Ezio Auditore da Firenze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ezio Auditore da Firenze
Seri Assassin's Creed (seri)
İlk görünüm Assassin's Creed II (2009)
Son görünüm Assassin's Creed: Revelations (2011)
Mesleği Suikastçi
Doğum 24 Haziran 1459
Floransa
Ölüm 30 Kasım 1524 (65 yaşında)
Floransa
Seslendiren Roger Craig Smith
Renato Novara (İtalyanca)
Tomokazu Seki (Japonca)

Ezio Auditore da Firenze, (d. 24 Haziran 1459, Floransa - ö. 30 Kasım 1524, Floransa), Assassin's Creed serisindeki hayalî İtalyan suikastçi.

Ezio Auditore da Firenze[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezio Auditore da Firenze, Assassin's Creed, video oyun serisi için yaratılan italyan bir suikastçidir. Ayrıca, Assassin's Creed II, Assassin's Creed: Brotherhood ve Assassin's Creed: Revelations oyunlarının ana karakteridir. Bunların yanı sıra hayatının son dönemlerini anlatan Assassin's Creed: Embers adlı kısa animasyon filminin de ana karakteridir.

İtalyan Rönesansı'nda Floransa'nın asil ailelerinin birinin çocuğu olarak doğmuştur. "Zengin bir ailenin şımarık çocuğu" tanımı ile özdeşleşen Ezio, gelişen olaylar sonucunda intikam ateşi ile yanıp tutuşarak kendisini suikastçilerin içinde bulmuştur. Geçen yıllar onun hırsını ve öfkesini kontrol etmesini sağlayacak ve yıllar ilerledikçe suikastçilerin içinde en yüksek mertebe olan 'Mentor' unvanına kavuşturacaktır. Avrupa'nın birçok bölgesinde, özellikle İtalya, Türkiye ve İspanya, etkisiyle uzun yıllar boyunca suikastçilerin güçlenmesine katkısı büyük olmuştur. Bütün seri boyunca karakterin tüm hayatı, bütün iniş çıkışları anlatılmıştır.

Assassin's Creed oyunundaki Desmond Miles karakterinin atalarındandır.

Aile Bağları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Yakınlık
Giovanni Auditore da Firenze Babası
Maria Auditore da Firenze Annesi
Mario Auditore da Firenze Amcası
Federico Auditore da Firenze Ağabeyi
Petruccio Auditore da Firenze Erkek kardeşi
Claudia Auditore da Firenze Kız Kardeşi
Sofia Sartor Eşi
Marcello Auditore da Firenze Oğlu
Flavia Auditore da Firenze Kızı

Giovanni Auditore da Firenze: Ezio, Federico ve Petruccio'nun babası. Floransa'da uzun yıllar boyunca suikastçilik yapmıştır.Tapınakçı bir ailenin ihaneti sonucunda Floransa'da ihanet damgası yiyerek asılmıştır.

Maria Auditore da Firenze: Auditore katliamından kurtulanlardan, Ezio'nun annesi. Ezio, Maria ve Claudia, Floransa'dan kaçmayı başararak Ezio'nun amcası Mario'nun yönettiği Monteriggioni kasabasına yerleşmişlerdir.

Claudia Auditore da Firenze: Annesi ve Ezio gibi Floransa'dan kaçmayı başararak uzun süreler Monterrigioni'de yaşamıştır. Ezio'nun ondan uzak olduğu dönemlerde bile sürekli iletişim içinde olmuşlardır. Auditore ailesi aklandıktan sonra Floransa'ya yerleşerek yaşamını sürdürmüştür.

Mario Auidtore da Firenze: Mario, Auditore katliamından sonra Ezio'yu destekleyerek onun intikam almasında yardımcı olmuştur. Gelişen olaylar sonucunda Cesare Borgia tarafından Ezio'nun gözleri önünde katledilmiştir.

Federico Auditore da Firenze: Auditore ailesinin en büyük oğlu. Babası Giovanni'nin halefi olan Federico, hiç hesapta olmayan bir intikam sonucunda babası ve kardeşi ile beraber ihanet suçundan Floransa'da asılarak öldürülmüştür.

Petruccio Auditore da Firenze: Ailenin en küçük oğlu olan Petruccio'da ihanetten nasibi alanlar arasındadır. Floransa'da babası ve ağabeyi ile beraber asılarak öldürülmüştür.

Sofia Sartor: Ezio'nun eşi, Marcello ve Flavia'nın annesidir. Ezio, atası olan Altair'i araştırmak üzere seyahat ettiği İstanbul'da Sofia ile tanışmış ve burada yaşanan yakınlaşma sonucunda evlenerek Floransa'ya yerleşmişlerdir. Ezio'dan yaşça çok küçük olan Sofia, Ezio'nun öldüğü ana kızı Flavia ile şahit olmuşlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]