Elektronik belge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elektronik belge örneği

Elektronik belge; bilgi sisteminde kullanılmak üzere elektronik biçimde sunulan, dijital imza ve elektronik imza ile onaylanan bir belgedir.[1] E-devlet sisteminin önemli bir parçasıdır.

Başlangıçta, herhangi bir bilgisayar verisi dahili bir şey olarak kabul edildi, nihai veri çıkışı her zaman kağıt üzerindeydi.[2] Bununla birlikte, bilgisayar ağlarının gelişimi, çoğu durumda elektronik belgeleri dağıtmanın basılı belgelerden çok daha uygun olmasını sağlamıştır. Elektronik görsel görüntüleme teknolojilerindeki gelişmeler, belgeleri yazdırmak yerine ekranda görüntülemeyi mümkün kılmıştır.[3]

Çeşitli hesap tablosu, grafik yazılımı, kelime işlemcilerin karmaşık dosya biçimleri daha da fazla sorun söz konusudur. Sorunu hafifletmek için, birçok yazılım şirketi kendi özel dosya formatları için ücretsiz dosya görüntüleyicileri dağıtır.[4] Diğer çözüm, standartlaştırılmış tescilli olmayan dosya formatlarının (HTML ve OpenDocument gibi) geliştirilmesidir. Özel kullanımlara yönelik elektronik belgelerin özel biçimleri vardır. Fizikteki özel elektronik makaleler TeX veya PostScript kullanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2021. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2021. 
  4. ^ https://www.cognidox.com/blog/what-is-electronic-document-management-system[yalın URL]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]