Sınırtepe, Nusaybin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sınırtepe
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Nusaybin
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 158
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47320

Sınırtepe, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı Aznavur (Kürtçe: Eznawir) mahallesidür. Mahallede büyük bir tepe vardır ve tepenin üstünde eskiden Aznavur kalesi adında bir kale vardı eskiden Mahallenin adı, kalıntıları halen bulunmakta olan bu kaleden gelmektedir. Sonradan adı, Suriye'ye sınır oldugu için Sınır ve bir büyük tepesi olduğu için de Tepe adını alarak Sınırtepe olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenekleri: Köy, bir aileden oluştuğu için yaklaşık 25 hanesi bulunmaktadır.köy halkı birbirleriyle akrabadır köy halkı birbirine aile bağları ile sıkı sıkıya bağlıdır. Herhangi bir sorun çıktığında, büyüklerın bir araya geldiği, olayın ne olursa olsun halledildiği, sakin eğlencelı bir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 94 km., Nusaybin ilçesine 30 km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. En güzel mevsimi ilkbahar mevsimi olup rengarenk çiçeklerın açtığı bir mahalledir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 150
2000 158
1997 166

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.İklim şartlarının büyükbaş hayvancılığa elverişliliği nedeniyle mahallede hayvancılık yapılmaktadır ancak son yıllarda yapılan çeşitli göç nedeniyle geçmişe göre oldukça azalmıştır.bölgedeki sulama sistemi gelişmediği için, tarımdan verim alınamamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilkokul vardır ve okul 1 sınıftan oluşmaktadır. 1. sınıftan 5. sınafa kadar öğrencıler aynı sınıfta yer almaktadır. Ayrıca mahallede bir çocuk parkı bulunmaktadır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol bozuk asfalt olup mahallede elektrik,internet ve sabit telefon vardır.Mahallede bir karakol bulunmaktadır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]