Beylik, Nusaybin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beylik
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Nusaybin
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 235
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47320

Beylik, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürtçe adı Bakısyan'dır. Eskiden orada yaşayan Süryanilerden gelen bir isimdir. Günümüzde cumhuriyet sonrası ise "Beylik mahallesi" denmektedir. Bunun sebebi, mahallenin sahibi olan şahısların kültürlü ve varlıklı aileler olmasındandır.(Berekatoğlu, Özmen, Güneş, Bilen) bu dört aile amca çocuklarıdır.

Şex Mehamed; . Evi Gürindeydi, Hatabini satın aldıktan sonra evini buraya getirdi. Gürinde Şex Mehamedin yedi kadar dedesi yaşamış. Bu yedi dedenin birisi Şex Alidir. Gürinliler bu ismi iyi bilir. Yedi dedenin ilki Midyat Kartmin mahallesinden gelmiş. Kartmin Derumer Kilisesinin yol ayırımındadır. Şex Mehamed küçuk baş hayvan beslerdi.Şex Mehamed yaşı ilerlemesine rağmen hiç çocuğu olmamıştı yaklaşık 50 yaşların dan sonra üç erkek çocuğu oldu bunlar Şex Berekat, Şex Eyyüp ile Şex Abdülğafurdur. Şex Mehamed Babaları sırasıyla Şex Halef oğlu Şex İbrahim oğlu Şex Halil oğlu Şex Ali oğlu Şex mehameddir. Şex Cindiyi bir yerlerden getirmiş, Hayvanlarına bakması için. Şex Mehamede soranlara Cindi neyindir ,o benim yeğenimdir (Birazimdir) demiş. Bakısyan Mahalleninü Şex Yusif Ensarilerden satın alan Şex Mehamed ondan sonra Şex Cindi çocukları, buraya taşınmişlar. Eski Bakısyan, şimdiki Mahalleden Baverneye giderken sağda kalır. Mahalleden 1.5 km uzaktadır.....

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenekler, tipik doğu geleneğidir.

Yemekleri, daha çok yağlı ve etlidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 60 km , Nusaybin ilçesine 5 km. uzaklıktadır.Köy hem Nusaybin ilçesine ,hem de Süriyenin kamışlı ilçesine komşu bir sınır mahallesidir. Yeni NUSAYBİN sınır kapısı BEYLİK Mahallesinin sınırları içerindedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 25
2007 22
2000 235
1997 191

Muhtarlığı Abdullah SİNCAR (55) yıl yapmıştır ve en uzun süre muhtarlık yaptığı için Cumhurbaşkanı tarafından plaket verilmiştir. Ali BEREKATOĞLU (2006..halen muhtardır.)

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Yanından su kanalı geçmekte ve çevresinde pamuk ekimi yapılmaktadır. Sulu tarımla pamuk, buğday, arpa, sebze ve meyve yetiştirilmekte; susuz tarımla buğday, arpa, mercimek ve nohut yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak . Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]