Erich von dem Bach-Zelewski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erich von dem Bach
Erich von dem Bach, 1944
Doğum1 Mart 1899(1899-03-01)
Lauenburg, Prusya, Alman İmparatorluğu
Ölüm8 Mart 1972 (73 yaşında)
Münih
Bağlılığı
Hizmet yılları1914-1945
RütbesiSS-Obergruppenführer
Çatışma/savaşlarıII. Dünya Savaşı
ÖdülleriŞövalye Demir Haçı Altın Alman Haçı Demir Haç (1. Sınıf) Demir Haç (2. Sınıf) Siyah Yaralı Rozeti Danzig Haçı 1. Sınıf

Erich Julius Eberhard von Zelewski veya Erich von dem Bach-Zelewski (1 Mart 1899, Lauenburg, Pomeranya, Alman İmparatorluğu - 8 Mart 1972, Münih, Batı Almanya), Alman Nazi görevlisi ve SS-Obergruppenführer rütbesine yükseltilmiş SS üyesi.

Erich von dem Bach, Dortmund'da 17 Nisan 1911 tarihinde babasının ölümünden sonra bir sigorta memuru olarak istihdam etti. Kasım 1914'te Erich von Zalewski, genç acemi biri olarak savaşta iki kez yaralandı ve Demir Haç madalyası kazandı. I. Dünya Savaşı sonuna kadar hizmet ederek Prusya ordusu için gönüllü oldu. Savaştan sonra Reichswehr'e katıldı. Silezya Ayaklanmaları'nda savaştı, burada bir itibar kazandı ve çeşitli madalyalar aldı. 1924 yılında, Grenzschutz'a (sınır muhafızları) transfer oldu.

23 Ekim 1925'te yasal yolla von dem Bach Zalewski olarak soyadını değiştirdi.

1930 yılında Nazi Partisi'ne katılarak Grenzschutz'u bıraktı. 1931 yılında SS üyesi oldu. 1933 yılı sonunda SS-Tümgenerali rütbesine ulaşmıştı. Kurmay subay Anton von Hohberg und Buchwald ile kişisel çatışmalara girdi. 1934 yılında Onur Madalyası aldı.

Erich von dem Bach'ın Askeri kariyerinde üç kız kardeşininde Yahudi erkekler ile evli olduğu kendisi için önemli bir sıkıntı kaynağı olmuştur.

1932 ile 1944 yılları arası Reichstag'da Nazi partisi üyesi idi. Anton von Hohberg und Buchwald'un öldürülmüş olması ile bu fırsattan yararlanarak, 1934 yılında Uzun Bıçaklar Gecesi'ne katıldı.

1936 tarihinden sonra, Doğu Prusya ve Silezya'da görev yaptı. 1937'de Silezya'da Höherer SS-und Polizeiführer (HSSPF - Yüksek SS ve Polis Lideri) olmuştu ve aynı zamanda SS-Oberabschnitt Südost (SS Bölümü Güneydoğu) Tümen Komutanı olarak görev yaptı.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

SS şefi Heinrich Himmler, 7 Kasım 1939 tarihinde, ona Silezya Germandom Güçlendirilmesi Komiserliği görevini teklif etti. Görevleri arasında kitle halinde yeniden iskan sağlama ve özel mülkiyete el koyma dahil olmak üzere, Ağustos 1940'ta kendisine bağlı birimler 20.000 'den fazla Zywiec ailelerinin evlerini terk etmeye zorlamıştır.

Erich von dem Bach Zelewski, 22 Haziran 1941 tarihinde, Silezya bölgesi Yüksek SS ve Polis Lideri (Höhere SS und Polizeiführer) oldu.

Şubat 1942'de şiddetli mide ve bağırsak rahatsızlıkları ile hastaneye kaldırıldı. SS Dr. Ernst-Robert Grawitz, Yahudilerin çekimleri ile bağlantılı halüsinasyona muzdarip olduğunu tarif etti. Acılarının azalmasıyla Temmuz ayında göreve devam etti.

Haziran 1942 yılında Prag'da Reinhard Heydrich'in öldürülmesinin ardından Hitler, von dem Bach-Zelewski'yi yeni Bohemya ve Moravya Protektorası'nın Reich Valisi olarak yer almasını istedi. Himmler, von dem Bach Zelewski'nin askeri hakim durumu nedeniyle bu işi yapamayacağını savundu ve Hitler Kurt Daluege'yi bu pozisyona atadı.

12 Temmuz 1943 tarihinde, von dem Bach Zalewski, Belçika, Belarus, Fransa, Genel Hükûmet, Hollanda, Norveç, Ukrayna, Yugoslavya ve Bezirk Bialystok'un parçaları dahil tüm anti-partizan eylemleri komutasını aldı ama uygulamada faaliyetleri, Belarus ve Rusya'nın bitişik bölgelerinde sınırlı kaldı.

1944 yılında, Kovel alanında ön saflarda mücadele içinde yer aldı ancak Mart ayında tıbbi tedavi için Almanya'ya gitmek zorunda kaldı. Himmler onun bütün görevlerini üstlendi.

2 Ağustos 1944 tarihinde, Korpsgruppe Bach gibi Varşova Gettosu Ayaklanmasına karşı savaşan bütün birliklerin komutasını devraldı. Komutası altındaki birimleri (toplu katliamlarla 65.000'den fazla) yaklaşık 200.000 sivilin ve savaş esirini öldürdü. Varşova'da yaptığı eylemler için 30 Eylül 1944 tarihinde Nazi Rejimi tarafından Şövalye Demir Haçı madalyası verildi.

26 Ocak ve 10 Şubat 1945 tarihleri ​​arasında, von dem Bach Zalewski, Almanya'da X SS Armeekorps'a komuta etti ama birimi en az iki hafta sonra yok oldu.

Savaştan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Von dem Bach-Zelewski Nazi Almanyası'nın yenilgisinden sonra saklandı ve ülkeyi terk etmeye çalıştı. Ancak, 1 Ağustos 1945 tarihinde ABD askeri polisi tarafından tutukladı. Nürnberg duruşmaları'nda eski üstlerine karşı vereceği ifadesi karşılığında asla herhangi bir savaş suçları için yargılanmadı. Aynı şekilde, Polonya ya da SSCB'ye iadesi ile karşı karşıya kalmadı. 1949 yılında hapisten çıktı. 1951 yılında, Hermann Göring'in 1946 yılındaki intiharına yardım ettiğini iddia etti. Yetkililer, von dem Bach-Zelewski'nin bu iddiasını doğruladı.

1961 yılında, 1930'lu yılların başında 10 Alman Komünistin cinayetinde yer aldığı gerekçesiyle 10 yıl Eevde hapis cezasına çarptırıldı. 73. doğum gününden bir hafta sonra, 8 Mart 1972 tarihinde Münih'te cezaevinde öldü.

Bach-Zelewski, Mayıs 1961'de İsrail'de Adolf Eichmann'ın duruşmasında savunma için kanıt verdi. Kanıtları, Rusya ve Polonya'nın bazı bölgelerinde operasyonların Güvenlik Polisi Operasyon Birimleri tarafından yürütüldüğünü ve emirlere tabi olmadığını gösteriyordu. Yahudilerin ve Çingenelerin öldürülmesinden sorumlu olan bu birimlerden sorumlu subaylara emir veremedi. Kanıtlar Mayıs 1961'de Nürnberg'de bir duruşmada sunuldu.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Trial Papers of Eichmann's Trial