Elektronik belge

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Elektronik belge bilgi sisteminde kullanılmak üzere elektronik biçimde sunulan, dijital imza ve elektronik imza ile onaylanan bir belgedir.[1] E-devlet sisteminin önemli parçasıdır.

Başlangıçta, herhangi bir bilgisayar verisi dahili bir şey olarak kabul edildi, nihai veri çıkışı her zaman kağıt üzerindeydi.[2] Bununla birlikte, bilgisayar ağlarının gelişimi, çoğu durumda elektronik belgeleri dağıtmanın basılı belgelerden çok daha uygun olmasını sağlamıştır. Elektronik görsel görüntüleme teknolojilerindeki gelişmeler, belgeleri yazdırmak yerine ekranda görüntülemeyi mümkün kılmıştır.[3]

Çeşitli hesap tablosu, grafik yazılımı, kelime işlemcilerin karmaşık dosya biçimleri daha da fazla sorun söz konusudur. Sorunu hafifletmek için, birçok yazılım şirketi kendi özel dosya formatları için ücretsiz dosya görüntüleyicileri dağıtır.[4] Diğer çözüm, standartlaştırılmış tescilli olmayan dosya formatlarının (HTML ve OpenDocument gibi) geliştirilmesidir. Özel kullanımlara yönelik elektronik belgelerin özel biçimleri vardır. Fizikteki özel elektronik makaleler TeX veya PostScript kullanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]