Flash (kurgusal karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flash
Yayım bilgileri
YayımcıDC Comics
İlk görünümOcak 1940
YaratanGardner Fox (yazar)
Harry Lampert (resimlendirmeler)
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıJay Garrick
Barry Allen
Wally West
Bart Allen
UyruğuAmerikan
Takım üyelikleriJustice League
Justice Society of America
Teen Titans
YardımcılarıKid Flash/Flash (Wally West)
Green Lantern (Hal Jordan)
GüçleriYüksek Hız
Çeviklik
Zaman Yolculuğu
Flaş sembolü

Flash, DC Comics’in yayınladığı çizgi roman süper kahramanlarından birisidir.

Orijinal hali, Gardner Fox ve Harry Lampert tarafından ilk kez Flash Comics adıyla Ocak 1940'ta yayınlanmıştır. Scarlet Speedster lakaplı Flash, çok hızlı hareket edebilme ve koşabilme kabiliyetlerinin yanı sıra, insanüstü refleksleri kullanabilme ve bazı fizik kanunlarının üstüne çıkabilme özelliklerine sahip “süper-hız”lı bir süper kahramandır.

4 farklı Flash karakteri vardır: Jay Garrick (1940–günümüz), Barry Allen (1956–1985, 2008–günümüz), Wally West (1986–2006, 2007–günümüz) ve Bart Allen (2006–2007, 2009–günümüz). Bunlardan Wally ve Bart, (Pelerinli) Flash'lık mertebesine yükselmeden önce, Çocuk Flash olarak anılan çırak niteliğindeki yardımcı Flash’lardı. Çizgi romanın Gümüş Çağı’nın ilk kahramanı olan Barry Allen, DC’nin günümüze dek en popüler süper kahramanlarından birisi olarak kabul edilmiştir.

Çizgi romanın her versiyonunda, DC prömiyer takımlarının kilit adamlarından en az birisi bulunur. Takımlar: Amerika Adalet Derneği (Justice Society of America), Adalet Ligi (the Justice League), and Genç Titanlar (the Teen Titans). Wally West, Adalet Ligi’ne tekrar katılırken, Barry Allen Final Kriz (Final Crisis)’de hayata tekrar döndürülmüştür. Ayrıca, Barry Allen versiyonu (Wally West özellikleriyle), 1990’da John Wesley Shipp tarafından TV dizisinde canlandırılmıştır. Wally West versiyonu ise (Barry Allen özellikleriyle) Adalet Ligi (the Justice League) anime dizisinde kullanılmıştır.

Flash’lar her versiyonda Yeşil Fener (Green Lantern) olarak anılan yakın arkadaşlara sahiptiler. Jay Garrick ve Alan Scott (Altın Çağı Yeşil Fener), Barry Allen ve Hal Jordan(Gümüş Çağı Yeşil Fener), Wally West ve Kyle Rayner (Modern Yeşil Fener), Jordan ve Allen arkadaşlığı unutulmazdır.

Popüler Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1990 yılında aynı adla dizi çıkmış ve 1 sezon sürmüştür. Karakter John Wesley Shipp tarafından canlandırılmıştır.
  • 2014 yılında aynı adla çıkan ve hala devam eden dizide bu karakter Grant Gustin tarafından canlandırılmaktadır.→ The Flash (Dizi)
  • 2017' de çıkmış olan Justice Leauge ve 2018'de aynı adla çıkmış filmde Ezra Miller tarafından canlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]