İçeriğe atla

Veri bütünlüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Veri bütünlüğü korunma ve tüm yaşam döngüsü boyunca verilerin doğruluğu ve tutarlılığının güvencesi anlamına gelir ve süreçleri, depolayan veya veri alan herhangi bir sistemin tasarımı, uygulanması ve kullanımının eleştirel bir yönüdür. Süreli veri bütünlüğü kapsamında geniştir ve özel bağlama göre çok farklı anlamlara sahip olabilir - hatta bilgi işlemin aynı genel şemsiyesi altındadır. Bu makalede farklı veri türleri ve veri bütünlüğü kaygılarında sadece bazı geniş bir bakış açısı sunmaktadır.

Veri bütünlüğü bir veri kaybı şekli olan veri bozulmasının, tersidir. Herhangi bir veri bütünlüğü tekniğinde genel amaç aynıdır: amaçlanan (bir veritabanı düzgün, birbirini dışlayan olanaklarının reddedilmesi gibi) tam olarak kaydedilir, daha sonra alım üzerine verileri sağlamakta ilk olarak kaydedildiği an olduğu gibi aynı olduğundan emin olunmalıdır. Kısacası, veri bütünlüğü bilgilere kasıtsız değişiklikleri önlemektir. Veri bütünlüğü veri güvenliği ve yetkisiz tarafların veri koruma disiplini ile karıştırılmamalıdır.

Kötü niyetli, beklenmedik donanım arızası ve insan hatası içeren bir depolama, geri alma veya işleme etkinliği sonucunda verilerde herhangi bir istenmeyen değişiklik, veri bütünlüğü hatası olmaktadır. Değişiklikler yetkisiz erişim sonucu ise, ayrıca veri güvenliği başarısızlığı olabilir. İlgili verilere bağlı olarak bu ilk kaydedilme farklı bir renkte görünen bir görüntü tek bir noktanın iyi huylu olarak belirtimi olabilir.