Yolbilen, Nusaybin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Yolbilen
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mardin
İlçe Nusaybin
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 476
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 47320
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yolbilen, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi mahallenin adı Yolbilen(arbet)tir ÇÖMERİ aşireti mensupları tarafından kurulan mahallenin kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte,konumu itibariyle bölge tarihinin birçok öemli olayına tanıklık etmiştir.Çömeri aşireti midyat ilçesine bağlı Doğanyazı(Pirkan)mahallesinden suriye ovasına ,kızıltepeden silopiye kadar yayılım gösterip tam olarak bu topraklara nerden geldikleri bilinmemektedir .Köklü ve güçlü bağlarıyla bu topraklara kök salmış olan bu aşiretin Irak tan bu bölgeye geldiklerine dair bazı bilgiler bulunmaktadır bunlardan bi tanesi Irakta ARBET,CÖMER adında yerleşim yerlerinin olmasıdır.yapılan ve yapılacak olan araştırmalarla dahada deteylı bilgilere sahip olarak mahallenin ve ÇÖMERİ aşiretinin tarihi hakkında bilgiler aktarılacaktır.ÇÖMERİ aşireti GÜNEYDOĞU ANADOLU bölgesinde büyük yer kaplar.arbetin üst tarafında ÇÖMERİ aşiretine bağlı kasrik mahallesi arbete bağlı bir köydür.kasrik koyu adını bundan 200yıl oncelerinden almış.bu gune kadarda adını korumaktadır.kürt lerin yoğun yaşadığı bir bölgedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

En güzel yemekleri içli köfteleri (yani kutılk leridir) sarmaları ve şambörek tir. Çay çaya arbeti derler

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 70 km, Nusaybin ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Samyeli rüzgarlarının etki alanıda dır bu yüzden yazın aşırı bir sıcaklığa sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 350
2000 476
1997 400

SERACILIK[değiştir | kaynağı değiştir]

HAYVANCILIK[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi yeni yapıldı her evde var kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.ilgili lere duyrulur.

https://www.facebook.com/yolbilen.arbet?ref=hl takib edebilirler

hüseyin arbet