Tepeören, Nusaybin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tepeören
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Nusaybin
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam -
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47320

Tepeören, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin tarihi hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat Büyük İskender sikkelerine rastlanılmıştır. Mahallenin güneydoğusunda kunegure ve kunzozane denen iki büyük mağara var.1925 yıllarında 60-70 haneden oluştuğunu sanılıyor.

Ekonomik sıkıntılardan dolayı zamanla hepsi göç etmişler. Kalanlar ise köy sahipleri aliye bezeki aşireti olup Koçeka da deniliyor ( Avşar boyunun Köçekli/Küçüklü adlı kolu ) mensuptur. deniliyor.Mahallede yaşayanlar hepsi akrabadır. İlk yerleşim yerleri ise Bezekê mezrasıdır. Bezekê, 116 mağaradan oluşup Tepeörenin 5 km kuzeyinde ormanın içinde yer almaktadır. Değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır (Moğollar, Kureyşliler, İsrail) şareş denilen büyük bir ziyareti bulunmaktadır. Her yıl Nisanın 15'inde çevre köylerden ve Nusaybinden çok sayıda insanlar ziyaret etmektedir.

Kuzey doğusunda küçük ve büyük iki kalesi var küçük kale tamamen yok olmuş büyük kale(anter kalesi)ise yıkılmış olup duvarların çoğu daha ayakta duruyor.köy halkı hayvancılıkla geçimini sağlardı.

1993'te zorunlu göçten dolayı boşaltıldı, güvenlik nedeniyle hâlen boştur.

2000-2001 yıllarında köylerine dönüş yapamayan halk Dursun mezrasının 2 km kuzeyine yerleşmiş bulunmaktadırlar. Dursun mezrası (Xirbê Celêl)da aynı kaderi yaşamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 59 km, Nusaybin ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 190
2000 75
1997 -

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]