Yolbilen, Nusaybin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Yolbilen(Arbet)
—  Köy  —
Mardin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Nusaybin
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 476
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47320
İnternet sitesi: [2]

Yolbilen, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi köyün adı Yolbilen(arbet)tir ÇÖMERİ aşireti mensupları tarafından kurulan köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte,konumu itibariyle bölge tarihinin birçok öemli olayına tanıklık etmiştir.Çömeri aşireti midyat ilçesine bağlı Doğanyazı(Pirkan)köyünden suriye ovasına ,kızıltepeden silopiye kadar yayılım gösterip tam olarak bu topraklara nerden geldikleri bilinmemektedir.Köklü ve güçlü bağlarıyla bu topraklara kök salmış olan bu aşiretin Irak tan bu bölgeye geldiklerine dair bazı bilgiler bulunmaktadır bunlardan bi tanesi Irakta ARBET,CÖMER adında yerleşim yerlerinin olmasıdır.yapılan ve yapılacak olan araştırmalarla dahada deteylı bilgilere sahip olarak köyün ve ÇÖMERİ aşiretinin tarihi hakkında bilgiler aktarılacaktır.ÇÖMERİ aşireti GÜNEYDOĞU ANADOLU bölgesinde büyük yer kaplar.arbetin üst tarafında ÇÖMERİ aşiretine bağlı kasrik köyü arbete bağlı bir köydür.kasrik koyu adını bundan 200yıl oncelerinden almış.bu gune kadarda adını korumaktadır.kürt lerin yoğun yaşadığı bir bölgedir.

Şimdiki nusaybin belediye eş başkanı CENGİZ KÖK ÇÖEMERİ aşiretinden Buda köyümüz için bir gurur inşalah köyümüzün her bir insanı daha büyük makamlarda görmek isteriz ....

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

En güzel yemekleri içli köfteleri (yani kutılk leridir) sarmaları ve şambörek tir. Çay çaya arbeti derler

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 70 km, Nusaybin ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Samyeli rüzgarlarının etki alanıda dır bu yüzden yazın aşırı bir sıcaklığa sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 350
2000 476
1997 400

SERACILIK[değiştir | kaynağı değiştir]

HAYVANCILIK[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yeni yapıldı her evde var kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ilgili lere duyrulur.

İLETŞİM:sayfayla ile ilgili .arbetkoyu@hotmail.com https://www.facebook.com/yolbilen.arbet?ref=hl takib edebilirler

hüseyin arbet