Faraday'in indüksiyon kanunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.05, 31 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16595967 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Anahtar kapatıldığında ilk bobinde bir manyetik alan oluşur.(Biot-savart yasası) Oluşan bu manyetik alan ikinci bobinde tekrar elektrik akımına dönüştürülür.(Faraday yasası) Bu olay transformatörlerin temelini oluşturur.

Faraday'in indüksiyon kanunu, 1830'da Michael Faraday tarafından bulunan, manyetik alanın değişimiyle oluşan emk'yı tanımlayan indüktörlerin, elektrik motorlarının, jeneratörlerin, transformatörlerin gelişmesini sağlayan kanun.

Elektrik taşıyan bir telde olusan manyetik akı

Faraday kanununa göre bir devrede indüklenen emk, devreden geçen manyetik akının zamana göre türevi ile doğru orantılıdır. Bu ifade şöyle yazılabilir:

  • ε: İndüklenen emk (Volt)
  • Φ: Manyetik akı (Weber)
  • t: Zaman (saniye)

N sarımlı bir bobinde oluşan emk

Sabit manyetik akı, hareketli tel

Manyetik akının sabit, ancak telin hareketli olduğu durumlarda da emk oluşur.Bu indüksiyon telin hareketine göre ikiye ayrılır:

Telin Doğrusal Hareketi

B manyetik alanına dik yönde v hızıyla hareket eden, l uzunluğundaki telin uçları arasında indüklenen emk

Telin Dairesel Hareketi

B manyetik alanına dik yönde w açısal hızıyla hareket eden, l uzunluğundaki telin uçları arasında indüklenen emk

Lenz Yasası indüksiyon emk'sinin yönünün akım ilmeğinin çevrelediği alandan geçen manyetik akı değişimine karşı koyacak şekilde manyetik akı oluşturan akımın yönünde olduğunu belirtir. Bu yasa enerjinin korunumunun bir sonucudur. Faraday yasasındaki - işaretinin kaynağı da budur.