Harkköy, Tirebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Harkköy
—  Köy  —
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Tirebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 363
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28500
İnternet sitesi: [2]

Harkköy, Giresun ilinin Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayete göre köy çıraklı mahallesinde kuruluymuş. Ancak bir horoz döğüşü yüzünden köy buradan dağılmak zorunda kalır. