Birinci Çağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

J. R. R. Tolkien'in eserlerine konu ettiği hayalî Orta Dünya evreninin tarihi, gerçek Dünya tarihinin kadim kökeni olarak kurgulanmıştır. Tolkien evreninde, Birinci Çağ ya da tam adıyla Ilúvatar'ın Çocukları'nın Birinci Çağı, Silmarillion'da anlatılan ve kronolojisi tam olarak belirli ilk zaman dilimidir. Ağaçların dev örümcek Ungoliant ve kötü Melkor tarafından zehirlenerek söndürülmesi üzerine tüm Arda karanlığa bürünmüştür. Daha sonra Valar, iki ağaçtan birisi olan Laurelin'in ışığıyla Güneş'i yaratarak, Güneş'in Yılları'nı başlattı. Arda'nın bundan sonraki yıllarının uzunluğu ile gerçek dünyadaki güneş yılı uzunluğu aynıdır.

Birinci Çağ, Elflerin Uyanışı[1] ile başlar. Valinor ve Beleriand'ın birleşik ordularının Morgoth'u kesin bir mağlubiyete uğratması ile biter.[2] Valar Çağı'nın uzun bir kısmı ile kesişir[3] ve Güneş Yılları'nın 590 yılı (kimilerince 601) kapsar. Tolkien'in kurguladığı çeşitli tarih dönüştürme kıstaslarına bağlı olarak Birinci Çağ'ın, güneş yılı hesabı ile 4902'den 65390'a kadar olan bir periyodu kapsadığı söylenebilir. Yüzüklerin Efendisi'ndeki Ekler'e ve -önceki yazılarına göre daha az yer tutan- son dönem yazılarına bakılarak, bu periyodu uzatmak mümkündür. Birinci Çağ, Kadim Günler olarak da bilinir. Bununla birlikte bu isimlendirme, Dördüncü Çağ'ın başlamasıyla birlikte geride kalan üç çağı ithafen de kullanılmıştır.

Birinci Çağ’ın başlangıcının Güneş Yılları’nın başlangıcı ile aynı olduğu yolunda çok yaygın bir yanlış kanı vardır ve bu yüzden birçok kişi tarafından bu çağa "Güneş’in Birinci Çağı" denilmektedir. Bu teoriye göre Birinci Çağ’ın başlangıcı güneşin ilk kez doğuşu, çağın sonu ise Morgoth’un mutlak yenilgisidir.[4] Çağın başlangıcının güneşin ilk kez doğuşu olduğu iddiasını destekleyecek hiçbir bilgi Tolkien’in yazılarında yoktur ve Birinci Çağ’ın büyük farkla en uzun çağ olduğu bilgisi ile çatışmaktadır.[5] Ağaçlar Çağı'nın bir dilimi ve Birinci Çağ çakışır.

Tolkien, bu çağın büyük kısmında Beleriand’daki olayları ya da kendi ifadesiyle “Birinci Çağ’ın son altı asrını” anlatmaktadır. Olayların temelinde Sindar halkı, Noldor halkı ve Edain halkının üç hanedanlığının Angband’ın ordularına ve karanlık insanlara karşı savaşları vardır. Savaşlar, Ağaçlar Çağı’nda başlamıştır, Noldor’un Beleriand’a beraberlerinde getirdikleri öfkeyle birlikte sürüp gitmiştir. Noldor, Orta Dünya’ya geri döndüklerinde burada sayısız binyıllar boyunca yaşamakta olan elflerle karşılaştılar ve bu elfler –Orta Dünya’ya geri dönüşünden bu yana- Morgoth’la savaşmakta idiler. Fakat Noldor’un, özellikle Feänor’un Oğulları’nın, Morgoth’la savaşmak için başkaca sebepleri vardı.

Birinci Çağ’ın en önemli savaşları:

 • Birinci Beleriand Savaşı, Noldor’un Orta Dünya’ya dönmesinden bir süre önce Sindarin ve Morgoth arasında yaşanmıştır. Laiquendi’nin kralı Denethor, bu savaşta öldürülmüş ve Laiquendi savaştan çekilmiştir. Bunu müteakip Doriath’ı korumak üzere Melian’ın Kuşağı yapılmıştır. Dagor-nuin-Giliath’a kadar Falas’ın şehirleri kuşatma altında kalmıştır.
 • Dagor-nuin-Giliath (Henüz güneş hiç doğmadığı için savaşın ismi Yıldızların Altındaki Savaş anlamındaki bu ismi almıştır), Noldor’un Beleriand’a ulaşmasından hemen sonra gerçekleşmiştir. Noldor’un Hithlum’daki kamp yerine Morgoth’un Angband’dan yolladığı bir saldırı birliği baskın yapmış ve elfler tarafından geri püskürtülmüşlerdir. Ancak Feänor bu savaşta öldürülmüştür.
 • Dagor Aglareb (Muhteşem Savaş), Noldor’un dönüşünden yaklaşık altmış sene sonra yaşanmıştır. Morgoth tekrar Noldor’a saldırmış ve başarısız olmuştur. Noldor, bu savaşta çok cesaretli davranmış ve Angband’ı kuşatmıştır ancak kuşatma sınırlı bir etkiye sahip olmuştur. Çünkü Angband, Ered Engrin’in kuzey tarafındaydı ve oraya ulaşmak imkânsızdı.
 • Dagor Bragollach (Ani Alev Savaşı), Morgoth’un Noldorin kuşatma birliklerinin üzerine Angband’dan alev ırmakları akıtması ile başlamıştır. Noldor, nihayetinde toparlanıp savunma yapabilmiş ise de kayıpları çok büyük olmuştur. Örneğin yeşil bir ova olan Ard-galen, sürekli akan alev ırmaklarının etkisiyle mahvolmuş ve artık Anfauglith (Boğucu Toz) olarak anılmaya başlamıştır, Dorthonion’un bir zamanlar Edain tarafından yurt edinilen dağlık arazileri yerleşilemez hale gelmiştir.
 • Nirnaeth Arnoediad (Sayısız Gözyaşı), Noldor’un Morgoth’a karşı başlattığı ilk savaştır. Feänor’un Oğulları ve diğer elfler, Edain, Bór’un halkı ve Ulfang’ın halkından oluşan büyük bir ittifakla savaş başlatıldı. Elfler ve müttefikleri savaşta üstün gelmiş ve Angband’a iyice yaklaşmışlarken Morgoth’un tuzağı bütün planlarını altüst etti. Ulfang’ın ihanetine uğradılar. Sayısız Gözyaşı isminin sebebi, elflerin son zafer elde etme umutlarının da sönmesidir. Hithlum kaybedildi, Feänor’un Oğulları’nın çoğu perişan oldu ve Beleriand’ın halkları kıyıma uğradı. Morgoth’un orkları, öldürdükleri insanların ve elflerin cesedlerinden Anfauglith’in ortasında bir tepecik yaptılar.
 • Öfke Savaşı, Eärendil’in Valinor’a gidip Valar’ı –vazgeçtikleri- elflere yardım etmleri için ikna etmesi sonucu gerçekleşti. Maiar, Vanyar ve Valinor’da kalmış olan Noldor’dan oluşan bir ordu Valar’ın komutasında Morgoth’a karşı savaş açtı. Teleri, Beleriand’a gitmiş olan Noldor’un gitmeden önce kendilerine yaptıkları kıyımdan dolayı yardım etmeyi reddetti fakat ünlü gemilerini orduların taşınması için vermeye razı oldular. Bu savaşta ilk kez kanatlı ejderhalar göründü. Fakat, gün Valar’ın günüydü. Morgoth yakalandı ve Arda’nın dışına hapsedildi. Morgoth’tan geriye kalan Beleriand ise savaşın öfkesi henüz dinmemişken denizin altına batırıldı.

Kronoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneşin İlk Çağı

1 - İnsanlar Hildórien'de uyanır.

5 - Fingon Maedhros'u kurtarır. Noldor arasındaki kan davası sona erer.

7 - Fëanor'un oğulları Doğu Beleriand'a gider.

20 - Mereth Aderthad ziyafeti Ivrin Gölü yakınlarında düzenlenir.

50 - Ulmo Turgon ve Finrod'a bir sığınak inşa etmelerini söyler

52 - Finrod Nargothrond'u inşa etmeye başlar.

60 - Dagor Aglareb: Noldor Morgoth'un kuvvetlerini yener ve Angband'ın Kuşatması başlar.

60–c. 200 - Melkor İnsanların geldiğini öğrendikten sonra Angband'ı bir süreliğine terkeder. Melkor İnsanların aklını çeler ve onlar Eru Ilúvatar'a tapmayı keser ve kötülüğe döner lakin bazıları isyan eder batıya Valar'ın yanına gitmeye karar verirler. Efsaneye göre İnsanlar ölümün Valar'ın armağanı değil bir ceza olduğuna inanmaya başlar.

64 - Turgon Gondolin'i inşa etmeye başlar.

65 - Brithombar Sığınakları ve Eglarest güçlendirilir; Barad Nimras Kulesi inşa edilir.

67 - Quenya dili Thingol tarafından yasaklanır.

102 - Nargothrond tamamlanır. Finrod'un halkı Hithlum'u terkeder.

116 - Gondolin tamamlanır. Turgon'un halkı Nevrast'ı gizlice terkeder.

155 - Drengist Halicinden Hithlum'a saldırı düzenlenir ve Fingolfin'in kuvvetleri Orkları mağlup eder.

260 - Glaurung Ard Galen'i mahveder ama Angband'a geri sürülür. Uzun Barış Dönemi başlar.

310 - Bëor Edain'in halkının bir grubunu Beleriand'a götürür ve Finrod tarafından keşfedilir. Daha sonra onlar Estolad'a doğru hareket eder, birkaç yıl sonra ikinci grup Thargelion'a girer ve üçüncü grup Estolad'a yerleşir.

316 - Aredhel Gondolin'den ayrılır ve Eöl'un yanına gelir.

320 - Edain Estolad, Hithlum ve Talath Dirnen Dorthonion'a göç etmeye başlar.

369 – Pek çok Edain Bereg önderliğinde Eriador'a gider.

375 - Orklar Thargelion'a saldırır İnsanların İkinci Evinden pek çok Edain ölür, kalanlar Haleth önderliğinde sonraki yıl Estolad'a gider.

390 - Haleth halkını Eriador'a götürür ve 391 yılında Teiglin'den güneye giderler. Çoğunluk daha sonra Brethil Ormanlarına girer.

400 - Aredhel ve Ma gizlice Gondolin'e gider. Eöl Aredhel'i öldürür daha sonra kendiside uçurumda atılmak suretiyle öldürülür.

410 - Ladros Vilayeti Bëor Evinden Boromir'e verilir.

416 - Dor-lómin Marach Evinin İnsanlarına verilir.

432 - Beren Erchamion dünyaya gelir.

455 - Morgoth Dagor Bragollach ile Angband Kuşatmasını kırar ("Ani Alev Savaşı"); Barahir'in halkı kaçak durumuna düşer. Finrod'un kalesi Minas Tirith Sauron tarafından ele geçirilir; Tol Sirion'un ismi Tol-in-Gaurhoth "Kurtadamların Adası" olur.

456 - Fingolfin Morgoth'u ile teke tek savaşır ve katledilir.

457 - Finrod'un kalesi Minas Tirith Sauron tarafından ele geçirilir; Tol Sirion'un ismi Tol-in-Gaurhoth "Kurtadamların Adası" olur.

458 - Húrin ve Huor bir muharebe esnasında Brethil Halkından ayrı düşer ve Thorondor tarafından Saklı Krallık Gondolin'e götürülür.

459 - Húrin ve Huor Gondolin'den Dor-lómin'e döner.

460 - Barahir ve yoldaşları Mutsuz Gorlim tarafından ele verilir ve öldürülür. Ama Beren kurtulmayı başarır.

462 - Morgoth tekrar Hithlum'a saldırmayı dener ama Fingon ve Círdan tarafından durdurulur.

463 - Doğulular Beleriand'dan görülmeye başlanır.

464 - Túrin Turambar Mart ayından dünyaya gelir. Beren Lúthien'e aşık olur.

465 - Beren'in Silmaril Macerası başlar ve Nargothrond'a gidip Finrod Felagund'dan yardım alır. Ama onlar ve yoldaşları Tol-in-Gaurhoth'a hapsedilir. Finrod bir kurtadam tarafından öldürülür ama Beren Lúthien tarafından kurtarılır. Celegorm ve Curufin Nargothrond'dan sürgün edilir.

466 - Lalaith'in doğumu. Beren ve Lúthien Angband'a girer ve Silmarili ele geçirir ama Silmaril Carcharoth tarafından yutulur. Doriath dönerlerken Carcharoth'ta Silmarilin ona verdiği güçle önüne gelen her şeyi mahvederek Doriath'a yaklaşmaktadır. Beren ölür ama Luthien Mandos'a yalvarır ve Beren ile Luthien ölümlü beden içinde Ossiriand'da uyanırlar.

468 - Maedhros Birliği yapılır.

469 - Lalaith ölür.

472 - Nírnaeth Arnoediad, "Sayısız Gözyaşı Savaşı", yaz ortasında yapılır. Morgoth Eldar ve Edain'i yener. Fingon ve Huor öldürlür Gwindor ve Húrin esir düşer. Doğulular Hithlum'u istila eder, Morwen Túrin'i Doriath'a yollar. Huor oğlu Tuor dünyaya gelir.

473 - Nienor doğar, Túrin Doriath'a gider. Falas Sığınakları kuşatılır ve ele geçirilir.

481 - Túrin Dimbar'a gider.

484 - Turin Saeros'u öldürür ve Doriath'tan kaçar, kanun kaçaklarına katılır.

485 - Túrin baharda onların lideri olur ve yazın Beleg onu bulur.

486 - Turin ve diğerleri Mîm' in evi Amon Rûdh'da yaşamaya başlar.

487 - Yılın başlangıcıyla Beleg Turin'in yanında savaşmaya başlar ve Sonbahara kadar Dor Cúarthol'da başarıdan başarıya koşarlar.

489 - Amon Rûdh düşer; Túrin yakalanır ama Gwindor ve Beleg tarafından kurtarılır, Turin Beleg'i ork sanarak öldürür.

490 - Túrin Eithel Ivrin iyileşir ve Nargothrond'a gider. Gurthang tekrar dövülür ve Túrin'in kılıcı Kara kılıç adını alır.

494 - Sonbaharda Morwen ve Nienor Doriath'a kaçar.

495 - Sonbaharda Nargothrond düşer; Orodreth ve Gwindor ölür. Kışın başlangıcıyla Túrin Ivrin'i geçer; Tuor Gondolin'e varır.

496 - Túrin Dor-lómin'de bir isyan başlatır ve baharda Brethil'e gelir, Morwen ve Nienor Nargothrond'a doğru yola çıkar; Níniel Brethil'e gelir.

497 - Turambar Níniel'e evlilik teklif eder.

498 - Turambar ve Níniel sonbaharda evlenir ve Turin o yıl bitmeden savaşa gider.

499 - Glaurung Túrin Turambar ve Nienor Níniel ölür.

500 - Húrin serbest bırakılır.

501 - Morwen ölür. Hurin Brethil'de Akraba Çekişmesine neden olur.

502 - Húrin Nauglamír'i Nargothrond'tan Thingol'a getirir.

502 - Nauglamír tekrar dövülür ve ortasına Silmaril yerleştirilir, Thingol ve Cüceler tartışır. Thingol katledilir. Melian Valinor'a döner.

503 - Doriath Cüceler tarafından yağmalanır. Beren, Laegrim, ve Entler Cüceleri yok eder; Lúthien Silmaril'i alır, Dior Doriath'a gider ve onu geri vermeyi dener. Eärendil ve Elwing doğar. Beren ve Lúthien ölür. Silmaril Dior'a geçer.

506–507 - Fëanor'un oğulları Doriath'a saldırır. Doriath İkinci Akrabakıyımıyla yok edilir; Dior, Celegorm, Curufin, ve Caranthir ölür. Elwing Silmarille birlikte kaçmayı başarır.

509 - Ma Morgoth'un casusları tarafından yakalanır.

510 - Gondolin Ma tarafından ele verilir ve yağmalanır; Glorfindel Echoriath'a bir Balrogu katleder, Ecthelion'da Gothmog'u öldürür ve ikisi de ölür. Turgon ölür. Tuor ve Idril kaçar.

525 - Eärendil ve Elwing evlenir. Tuor Ulmo'nun Huzursuzluğunu fark eder ve gemisi Eärrámë ile yanına Idril'i alarak Batıya yelken açar.

532 - Eärendil ve Elwing'in çocukları Elrond ve Elros dünyaya gelir.

534 - Eärendil'in Büyük Yolculuğu başlar.

538 - Üçüncü Akraba Kıyımı: Feanor'un kalan oğulları Silmarili almak için Sirion'a saldırır Elwing Silmarilin ele geçirilmemesi için denize atlar ama Ulmo tarafından Eärendil'e getirilir. Feanor'un oğullarından geriye Maedhros ve Maglor kalır.

540 - Morgoth Fëanor'un destekçilerinin yaşadığı Amon Ereb'i yıkar. Beleriand'ın son sakinleri güneye ya da Balar Adası’na kaçar. Morgoth'un zaferi tamamlanır.

542 - Eärendil Valinor'a varır.

545 - Valar Ordusu Beleriand'a gelir.

545–587 - Öfke Savaşı. Morgoth yenilir iki Silmaril Maedhros ve Maglor tarafından çalınır ve Silmariller kaybolur; Beleriand'ın çoğu haritalardan silinir.

590 - Morgoth boşluğa atılır. Elfler Valinor'a çağırılır ve Tol Eressëa'ya yerleştirir; Noldor'un küçük bir parçası ve Sindar, Lindon'da kalır.

İkinci Çağ

1 Gri Limanlar Lune Körfezine kurulur. Cirdan orada pek çok denizci ve tersane işçisiyle birlikte orada yaşamaya başlar. Gil-Galad ve Elrond da Lindon'a yerleşir.

32 Morgoth'a karşı savaşan elflere yardım eden Edain(İnsanlar) Numenor adasına yerleşir. Elrond'un kardeşi Elros Numenor'un ilk kralı olur.

40 Cüceler Nogrod ve Belegost'tan ayrılıp Khazad-dum'a gelir.

61 Elros Tar-Minyatur'un oğlu Vardamir Nolimon Numenor'da dünyaya gelir.

192 Vardamir Nolimon'un oğlu Tar-Amandil dünyaya gelir.

203 Vardamir Nolimon'un kızı Vardilme dünyaya gelir.

213 Vardamir Nolimon'un küçük oğlu Aulendil doğar.

222 Vardamir Nolimon's en küçük oğlu Nolondil doğar.

350 Tar-Amandil'in oğlu Tar-Elendil dünyaya gelir. Celeborn ve Galadriel bu dönemde Evendim Gölü'nün yakınında yaşamaya başlamış olabilir.

361 Tar-Amandil's küçük oğlu Earendur dünyaya gelir.

371 Yavien dünyaya gelir.

377 Tar-Amandil'in kızı Mairen dünyaya gelir.

382 Oromendil doğar.

395 Axantur doğar.

442 Numenor'un ilk kralı Elros Tar-Minyatur 500 yaşında ölür. Vardamir Nolimon hükümdarlık asasını Amandil'e verir. Sadece bir yıllığına Vardamir Nolimon gelenek olacağı üzere kral olarak görev yapar.

443 Tar-Amandil in hükümdarlığı resmi olarak başlar.

471 Vardamir Nolimon ölür.

500 Sauron eski gücünü tekrar kazanmaya başlar.

512 Calindo dünyaya gelir.

521 Tar-Elendil kızı Silmarien dünyaya gelir(Silmarien'in doğum yılı tarihi 548 olarak Yüzüklerin Efendisi'nde Yılların Kronoljisinde verilir. Bu hata sonraki baskılarda düzeltilir.)

532 Tar-Elendil'in kızı Isılme dünyaya gelir.

543 Tar-Elendil's üçüncü ve tek erkek çocuğu Tar-Meneldur doğar.

551 Lindisse doğar.

562 Ardamir dünyaya gelir.

575 Cemendur dünyaya gelir.

590 Asa Amandil'den Tar-Elendil'e geçer. Tar-Elendil Numenor'un dördüncü kralı olur.

600 Veantur Orta-Dünya'ya yelken açıp Gri Limanlara gelir ve orada onu Gil-Galad ve Cirdan ile tanışır. Aynı zamanda Eriador'da yaşayan insanlarla görüşür.

601 Veantur Numenor'a geri döner.

603 Tar-Amandil ölür.

630 Andunie ilk lordu, Valandil dünyaya gelir.

670 Malantur dünyaya gelir.

700 Tar-Meneldur'un oğlu Tar-Aldarion dünyaya gelir. Celeborn and Galadriel Evendim Gölü'nden ayrılırlar.

711, Hyarastorni Lordu, Hallatan doğar.

712 Tar-Meneldur'un kızı Ailinel dünyaya gelir.

725- 27 Veantur torunu Aldarion'u Gil-Galad ile tanışması için Gri Limanlara getirir. Gemiyapımcısı Cirdan Aldarion gemi yapımı ile ilgili bilgiler verir.

729 Tar-Meneldur'un kızı Almiel dünyaya gelir.

730- 733 Aldarion Numenor'dan Lindon'a yolculuk yapar.

735- 739 Aldarion Belfalas Koyu olarak bilinen Orta-Dünya kıyılarından birisini keşfeder.

740 Tar-Elendil oğlu Tar-Meneldur'a Hükümdarlık Asasını verir.

750 Eregion krallığı kurulur. Noldor Elfleri Ost-in-Edhil şehrini kurar. Maceracılar Loncası Aldarion tarafından kurulur. (Orta-Dünya kıyılarında 750- 800 yılları arasında Vinyalonde Limanı kurulur.)

751 Tar-Elendil ölür.

771 Erendis dünyaya gelir.

799 Soronto dünyaya gelir.

800 Tar-Meneldur'un varisi olarak Aldarion'u seçer.

806- 813 Aldarion yedi yıl boyunca denizlerde seyahat eder.

816- 820 Aldarion yeni gemisi Palarran inşa edilir.

824- 829 Aldarion babasının sözünü dinlemeyip yeni bir seyahate açılır.

829 Tar-Meneldur Romenna tersanelerini kapatır.

829- 843 Aldarion on dört yıl boyunca seyahat eder ve Harad kıyısını keşfeder. Vinyalonde Limanı deniz ve Sauron'un köleleri tarafından büyük zarar alır. Aldarion gemisi ile fırtınaya yakalanır.

840 Nessanie dünyaya gelir.

843 Romenna tersanleri tekrar açılır. Aldarion Limanı onarır ve genişletir.

850 Erendis Numenor kıyısı etrafına yapılan bir gezide Aldarion'a eşlik eder ve onlar Andunie'de bir şölene katılır.

852 Tar-Ancalime'nin kocası Hallacar dünyaya gelir.

858 Aldarion Erendis'e evlilik sözü verir.

863- 869 Aldarion Vinyalonde Limanın olduğu kıyılara seyahat eder ve orada Numenor'a düşman olan adamların yaşadığını görür. Aldarion Orta-Dünya'da güçlenmekte olan kötü bir gücün söylentilerini duymaya başlar. Aldarion'un gemileri bir fırtınaya yakalanarak kuzeye doğru sürüklenir bu olay onun Numenor'a dönüşünü geciktirir.

870 Aldarion ve Erendis evlenir.

873 Tar-Aldarion'un kızı Tar-Ancalime doğar.

877- 882 Aldarion iki yılda döneceğine söz vermesine rağmen beş yıl boyunca evden uzakta kalır. Aldarion Gil-Galad'a Orta-Dünya'da büyüyen kötülüğü araştırmasında yardımcı olur. Gil-Galad Morgoth'un bir hizmetkarının güçlenmekte olmasından korkar ve Meneldur'a savaşa hazırlanması için mektup yollar. Meneldur mektuptan sonra Aldarion'a hükümdarlık asasını verir. Aldarion ve Erendis ayrılır.

883 Tar-Aldarion Numenor'un altıncı kralı olur. 883 ve 884'de yeniden Orta-Dünya'ya seyahat eder. Ve bu zamanlarda Tharbad'da Galadriel ile tanışmış olabilir. Bu zamanlarda Hallatan geçici olarak vekilharçlık yapar.

892 Tar-Aldarion Numenor yasasını değiştirir ve kadınlarına da Numenor Kralı olma hakkı verilir. Aldraion varisi olarak kızı Ancalime'yi ilan eder.

942 Tar-Meneldur ölür.

985 Erendis Aldarion'un son deniz seyahati sırasında ölür.

1000 Sauron Numenor Krallığına karşı Mordor'da kendi krallığını kurar. Barad-dur kulesi inşa edilir, Sauron Rhun ve Harad'lı adamları kendi tarafına çekmeye başlar. Ancalime ve Hallacar evlenir.

1003 Tar-Ancalime'in oğlu Tar-Anarion dünyaya gelir.

1075 Tar-Aldarion Hükümdarlık Asasını Ancalime'ye verir. Tar-Ancalime Numenor'un yedinci yöneticisi ve ilk kraliçesi olur.

1098 Tar-Aldarion ölür.

1174 Tar-Anarion'un oğlu Tar-Surion doğar.

1200 Gil-Galad ve Elrond Sauron'un Lindon'a girmesine izin vermez. Sauron Annatar kılığında Eregion'a gelir ve Elf Demircilerin aklını zehirlemeye başlar. Numenor insanları Orta-Dünya'da limanlar kurmaya başlar.

1211 Hallacar ölür.

1280 Tar-Ancalime oğlu Anarion'a Hükümdarlık Asasını verir.

1285 Tar-Ancalime ölür.

1320 Tar-Surion'un kızı Tar-Telperien dünyaya gelir.

c. 1350- 1400 Bir hikayeye göre Galadriel Eregion'dan ayrılır ve Lothorien'e gider.

1394 Tar-Anarion oğlu Tar-Surion'a Hükümdarlık Asasını verir.

1404 Tar-Anarion ölür.

1474 Tar-Telperien'in yeğeni Tar-Minastir doğar.

c. 1500 Elf Demirciler Sauron'un etkisi altında Güç Yüzüklerini dövmeye başlar. Sauron Mordor'a döner.

1556 Tar-Surion kızı Tar-Telperien Numenor'un dokuzuncu yöneticisi olur.

1574 Tar-Surion ölür.

c. 1590 Sauron'dan habersiz olarak Celebrimbor Elflerin üç Güç Yüzüğünü yapar.

c. 1600 Sauron Hüküm Dağı'nda Tek Yüzüğü yapar. Celebrimbor ve Elf Demirciler aldatıldıklarını anlar. Sauron Barad-dur'un güçlendirmek için yüzüğü kullanır.

1634 Tar-Minastir'in oğlu Tar-Ciryatan doğar.

1693 Elfler ve Sauron arasındaki savaş başlar. Üçler saklanır. Galadriel Nenya'yı Gil-galad Narya ve Vilya'yı alır. Cirdan ya bu zamanlarda ya da Son İttifak Muharebesinden önce Narya'yı almış olabilir.

1695 Sauron Eriador'u istila eder. Elrond Eriador'a asker gönderir. Gil-Galad Numenor'dan yardım ister. Tar-Minastir yardım için filosunu oluşturur ama filonun Numenor'dan ayrılışı ertelenir.

1697 Sauron'un kuvvetleri Eregion'a saldırır, Celebrimbor öldürülür ve dokuz yüzük ve yedi yüzüğün altısı Sauron'un eline geçer. Celeborn tarafından yönetilen Elfler ve Elrond zamanında yetişemez Eregion yokedilir. III.Durin Elrond'u Sauron'un kuvvetlerinden korumak için Khazad-dum'dan ordusunu gönderir. Cüceler Durin'in Kapıları'nı kapatır. Elrond Rivendell'i kurar. Bazı Noldor Elfleri Lothorien'e yerleşir. Celeborn Lothorien savunmasını güçlendirir.

1699 Sauron Eriador'u istila eder. Sauron'un kuvvetleri Rivendell'e saldırır ama ele geçiremez.

1700 Cirdan and Gil-galad Sauron'un kuvvetlerine karşı Gri Limanları savunur. Amiral Ciryatur komutasında Numenor'dan yardım gelir. Sauron'un kuvvetleri çekilir.

1701 Sauron'un kuvvetleri Gwathlo Muharebesinde yenilir ve Sauron Mordor'a döner. Elrond Gil-Galad'ın emir subayı olur. Rivendell Elflerin Kalesi diye adlandırılır. Elrond bu zamanda Vilya'yı almış olabilir. Celeborn ve Galadriel bu dönemde Rivendell'de yaşamış olabilir.

1731 Tar-Telperien ölür. Tar-Telperien'in çocuğu olmadığı için Hükümdarlık Asası yeğeni Tar-Minastir'e geçer.

1800 Tar-Ciryatan'ın oğlu Tar-Atanamir doğar. Sauron'un gücü doğu topraklarına doğru uzanır. Numenor Orta-Dünya kıyılarında hakimiyet kurmaya başlar.

1869 Tar-Ciryatan babasından zorla Hükümdarlık Asasını alır. Ve Numenor'un on ikinci kralı olur. Numenor'lu insanlar onun krallığı döneminde Orta-Dünya'da yaşayan insanları küçük görmeye başlar.

1873 Tar-Minastir ölür.

1986 Tar-Atanamir'in oğlu Tar-Ancalimon doğar.

2029 Asa Tar-Ciryatan'dan Tar-Atanamir'e geçer. Tar-Atanamir ve Numenor halkı Valar'ın yasağına karşı açıkça tepki göstermeye başlar. Ve İnsanlar Elflerden ve Valar'dan uzaklaşmaya başlar.

2035 Tar-Ciryatan ölür.

2136 Tar-Ancalimon'un oğlu Tar-Telemmaite doğar.

2251 Tar-Atanamir ölür. Ölmeden önce Hükümdarlık Asasının varisine geçmesine izin vermeyen ilk Numenor Kralıdır. Tar-Ancalimon Numenor'un on dördüncü kralı olur. Numenor Kralın Adamları ve Sadıklar olarak ikiye bölünür. Nazgul'ler ilk defa görülür. Nazguller gerçekte Numenor Lordlarıdır ama Sauron onlara güç yüzüklerini verip kendi tarafına çekmiştir.

2277 Tar-Telemmaite'in kızı Tar-Vanimelde doğar.

2280 Numenor'lular Umbar Limanlarında büyük bir istihkam inşa eder.

2286 Herucalmo dünyaya gelir.

2350 Sadıklar(Takipçiler) Anduin'in ağzına Pelargir Limanını kurar.

2386 Tar-Ancalimon ölür. Oğlu Tar-Telemmaite Numenor Kralı olur.

2406 Tar-Vanimelde'in oğlu Tar-Alcarin dünyaya gelir.

2516 Tar-Alcarin'in oğlu Tar-Calmacil doğar.

2526 Tar-Telemmaite ölür. Kızı Tar-Vanimelde Numenor'un on altıncı yöneticisi olur.

2618 Tar-Calmacil'in en büyük oğlu Tar-Ardamin doğar.

2630 Tar-Calmacil'in küçük oğlu Gimilzagar doğar.

2637 Tar-Vanimelde ölür. Kocası Herucalmo Anducal adıyla oğlu Alcarin'in krallık hakkını gaspeder ve bu yüzden Numenor'un Kralları arasında sayılmaz.

2657 Herucalmo(Tar-Anducal) ölür. Tar-Alcarin Numenor'un on yedinci yöneticisi olur.

2709 Tar-Ardamin'in oğlu Ar-Adunakhor doğar.

2737 Tar-Alcarin ölür. Oğlu Tar-Calmacil Numenor'un on sekizinci kralı olur.

2798 Ar-Adunakhor'un oğlu Ar-Zimrathon doğar.

2825 Tar-Calmacil ölür. Oğlu Tar-Ardamin kral olur.

2876 Ar-Zimrathon'un oğlu Ar-Sakalthor doğar.

2899 Tar-Ardamin ölür. Oğlu Ar-Adunakhor kral olur.

2960 Ar-Sakalthor'un oğlu Ar-Gimilzor dünyaya gelir.

2962 Ar-Adunakhor ölür. Oğlu Ar-Zimrathon Numenor'un yirmi birinci kralı olur.

3033 Ar-Zimrathon ölür. Oğlu Ar-Sakalthor kral olur.

3035 Ar-Gimilzor'un en büyük oğlu Tar-Palantir doğar.

3044 Ar-Gimilzor's küçük oğlu Gimilkhad doğar.

3102 Ar-Sakalthor ölür. Oğlu Ar-Gimilzor kral olur.

3117 Tar-Palantir'in kızı Miriel doğar.

3118 Gimilkhad'ın oğlu Ar-Pharazon doğar.

3119 Elendil dünyaya gelir.

3175 Ar-Gimilzor ölür. Oğlu Tar-Palantir kral olur.

3209 Elendil'in oğlu Isildur doğar.

3219 Elendil'in oğlu Anarion doğar.

3243 Gimilkhad ölür. Oğlu Pharazon Orta-Dünya'dan Numenor'a döner. Sauron Numenor topraklarına saldırmaya başlar.

3255 Tar-Palantir ölür. Gimilkhad'ın oğlu Pharazon zorla Tar-Palantir'in kızı Miriel ile evlenir ve Numenor'un yirmi beşinci ve son kralı olur.

3261 Ar-Pharazon büyük bir filoyla Umbar'a gelir.

3262 Ar-Pharazon Sauron'a sadakat yemini etmesini söyler ve Sauron bunu kabul eder çünkü en güçlü hizmetkarlarının bile Numenor'lularla başa çıkamayacağını anlar. Sauron Ar-Pharazon'un esiri olarak Numenor'a gelir. Sauron zamanla Ar-Pharazon'un baş danışmanı olur ve Tek Yüzüğün yardımıyla onu bozmaya başlar. İzleyen yıllarda Haradrim köleleştirilir.

3299 Isildur'un en büyük oğlu Elendur dünyaya gelir.

3310 Ar-Pharazon büyük bir silah deposu inşa etmeye başlar.

3310 or 3316 Elendil'in babası Amandil Valar'ın Numenor'u kurtarması için Ölümsüz Topraklara yelken açar bir daha kimse ondan haber alamaz.

3318 Anarion'un oğlu Meneldil doğar. Meneldil aynı zamanda Numenor'da doğan son erkektir.

3319 Ar-Pharazon Ölümsüz Topraklara saldırır. Eru dünyanın şeklini değiştirir Ar-Pharazon'un filosu yok olur ve Numenor adası sular altında kalır. Sadıklar Elendil Isildur ve Anarion komutasında Orta-Dünya'ya kaçar. Sauron'un bedeni yokolur ama bir Maia olduğu için ruhu kurtulur ve Orta-Dünya'ya geri döner.

3320 Gondor ve Arnor Krallıkları kurulur. Sauron Mordor'a döner. Orthanc, Osgiliath, Minas Tirith ve Minas Anor bu dönemde inşa edilir. Yedi Palantir önemli istihkamlara koyulur.

3339 Isildur'un oğlu Aratan doğar.

3379 Isildur'un oğlu Ciryon doğar.

3399 Meneldil'in oğlu Cemendur doğar.

3429 Hüküm Dağından tekrar dumanlar yükselir. Sauron Minas Ithil'i ele geçirir ve Ak Ağacı yakar. Anarion Isildur Arnor'a giderken Gondor'u savunur.

3430 Elendil ve Gil-galad Sauron'a karşı Son İttifakı oluşturur. Isildur'un oğlu Valandil doğar.

3431 Son İttifak ordusu Rivendell'de toplanır.

3434 Son İttifak ordusu Puslu Dağlar'dan geçer. Amdir tarafından yönetilen Lothorien ordusu ve Orman Krallığından Oropher onlara katılır. Khazad-dum'dan cücelerde yardıma gelir. Dağlı Adamlar yeminlerini bozup Isildur'un yanında savaşmayı reddeder ve Isildur onları lanetler. Sauron Son İttifak ordusunun ekinlerden yararlanamaması için Enthanımların yaşadığı arazileri yok eder.

Son İttifak Savaşı başlar muharebe Dagorlad'da yapılır. Amdir ve onun ordusunun yarısı yok edilir Amroth Lothorien'in Kralı olur. Oropher öldürülür, Thranduil Orman Krallığının Kralı olur. Sauron kuvvetleri mağlup edilir ve Sauron Barad-dur'a sıkıştırılır.

3440 Anarion Barad-dur kuşatması sırasında öldürülür.

3441 Elendil ve Gil-galad Sauron'la yüz yüze savaşır ve ölürler ama Sauron'da yıkılır ve İsildur Tek Yüzüğü elinden keser. İsildur Tek Yüzüğü alır Elrond ve Cirdan yüzüğü yok etmesini söyler ama Isildur yüzüğü kendine saklar. Sauron'un ruhu kaçar ve doğuya saklanır. Minas Ithil tekrar Gondor topraklarına katılır. Ağaçsakal Fimbrethil'i bulmak için Orta-Dünya'yı dolaşır ama bulamaz. İkinci Çağ sona erer.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ J. R. R. Tolkien (1993), Christopher Tolkien, Morgoth's Ring, Boston: Houghton Mifflin, ISBN 0-395-68092-1 s. 51
 2. ^ J. R. R. Tolkien (01,04,1987), The Return of the King, vol. 3, The Lord of the Rings, Boston: Houghton Mifflin, ISBN 0-395-08256-0, Appendix B: The Tale of Years
 3. ^ J. R. R. Tolkien (1994), Christopher Tolkien, The War of the Jewels, Boston: Houghton Mifflin, ISBN 0-395-71041-3, s. 342-343
 4. ^ Örnek için bkz. The Encyclopedia of Arda ve ayrıca Kanadalı yazar David Day’in Tolkien'in çalışmaları ile ilgili eserlerinden birisi: Tolkien:The Illustrated Encyclopedia
 5. ^ J. R. R. Tolkien (1996), Christopher Tolkien, The Peoples of Middle Earth, Boston:Houghton Mifflin, ISBN 0-395-82760-4, The Tale of Years of the Second Age, s.172: "The First Age was the longest (Birinci Çağ en uzun çağdı)."

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]