Flash (hayalî karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Flash
Yayım bilgileri
Yayımcı DC Comics
İlk görünüm Ocak 1940
Yaratan Gardner Fox (yazar)
Harry Lampert (resimlendirmeler)
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Jay Garrick
Barry Allen
Wally West
Bart Allen
Takım üyelikleri Justice League
Justice Society of America
Teen Titans
Güçleri Yüksek Hız
Çeviklik
Zaman Yolculuğu

Flash, DC Comics Universe’in yayınladığı çizgi roman süper kahramanlarından birisidir.

Orijinal hali, Gardner Fox ve Harry Lampert tarafından ilk kez Flash Comics adıyla Ocak 1940’da yayınlanmıştır. Scarlet Speedster lakaplı Flash, çok hızlı haraket edebilme ve koşabilme kabiliyetlerinin yanı sıra, insanüstü refleksleri kullanabilme ve bazı fizik kanunlarının üstüne çıkabilme özelliklerine sahip “süper-hız”lı bir süper kahramandır.

4 farklı Flash karakteri vardır: Jay Garrick (1940–günümüz), Barry Allen (1956–1985, 2008–günümüz), Wally West (1986–2006, 2007–günümüz) ve Bart Allen (2006–2007, 2009–günümüz). Bunlardan Wally ve Bart, (Pelerinli) Flash’lık mertebesine yükselmeden önce, Çocuk Flash olarak anılan çırak niteliğindeki yardımcı Flash’lardı. Çizgi romanın Gümüş Çağı’nın ilk kahramanı olan Barry Allen, DC’nin günümüze dek en popüler süper kahramanlarından birisi olarak kabul edilmiştir.

Çizgi romanın her versiyonunda, DC prömiyer takımlarının kilit adamlarından en az birisi bulunur. Takımlar: Amerika Adalet Derneği (Justice Society of America), Adalet Ligi (the Justice League), and Genç Titanlar (the Teen Titans). Wally West, Adalet Ligi’ne tekrar katılırken, Barry Allen Final Kriz (Final Crisis)’de hayata tekrar döndürülmüştür. Ayrıca, Barry Allen versiyonu (Wally West özellikleriyle), 1990’da John Wesley Shipp tarafından TV dizisinde canlandırılmıştır. Wally West versiyonu ise (Barry Allen özellikleriyle) Adalet Ligi (the Justice League) anime dizisinde kullanılmıştır.

Flash’lar her versiyonda Yeşil Fener (Green Lantern) olarak anılan yakın arkadaşlara sahiptiler. Jay Garrick ve Alan Scott (Altın Çağı Yeşil Fener), Barry Allen ve Hal Jordan(Gümüş Çağı Yeşil Fener), Wally West ve Kyle Rayner (Modern Yeşil Fener), Jordan ve Allen arkadaşlığı unutulmazdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce Wikpedia'daki, [1] maddesi.
  • Türkçe Wikipedia'daki, [2] maddesi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]