Makale pazarlama

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Makale pazarlama, kişi veya kurumların uzman oldukları konularda bilgilendirici makaleler yazarak hedefledikleri kitlelerin dikkatini çekebildikleri etkili ve ücretsiz bir pazarlama yöntemidir. Bu yöntem kullanılarak hazırlanan makaleler içeriği zengin ve değerli bulunduğu oranda yazarın ve ait olduğu kurumun pazardaki prestijini ve saygınlığını güçlendirerek yeni müşteriler kazanılmasına katkıda bulunur. Reklamcılık ve halkla ilişkiler açısından bakıldığında markalaşma sürecini destekler. Bu tip makalelerin dağıtımına ve çeşitli mecralarda yayınlanmasına müsaade edilir. Çünkü her bir makale referans ve iletişim bilgisi içerdiğinden, yazarın sektördeki tanıtım ve pazarlama gücü de o oranda artmış olur.

Makale pazarlama geleneksel medyada olduğu gibi dijital medyada da iş görür. Yazılan makalelerin İnternette yayılmasını sağlamak için ücretsiz makale dizinleri kullanılır. Çünkü yayıncılar kendilerine içerik sağlamak için bu dizinleri kullanacaklardır.

Web 2.0 ve sosyal medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya içerisinde ilgi gören konu başlıklarıyla birlikte kaliteli içeriği olan makalelerin paylaşılması ve dağılımı ile birlikte iş dünyasının Web 2.0 jenerasyonunda online makale pazarlama popüler bir pazarlama yöntemi olmaya başlamıştır. Yüksek kalitede ve niş konularda hazırlanan makale başlıklarının sosyal medyada paylaşılması gün geçtikçe artmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) arama motoruna bir kelime veya kelime grubu girildiğinde sonuç sıralamasında hangi web sayfasının ilk sırada gösterileceğini belirler. Şirketler için kendi sayfalarının trafiğinin yükselmesi demek satışlarının yükselmesi anlamını taşır. Ve online makale pazarlama bu anlamda birçok pazarlama modeli içerisinde en düşük maliyetle en etkili ve faydalı olanlardan biridir.

Bir web sayfasının arama motorlarında yükselmesine etki eden en önemli faktörün backlink olduğu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden yazarın sahip olduğu web sitesine künye (veya mini-bio da denir) içerisinde link vererek makaleler yazması ve paylaşıma sunması birçok kanaldan daha fazla link alması anlamına gelir. Bu proses o web sitenin trafiğinin yükselmesi demektir. Yalnız bu noktada makale dizini editörlerinin İnternet kullanıcılarına ve okurlara saygı çerçevesinde makaleleri dizine eklemeden önce içeriğin niteliği, imlâ, gramer yapısı vb. kurallara dikkat etmeleri gerekir.