Assassin's Creed karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aşağıdaki liste Assassin's Creed video oyunları, medya filmleri ve romanlarındaki karakterlerin listesi. Bazı karakterler tamamen kurgusal ve bazıları ise kısmen gerçek-dünyadan tarihi figürlerdir.

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Desmond Miles[değiştir | kaynağı değiştir]

Desmond Miles' (1987 - 2012) Assassin's Creed serilerinin ana karakteri, Aquilus, Altaïr Ibn-La'Ahad, Ezio Auditore da Firenze, Edward Kenway ve Connor Kenway gibi suikastçıların soyundan gelen, 21. yüzyıl Suikastçı Kardeşliği'nin bir üyesi. 2012 yılında Dünya için kendi yaşamını sonlandırmıştır. Ses aktörü Nolan North'tur.

Altaïr Ibn-La'Ahad (El-Tahir İbn-i El'Ehad)[değiştir | kaynağı değiştir]

Altaïr Ibn-La'Ahad' (1165 - 1257) Haşhaşîler'in Suriye doğumlu bir üyesi ve 1191'den ölümü 1257'ye kadar Üstad'ı. Üstatlığı sırasında birkaç keşfi ve icadıyla Kardeşliğin ilerlemesine yardım etmiştir. Onun liderliğinde Suikastçılar daha etkili yayılmışlardır. Altaïr elindeki Elma'yla Kardeşliğindeki üyelerin hayatlarını değiştirmiş, detayları efsanevi Kodekslerine Kardeşliğin sonraki nesillerinin okuması için yazmıştır. Altaïr'in vizyonu Suikastçı Kardeşliği'nin Dünya çapında yayılması, insanlar arasında yaşaması ve onun Üstatlığı sırasında birçok Suikastçı Loncası'nın kurulmasını sağlamaktı. Seyahatleri boyunca, Altaïr Kardeşliğini güçlendirdi ve yıllardır olduğu gibi çeşitli Tapınakçı komplolarını ve Cengiz Han'ın amansız ilerlemesini durdurdu. Altaïr aynı zamanda Desmond Miles'ın anne tarafından atası. Assassin's Creed'de seslendirmeni Philip Shahbaz ve Assassin's Creed: Revelations'ta seslendirmeni Cas Anvar'dır.

Ezio Auditore da Firenze[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezio Auditore (1459 - 1524) Rönesans döneminde yaşamış Floransalı bir asilzadedir. 1503'ten 1513'e kadar İtalyan Suikastçı Kardeşliği'nin Üstadı olmuştur. Ayrıca William ve Desmond Miles'ın atasıdır. Assassin's Creed II, Assassin's Creed: Brotherhood'un ve Altaïr Ibn-La'Ahad ile birlikte Assassin's Creed: Revelations'ın ana karakteridir. Ayrıca Assassin's Creed: Ember kısa filminin de ana karakteridir. Seslendirmeni Roger Craig Smith'tir.

Connor Kenway (Ratonhnhaké:ton)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ratonhnhaké:ton, daha çok bilinen adıyla Connor (1756 - bilinmiyor); yarı İngiliz yarı Kızılderili, Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında İrokualar'ı koruyan ve vatanseverlerle birlikte savaşan suikastçıdır. General Washington'la güçlü bir çalışma ilişkisi geliştirdi annesinin ölümünden sorumlu olduğunu öğrendiğinde bile bunu muhafaza etmiştir. Desmond Miles'ın baba tarafından atası ve aynı zamanda Haytham Kenway'in oğlu ve Edward Kenway'in torunudur. Assassin's Creed III'ün ana karakteridir. Seslendirmeni Noah Watts'tır.

Haytham Edward Kenway[değiştir | kaynağı değiştir]

Haytham Edward Kenway (1725 - 1781), İngiliz-Galli Tapınakçı ve aynı zamanda 1754'ten ölümüne kadar Tapınakçı Tarikatı'nın Kolonyal Riti'nin Üstad-ı Âzâmı'dır. Edward Kenway'ın oğlu, Ratonhnhaké:ton'un babası ve Desmond Miles'ın atasıdır. Assassin's Creed III'ün ilk üç dizisinin oynanabilir karakteri ve oyunun ikinci yarısının kötü karakteridir. Aynı zamanda Assassin's Creed: Rogue'nun anahtar karakteridir. Ayrıca Assassin's Creed serisinde oynanabilen ilk Tapınakçı karakterdir. Seslendirmeni Adrian Hough'tur.

