Dokuzkonak, Tirebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.30, 8 Ocak 2017 tarihli sürüm (yıl bağlantısı kaldırldı AWB ile)
Dokuzkonak
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Tirebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 284
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28500
Resmî site
[1]

Dokuzkonak, Giresun ilinin Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgiler yoktur. Bilinen tarihide şöyledir; köyde cenevizliler döneminden kalma taşa oyulmuş kuyular bulunmaktadır buda o dönemde köyde yerleşik yaşamın olduğununun kanıtıdır. Daha sonraki yıllarda Pontus Rum devletinin kurulması ile bölgede yerleşim devam etmiştir köyün eski adı olan zendin ismide bu dönemden kalmadır. Zendin isminin tam olarak ne manaya geldiği bilinmemektedir. Fatih Sultan Mehmet'in 1461 de bölgeyi fetetmesi üzere köy muhtemelen boşalmıştır. Bundan sonraki yerleşim 1913 Rus harbine kadar olan yerleşimdir lakin bu yerleşim hakkında da bilgi mevcut değildir. Boşalan bölgeye çevre ahaliden, doğu anadoludan ailelerin yerleştiği tahmin edilmektedir. Rus harbinden sonraki yerieşimse devam etmektedir.

Kültür

Köyün yemekleri bölgeyle uyumludur. Kara lahana çorbası, dolması, pirişlisi, diblesi. Sırgan sallaması, ezmesi. Merulcan kızartması, sakarca kızartması, taze fasülye kızartması, çorbası, diblesi, mısır çorbası, kabak çorbası, salatalık çorbası, turşu çorbası, galdirik kızarması, turşusu, ezeltere kavurması, turşusu, kabalak turşusu, mantar(tırmıt) kavurması, turşusu. Mısır ekmeği, fetir, cırıtta ve da birçok yemek çeşidi mevcuttur.

Coğrafya

Giresun il merkezine 62 km, Tirebolu ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 284
1997 286

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda fındık öncelikli ve baskın üründür ancak son yıllarda kivi yetiştiriciliğide yaygınlaşmıştır. Ticari olmayan amaçlarla mısır, çay, yulaf, çavdar vb. Ürünlerde yetiştirilir. İklim birçok tarım ürününün yetişmesine olanak versede arazinin eğimi buna müsade etmez. Birçok kiraz, elma, erik, armut, incir türü yetişmesine rağmen ticari değerleri yoktur.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar