İmza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Taşlara atılmış çeşitli imzalar

İmza veya Signatür (Latince: Signare - İngilizce: Signature - Farsça: امضا), kişinin el yazısı ile kendi adı veya kendisine ait anlamlı bir şekil veya kelime olan, kişinin imzaladığı belgede yazanı onayladığı ve ona uyacağını gösteren işarettir. Nüfus cüzdanı, kimlik belgesi gibi birçok belgelerde yaygın olarak kullanılır.[1] İmza, sanatsal bir imza olan bir otograf ile karıştırılmamalıdır. E-devlet sistemi ve internetin gelişmesi ile mobil imza, elektronik imza ve dijital imza kullanımı yaygın hâle geldi.

Sahte imza suçu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bir kişi veya kurum, imza sahibinin imzasını taklit edip işlem yapmaya çalışırsa, imzanın sahibi TCA'nın 204. maddesi uyarınca, suçu işleyen kişi veya kuruma dava açabilir.[2] Suçu işleyen şahsa 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilir. Buna ek olarak, bir kamu görevlisi düzenlemesi gereken resmî belgeyi sahte olarak düzenlerse, insanları aldatırsa veya sahte belgeyi kullanırsa 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.[3]

İmza örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TDK - İmza". 4 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2020. 
  2. ^ "TÜRK CEZA KANUNU". www.tbmm.gov.tr. 29 Eylül 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2020. 
  3. ^ Resmî Belgede Sahtecilik Suçu ve Cezası. Av. Ahmet Arslan. 19 Ocak 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]