İçeriğe atla

Emas Ulusal Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cerrado Koruma Alanları: Chapada dos Veadeiros ve Emas Milli Parkları
UNESCO Dünya Mirası
Konum Brezilya
KriterDoğal: ix, x
Referans1035
Tescil2001 (25. oturum)
BölgeLatin Amerika ve Karayipler

Emas Ulusal Parkı, Portekizce'de tam olarak Devekuşu Ulusal Parkı anlamına gelmektedir. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış bir ulusal park olup Brezilya'da Goiás ve Mato Grosso do Sul eyaletleri arasındadır. Cerrado Savanlarının bulunduğu 1320 km2 lik bir alanı kaplamakta olup geniş soya fasulyesi tarlaları ile çevrilidir.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Park, Brezilya'nın Merkezi-Batı Bölgesinde Goiás ve Mato Grosso do Sul eyaletleri arasında bulunmaktadır.

Bitki örtüsü ve hayvanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Emas Ulusal Parkı ağaçsız bir savan bölgesi oluşu, uzun termit yuvaları, büyük karıncayiyenler, yeleli kurt, Büyük Armadillo, Otlak Geyikleri[1] ve diğerleriyle birlikte parkın ismini aldığı devekuşlarını hatırı sayılır miktarda barındıran vahşi yaşamı ile tipik cerrado ekosistem alanındadır. Park, yaklaşık 10-12 adetten oluşan az miktarda bir jaguar nüfusunu da barındırmaktadır. %40 miktarında yedek alanla birlikte toplamda 1320 kilometrekare alan jaguar nüfusu için oldukça iyi bir barınma alanıdır.[2] Puma, İspanya vaşağı, Brezilya tapiri, kırmızı geyik, gri geyik, siyah çığırtkan maymun ve kemirgenlerin en irisi olan capybara ise burada yaşayan diğer iri yapılı memelilerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Flavio H.G. Rodrigues, Leandro Silveira, Anah T .A. Jacomo, Ana Paula Carmignotto, Alexandra M.R. Bezerra, Daniela Cunha Coelho, Hamilton Garbogini, Juliana Pagnozzi, Adriani Hass. Composi~ao e caracteriza~ao da fauna de mamfferos do Parque Nacional das Emas, Goias, Brasil.Revta bras. Zool. 19 (2): 589 - 600, 2002. online PDF 18 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Thannya Nascimento Soares, Mariana P.C. Telles, Lucileide V. Resende, Leandro Silveira, Anah Tereza A. Jácomo, Ronaldo G. Morato, José Alexandre F. Diniz-Filho, Eduardo Eizirik, Rosana P.V. Brondani and Claudio Brondani: Paternity testing and behavioral ecology: A case study of jaguars (Panthera onca) in Emas National Park, Central Brazil. Genetics and Molecular Biology, 29, 4, 735-740 (2006). online PDF 13 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

en:Emas National Park

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]