Fight Fire with Fire

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Fight Fire With Fire sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Fight Fire with Fire"
Ride the Lightning albümünden
Metallica single
Yayımlanma 14 Kasım 1984
Kaydedilme Sweet Silence Studios
Kopenhag, Danimarka
Temmuz-Eylül, 1984
Tarz Thrash Metal
Süre 4:45
Şirket Elektra
Yapımcı Hetfield / Ulrich / Burton / Hammett

Fight Fire With Fire (Ateşe Ateşle Savaş), Amerikalı heavy metal grubu Metallica'nın 1984 yılında yayımladığı ikinci albümü Ride the Lightning'in açılış parçasıdır. Şarkının orijinal versiyonu Dave Mustaine ve Ron McGoveny'yle birlikte hazırlanmış olan Horseman of the Apocalypse (Mahşerin Atlıları) isimli demoda bulunmaktadır. Cliff Burton'un gruba sonradan katılmasıyla albümde şarkı bir miktar değiştirilmiştir. Bu yüzden şarkının yapımcıları Hetfield, Ulrich, Mustaine ve Burton olarak geçer.

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Parça, Metallica'nın akustik gitar girişiyle başlayan ilk parçasıdır. Girişin sonunda akustik gitar azalırken, distortion kullanılan thrash metal tarzı gitara geçilir. Dört dakika kırk sekiz saniyelik süresince şarkı, albümün çoğunda olduğu gibi, ölüm temasını işler. Şarkı bir elektro gitarın tremolo barıyla çalınan "dalış bombacısı" tekniğini takip eden bir bomba patlaması sesiyle sona erer. Solist James Hetfield şarkının çoğunu albümün diğer parçalarında "yüksek perdeli çığlık" şekline olan vokalden farklı olarak alçak tonda bir vokalle söyler.

Tema[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının sözleri nükleer savaş ve nükleer soykırım üzerinedir. Blow the universe into nothingness/Nuclear warfare shall lay us to rest (Evreni hiçbir şeyliğe uçur/Nükleer savaş bizi uykumuza (ölüm) yatırsın) sözleri bu anlatım için iyi bir örnektir. Sözler, bir nükleer savaşın dünyanın sonunu getirecek karşılıklılığına (terör dengesinin bozulması, armageddon, kıyamet) işaret eder. Şarkının Soğuk Savaş sırasında yazılmış olması bu durumu açıklamaktadır.