Dar Alanda Kısa Paslaşmalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dar Alanda Kısa Paslaşmalar
"Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" filminin "Hayat futbola benzer fena halde." sloganı ile birlikte sinema afişi.
Yönetmen Serdar Akar
Yapımcı Üstün Karabol
Nida Karabol Akdeniz
Senarist Serdar Akar
Önder Çakar
Oyuncular Erkan Can
Müjde Ar
Savaş Dinçel
Şahnaz Çakıralp
Rafet El Roman
Sezai Aydın
Uğur Polat
Müzik Fahir Atakoğlu
Görüntü yönetmeni Mehmet Aksın
Sanat yönetmeni Yavuz Fazlıoğlu
Kurgu Onur Tan
Hakan Akol
Stüdyo Umut Sanat
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 2000, Türkiye
Çıkış tarih(ler)i 8 Aralık 2000, Türkiye
Süre 120 dakika
Dil Türkçe

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, 2000 Türkiye yapımı, dram türündeki sinema filmidir. Yönetmenliğini, ikinci uzun metraj filmini çeken ve bu filmde sinemaya uyarlayarak çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği kasabanın ve ailesinin hikâyesini anlatan Serdar Akar yapmıştır.

Filmin başrollerinde Müjde Ar, Savaş Dinçel, Rafet El Roman, Erkan Can, Sezai Aydın, Şahnaz Çakıralp ve Uğur Polat yer aldı. Yapımcılığını Üstün Karabol ve Nida Karabol’un yaptığı filmin özgün müziklerini Fahir Atakoğlu hazırladı. 8 Aralık 2000 tarihinde Türkiye'deki sinemalarda gösterime girdi ve sinema salonlarında 13 haftalık gösterimi sonucunda 141.111 kişi tarafından seyredildi.[1]

Gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkılarak senaryolaştırılan film, yaşamını futbol sahalarında geçirmiş ünlü ve ünsüz insanların farklı umut ve beklentilerinin, tutkularının, aşklarının süregeldiği ve anlatıldığı bir öyküye sahiptir. Sinema oyuncularının oynadığı Esnafspor takımı, Türk futbol tarihinde yer edinmiş olan; Tanju Çolak, Rıdvan Dilmen, Cüneyt Tanman, Metin Tekin, Rıza Çalımbay, Ali Gültiken, Ayhan Akbin gibi dönemin ünlü futbolcularının yer aldığı takıma karşı futbol müsabakası yapmaktadır.

20. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Semih Kaplanoğlu'nun Herkes Kendi Evinde adlı filmi ile "En İyi Türk Filmi Ödülü"nü paylaşmışlardır. Aynı zamanda Serdar Akar, "En İyi Yönetmen Ödülü"nü ve Savaş Dinçel ise "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü kazanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Esnafspor adlı futbol takımı, Bursa'nın tarihî semtlerinden birinde (İvazpaşa) esnaf ve orada ikamet eden mahalle sakinlerince kurulmuş olan amatör bir futbol kulübüdür. Brezilya millî futbol takımından etkilenerek benimsedikleri sarı-yeşil formaları ile, Suat, Kıvırcık, Lango, Mercimek, Ateş, Onbaşı, Alağaçlı, Paşa, Boncuk, Selçuk, Niyazi, Turgay ve diğerlerinin, mahallenin genç ve yaşlı insanlarının top koşturduğu sıradan bir takımdır. Fırıncı Hamdi'nin bütün emeğini ortaya koyarak kulüp başkanlığını üstlendiği Esnafsporlu kişilerin en büyük tutkuları Bursa Amatör Kulüpler Ligi'nde şampiyon olmaktır. Mahalleye nereden ve nasıl geldiğini artık kimsenin hatırlamadığı Hacı, beş yıldır takımın baş antrenörlüğünü yürütmektedir. Fakat işler bir türlü yolunda gitmemekte, Esnafspor her maçtan mağlubiyetle ayrılmaktadır. Hacı'nın Esnafspor'u çalıştıracak, onlarla birlikte idmanlarda yer alacak genç bir yardımcıya ihtiyacı vardır. Sonunda semtin lisesinde beden öğretmenliği yapmakta olan Çetin'den yardım istemeye karar verir. Bu Esnafspor için yepyeni bir dönemin başlangıcıdır.

"Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" filminde Bursa'nın tarihi semtlerinden birinde kurulan Esnafspor Kulübü'nün futbolcuları.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Erkan Can Suat
Müjde Ar Aynur
Savaş Dinçel Hacı
Şahnaz Çakıralp Nurten
Rafet El Roman Serkan
Sezai Aydın Hamdi
Uğur Polat Cem
İsmail İncekara Toraman
Yaşar Abravaya Mıstık
Fatih Akyol Selçuk
Emrah Elçiboğa Alaağaçlı
Remzi Evren Kahveci Turgay
Efkan Albayrak Lango
Bülent İnal Mustafa Ateş
Nihan Durukan Gülay
Kamil Atlıman Ali

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (2000) 12 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Türkçe), Sinematurk.com, Erişim tarihi: 12 Nisan 2009.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Mayıs Sıkıntısı
Uluslararası İstanbul Film Festivali Yılın En İyi Türk Filmi
2001
Sonra gelen:
9