End of the Tunnel (Büyük Kaçış bölümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Büyük Kaçış bölümü
"End of the Tunnel"
Prison Break 1x13.jpg
Bölüm no. Sezon 1
Bölüm 13
Yazar(lar) Paul Scheuring
Yönetmen Sanford Bookstaver
Yapım no. 1AKJ12
Orijinal yayın tarihi 28 Kasım, 2005
Sezon 1 bölümleri
 1. Pilot
 2. Allen
 3. Cell Test
 4. Cute Poison
 5. English, Fitz or Percy
 6. Riots, Drills and the Devil (Bölüm 1)
 7. Riots, Drills and the Devil (Bölüm 2)
 8. The Old Head
 9. Tweener
 10. Sleight of Hand
 11. And Then There Were 7
 12. Odd Man Out
 13. End of the Tunnel
 14. The Rat
 15. By the Skin and the Teeth
 16. Brother's Keeper
 17. J-Cat
 18. Bluff
 19. The Key
 20. Tonight
 21. Go
 22. Flight


Büyük Kaçış bölümleri listesi

End of the Tunnel, Prison Break dizisinin onüçüncü bölümüdür. İlk olarak Fox kanalında Amerika'da ve Kanada'da yayınlanmıştır. Türkiye'de 22 Ağustos, 2006 tarihinde CNBC-e kanalında ilk olarak gösterilmiştir. Bu bölümün yazarı dizinin yaratıcısı Paul Scheuring 'dir, yönetmeni ise Sanford Bookstaver 'dir. Dizinin bu bölümü diğer bölümler arasında en popüler olanıdır.[1][2]

Bölüm Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

T-Bag, Abruzzi'nin boynunu jiletle kestikten sonra Abruzzi hapishane dışında bir hastahaneye kaldırılır. Lincoln maksimum güvenlik altına alınır, geriye kalan beş mahkûm ne yapacaklarını bilememektedir. Michael, Burrows'un 32 saat gözetim altında olacağını ve bunun için kaçışı ertelemeyi ister. Fakat diğer dördü hemen gitmek isterler. Michael kaçışın bu akşam olabilmesi için gerekli ayarlamaları yapar.

Burrows rahip ile birlikte dua etmek ister. Michael rahibe Burrows'a vermesi için İsa'nın şeklinin bulunduğu bir haç göndermek ister. Rahip bunu Burrows'a vermeyi kabul eder. Burrows bu haçın arkasındaki metal plakanın altına saklanmış siyah bir hap ve birde ufak kâğıda yazılmış bir not bulur, notta "8:10'da yut" (EAT 8:10) yazılıydı. Michael bunu Lincoln'ü revire götürtebilmek için saklamıştı. Lincoln hapı 8:10 yani kaçıştan 50 dakika önce yutar ve midesinde ağrılar başlar. Gardiyanlar onu hemen revire götürür, Dr. Tancredi bunun gıda zehirlenmesi olduğunu söyler.

Kaçakların gece orda kalabilmeleri için Michael bir su borusunu patlatır ve etrafı su basar. Bellick geldiğinde onu etrafın sabaha kadar küfleneceğine inandırırlar ve onlara bütün gece burada kalıp etrafı kurutmalarını söyler.

Beş kaçak sırayla borunun içine girmeye başlar ve revirin altındaki odaya ulaşmak için borunun içinde emekleyerek ilerlemektedirler. Sonunda odaya ulaşırlar. Fakat Michael'ın daha önce kimsayal karışım dökerek açtığı deliğin yerine başka bir boru takılmıştı. Boruyu kırmaya uğraştılar ama başaramadılar. Bu Michael'ı şaşkına çevirmiş ve üzmüştü onlara buradan çıkamayacaklarını söyler. Bölümün sonunda T-Bag Michael'ı tehdit ederek "bu bir seçenek değil sevimli çocuk" dedi.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bu bölüm ABD'de yayınlandığı ilk gün 12.1 milyon izleyici tarafından izlenmiştir, bu özelliği nedeniyle dizinin en çok izlenen bölümüdür.[3]
 • 63. Altın Küre Ödülleri, "Drama Dalında En İyi Televizyon Dizisi" kategorisinde yarışan Prison Break dizisinin tanıtımında bu bölümün final sahnesi kullanılmıştır.[4][5]
 • Takım kaçışa hazırlandığı sırada arka planda duyulan müzik A Perfect Circle tarafından hazırlanmış olan The Outsider (Apocalypse Mix) 'dir..

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Sullivan, B. F., "Fox's 'Prison Break' is First to Full Season". The Futon Critic. 28 Eylül, 2005. Tekrarı 23 Aralık, 2006.
 2. ^ "FOX Extends 'Prison' Term, Adds to 'Dad'". Zap2it.com. 29 Eylül, 2005. Tekrarı 23 Aralık, 2006.
 3. ^ "'Prison' Breaks 'til March; 'Reunion' Ending Early". Zap2it.com. 29 Kasım, 2005. Tekrarı 23 Aralık, 2006.
 4. ^ Hollywood Foreign Press Association, "2005 Nominations Press Release". The Futon Critic. 13 Aralık, 2005. Tekrarı 23 Aralık, 2006.
 5. ^ Drama Dalında En İyi Televizyon Dizisi, 63. Altın Küre Ödülleri, 16 Ocak, 2006.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]