılardan hareketle mahallenin geçmişi çok eski zamanlara dayandığı varsayılır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geçmişe dayanan köklü gelenek ve görenekleri vardır. Gürün mahallesinde her yıl çeşitli yöresel küçük festivallar düzelenir. Örneğin Hacı Ali Yemek Festivali, Göndorke Halk Oyunları festivali gibi. Mahallenin yemek kültürü çok gelişmiştir. Mardin ve Nusaybin yöresininin bazı yemeklerinin kaynağı Gürine mahallesidür.Bu yemekler, Asma yaprağı dolması, dut yaprağı dolması, işkembe dolması, kutilk, şamborek gibi yemekler yerel lezzetler arasındadır. Köy sınırlarında bulunan gezi ve ziyaret yerleri şunlardır: Çiyaye Haci Süleyman, Lata Şamat, Var Göndürke, Xerzik, Haci Ali Tepesi. Mahallenin sosyal yaşamında önemli bir yer olan 'Hetik', köy halkının sorunlarını tartıştığı, istişare ve görüşmelerin yapıldığı bir toplantı salonu mahiyetindedir. Eski zamanlarda bu yer köye dışarıdan misafir gelen insanlara konukevi olarak da kullanıldı.Hetik'te yapılan sohbetlere doyum olmazdı.Mem Ü Zin, Zal Oğlu Rüstem ve diğer efsanevi hikayeler burada anlatılırdı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 60 km, Nusaybin ilçesine 5 km uzaklıktadır. Köy dağlık bir yerde kurulmasına rağmen Nevale Sisebane ovasına hakim konumdadır. Mahallede birçok mağara bulunmaktadır. Dağlık bir alanda olması nedeniyle, birçok bitki yetişmektedir. Mahallenin yanından Çağ-Çağ çayı geçmektedir. Köy hakim bir dağın tepesinde kurulmuştur. Eskiden mahallenin suyla çalışan un değirmenleri vardı. Mahalleden Nusaybin ile Suriye'deki Kamışlı şehirleri açık olarak görülmektedir. Gürün'deki arazilerin büyük kısmı suludur. Bu nedenle çok çeşitli meyve ve sebze yetiştirilmektedir ve köy bu ürünler için bilinir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Köy Cem'e Bunısre'nin yukarı dağlık kesiminde kurulmuştur. Yüksek rakım nedeniyle, yaz ayları civar bölgelere göre daha serin geçer. Kışları da çok sert değildir.


Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 113
2000 118
1997 172

Mahallenin nüfusunda 1960 yıllardan beri dışarıya ve yurtdışına göç nedeniyle önemli bir azalma meydana gelmiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallenin arazileri Çağ-Çağ suyu ile sulanmaktadır. Sulu tarımda yöreye özgü olan Teraki'nin (tüysüz şeftali) birçok çeşidi yetiştirilmektedir. Mahallede teraki, şeftali, üzüm, nar, incir, ceviz, ayva, erik, elma, armut gibi meyveler yanında domates, biber, salatalık, patlıcan, kabak gibi sebzeler de yetiştirilmektedir. Doğal ortamda yetiştirilen Gürün Mahallesinin sebze ve meyveleri yörede aranılan tatlardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okuluvardır ve kullanılmaktadır(5.sınıfa kadar) Mahallenin içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]