LGBT bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1978 yılında Gilbert Baker tarafından tasarlanan orijinal sekiz şeritli ilk eşcinsel bayrağından başlayarak sırasıyla, o dönem pembe kumaş olmadığı için 1978-1979 tarihleri arasında yenilenen pembe renksiz homoseksüel bayrağı ve son olarak turkuazsız haliyle günümüze dek gelen hali.

LGBT bayrağı ya da sık kullanılan adıyla gey bayrağı, cinsel eylemleri takiben LGBT haklarının gelişmesiyle birlikte 1970'lerden bu yana gay ve lezbiyen tarafından kullanılan benzeri; gökkuşağı bayrağından ayrı anlamlar ifade eden bayrak. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde kutlanılan LGBT Onur Yürüşüetkinliklerinde kullanılan şekliyle bayrak günümüze dek gelmiştir. Eşcinsel bayrağı günümüzde birçok LGBT aktivisti ve savunucularının hakları, LGBT bireyleri ve LGBT destekçileri tarafından dünya genelinde özel gün ve etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1978'de düzenlenen Gey ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü için San Francisco'lu sanatçı Gilbert Baker'ın altı ayrı renkten tasarladığı tasarladığı "gey bayrağı/gökkuşağı bayrağı". Bayraktaki her renk ayrı bir durumu temsil etmektedir. Tasarlanan ilk bayrakta kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor renkler kullanılmış, pembe ve cam göbeği renkleri, üretim fabrikalarında bu renklerden olmamasından dolayı basılamamıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta LGBT pride flags ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur