Menderes, Tirebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Menderes
—  Köy  —
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Tirebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 380
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28500
İnternet sitesi: [2]

Menderes, Giresun ilinin Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Menderes köyü, 1992 yılına kadar Ortacami köyü'ne bağlı birkaç mahallenin yapılan refarandum ile ayrılarak bir araya gelmesinden oluşan bir köydür. Şimdiki Menderes köyünün merkez olan Ortacami köyüne uzaklığı özellikle hizmetin zamanında alınması açısından sorun oluşturmaktaydı. Hizmet talep edildiğinde merkeze göre değerledirmeler yapılmakta, yolu ayrı birkaç mahalle hizmet dışı kalmakta ve bu durum özellikle kış aylarında yolların kapanması, telefonun, elektriğin kesilmesi gibi sorunlara yol açmaktaydı. Bunun yanında ibadethane eksiği, yol sorunu, telefon sorunu, yol bakım onarım sorunu veya bu sorunlar iletildiğinde sadece merkezin ihtiyaçlarının giderilmesi, özellikle bakımsızlık ve kar nedeniyle kapanan yolların hasta nakillerine engel teşkil etmesi, mahallenin ileri gelenlerini bir ayrılma fikri üzerinde birleştirdi. Menderes Köyü; Öksüz, Kırtorun, Kıribrahim, Kanber, Yılmaz, Şirin, Seyis, Aydın, Kıhrı, Pir, Bayrak, Kuş, Danacı gibi aile büyükleri ve köy ileri gelenlerinin girişim ve çabalarıyla ve yine Mustafa ÖKSÜZ, Şaban BAYRAK ile Mustafa SEYİS'in köy oluşturmak için gerekli haritalama, ölçekleme, keşif gibi masrafları karşılaması neticesinde yapılan referandum sonucunda kurulmuştur. Referandum öncesi mahalle sakinlerine isim önerileri sorulmuş, önerilen Şirinköy, Yenicami Köyü, Karabıyık Köyü, Yeniköy gibi isimlerden hiçbirinde mutabakat sağlanamadığından zamanın Tirebolu Kaymakamı'nın önerisi üzerine Menderes Köyü üzerinde anlaşılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün diğer köylerden farklı bir geleneği olmamasına karşın, gelin alma, kına töreni, düğün töreni gibi faaliyetlerde farklılıklar gösterebilmektedir. Çevre köylerle bir farklılık göstermese bile yer yer ufak değişikliklere uğrayan karalahana çorbası (pancar çorbası), sarma (karalahana, üzüm, fasulye yaprağı sarmaları) ısırgan otu ezmesi, fasulye turşusu, taflan (karayemiş) turşusu ve kavurması, galdirik (hodan) turşusu ve kızartması, hamsi buğulama, hamsi ızgara, hamsi tava, hamsi....(Hamsinin her çeşidi yapılır, tatlısı hariç.) en önemli yemeklerimizdendir. köyde bir nevi bulamaç olan yağlaş yemeğinin un yağlaşı, pekmez yağlaşı, turşu yağlaşı gibi çeşitleri yapılmaktadır. Bunun yanında alafasulye (barbunya) denilen fasulyenin önce haşlanıp sonra kepçe marifetiyle ezilerek kavrulmasından oluşan Hoşmak isimli bir yemek yapılmaktadır. Hamsili ekmek,pırasalı ekmek, taflan yapraklı, defne yapraklı ekmek, cırıtta, fetir, ömeç, sakarca kızartması, bezelye kızartması, fasulye biberleme, unlama, otluk (dible), yarma çorbası köyde yapılan ve tüketilen tadılası yemeklerdir. Köylümüz modern, eğitimli ve aydındır. köyün içinde birkaç tarihi çeşme, su değirmeni, tarihi taş köprüleri bulunmaktadır. Yapılışından bu yana uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen hala ayakta duran taş ve ahşap karışımı evler mimari açıdan görülmeye değerdir. Mehmet Memduh ÖKSÜZ

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 54 km, Tirebolu ilçesine 9 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 250m'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 393
2000 380
1997 196

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Su şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]