Aveline de Grandpré[değiştir | kaynağı değiştir]

Aveline de Grandpré (1747 - bilinmiyor) New Orleans bölgesinde 18. yüzyılın ortalarında yaşamış olan Fransız-Afrikalı bir suikastçıdır. "Denek 1"in atası. Assassin's Creed: Liberation'un ana karakteri ve seslendirmeni Amber Goldfarb'dır.

Edward James Kenway[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward James Kenway (1693 - 1735) Galli korsan-suikastçıdır. Haytham Kenway'ın babası, Ratonhnhaké:ton'un dedesi ve Desmond Miles'ın atası. Assassin's Creed IV: Black Flag'in ana karakteri. Seslendirmeni Matt Ryan.

Adéwalé[değiştir | kaynağı değiştir]

Adéwalé (1692 - 1758) Trinidad'de şeker çiftliğinde köle olarak doğmuş bir suikastçıdır. Suikastçılara katılana kadar Edward Kenway'ın Jackdaw gemisinin ikinci kaptanıydı. Assassin's Creed: Freedom Cry'ın ana karakteri ve Assassin's Creed IV: Black Flag ve Assassin's Creed Rogue'un anahtar karakteridir. Tristan D. Lalla tarafından canlandırılmıştır.

Shay Patrick Cormac[değiştir | kaynağı değiştir]

Shay Patrick Cormac (1731 - bilinmiyor) Yedi Yıl Savaşı sırasında yaşamış İrlandalı-Amerikalı sonradan Tapınakçı olmuş bir Suikastçıdır. Tapınakçı olmasının sebebi Suikastçılardan 1755 Lizbon Depremi'nde milyonlarca masumun ölümüne neden oldukları için adalet istemektir. Assassin's Creed Rogue'nun ana karakteridir. Seslendirmeni Steven Piovesan'dır.

Arno Victor Dorian[değiştir | kaynağı değiştir]

Arno Victor Dorian (1768 - bilinmiyor) Fransız Devrimi sırasında yaşamış Fransız Suikastçıdır. Babası Assassin's Creed Rogue'un sonunda Shay Patrick Cormac tarafından öldürülmüştür. Assassin's Creed Unity'nin ana karakteridir ve Dan Jeannotte tarafından canlandırılmıştır.

Shao Jun[değiştir | kaynağı değiştir]

Shao Jun (1505 - bilinmiyor) Çin Suikastçı Kardeşliği'nin bir mensubudur. İmparator Zhangde'nin eski bir cariyesi olan Jun, İmparator'un ölümünden sonra Suikastçılar tarafından kurtarıldı ve hayatı boyunca onlara sadık kaldı. Assassin's Creed: Embers'de seslendirmeni Angela Galuppo olarak ve Assassin's Creed Chronicles: China'de seslendirmeni Annabelle Galea olarak göründü.

Arbaaz Mir[değiştir | kaynağı değiştir]

Arbaaz Mir (1800'lerin başlarında - bilinmiyor), 19. yüzyılda Hindistan Suikastçı Kardeşliği'nin bir üyesi oldu ve Sih İmparatorluğu ve Doğu Hindistan Şirketi arasındaki savaş sırasında aktifti. Arbaaz Mir Assassin's Creed Chronicles: India'da göründü. Seslendirmeni Johnny Neal'dir.

Nikolay Andreyeviç Orelov[değiştir | kaynağı değiştir]

Nikolay Andreyeviç Orelov (1800'lerin sonu - 1928) 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılına başlarında Rus Suikastçı Kardeşliği'nin bir üyesiydi. Nikolai özellikle Borki tren felakati ve Tunga patlaması gibi olaylarla ilgilidir. Rusya kraliyet ailesinin İmparatorluk Asası'nın Nikola Tesla ile aranmasına öncülük etmiştir. Sonradan kendisinin ve ailesinin güvenliği için korkudan kardeşlikten ayrılmış ve bir Suikastçı (ve eski bir dostu) ile oğlunun onu Kardeşliğe geri dönmeye ikna etmeye çalışmasının ardından bu suikastçıyı öldürdükten sonra FBI adına çalışan bir Suikastçı tarafından öldürülmüştür. Assassin's Creed Chronicles: Russia'da görünmüştür.

Daniel Cross[değiştir | kaynağı değiştir]

Daniel Cross (1974 - 2012) Tapınakçı Kardeşliği'nin bir üyesi ve Suikastçı Kardeşliği'ne sızmakla ve Üstad'larını öldürmekle görevli bir ajandır. Daniel, İnnokenti Orelov'un torunu ve Rus Suikastçı Kardeşliği'nin önemli bir üyesi olan Nikolay Orelov'un büyük torunudur. Seslendirmeni Danny Blanco-Hall'dır. Daniel, Assassin's Creed III'te Desmond Miles tarafından öldürülmüştür.

Jacob Frye[değiştir | kaynağı değiştir]

Jacob Frye (1847 - bilinmiyor) Victoria devri boyunca Londra'da aktif bulunmuş İngiliz Suikastçı ve Evie Frye'ın küçük ikizidir. Seslendirmeni Paul Amos'tur. İngiliz Suikastçı Ethan Frye'ın oğludur. İngiltere'de Suikastçı Kardeşliği'nin zayıf olduğu bir zamanda doğmuştur.

Evie Frye[değiştir | kaynağı değiştir]

Evie Frye (1847 - bilinmiyor) Viktorya devri boyunca Londra'da aktif bulunmuş İngiliz Suikastçı ve Jacob Frye'ın büyük ikizidir. Kardeşi ile birlikte Assassin's Creed: Syndicate'in ana karakterleridir. Seslendirmeni Victoria Atkin'dir.

Lydia Frye[değiştir | kaynağı değiştir]

Lydia Frye (1893 - bilinmiyor) I. Dünya Savaşı'nda Londra'da aktif bulunmuş İngiliz suikastçı ve Jacob Frye'ın torunudur. Assassin's Creed: Syndicate'in The Darkest Hour adlı görevinde ana karakterdir. Seslendirmei Lisa Norton'dur.

Callum Lynch[değiştir | kaynağı değiştir]

Callum Lynch, Aguilar de Nerha'nın soyundan bir İspanyol Suikastçı'dır. Assassin's Creed filminde Michael Fassbender tarafından canlandırılmıştır.

Aguilar de Nerha[değiştir | kaynağı değiştir]

Aguilar de Nerha bir İspanyol Suikastçı'dır. Michael Fassbender ile birlikte içinde Assassin's Creed filminde canlandırılmıştır.

Kurgusal karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Geç Modern Dönem (1914 - Günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

21. Yüzyıl Karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dr. Warren Vidic (seslendirmeni Philip Proctor) (bilinmiyor - 2012) Abstergo Animius Projesi'nin yöneticisi ve Tapınakçı Kardeşliği'nin bir üyesidir. Animius projesine yeni denekler bulma konusunda da görevlidir. Onların genetik anılarını keşfederek hem Suikastçılar hem de Cennet Parçaları hakkında bilgi edinir. Abstergo'da yüksek rütbeyle çalışmaya başladığında zaten Kardeşliğin tüm planlarından haberi olan bir grup Tapınakçı'dan biriydi. Ayrıca Cennet Parçası'nın insanlığı kontrol etmek için kullanılacak Eye-Abstergo uydusunu çalıştırmak için bulunmasında önemli bir role sahipti. Desmond Miles tarafından Asassin's Creed III'te öldürüldü. Assassin's Creed IV: Black Flag'te Abstergo Entertainment COO2Su Olivier Garneau tarafından gönderilen bir e-posta, Vidic'in Animius Projesi için 2. denek olarak gönüllü olduğunu ve 18. yüzyıl Macar atası ile 1431 yılında Jeanne d'Arc'ın cellatlarından birinin anılarına girdiğini gösterir.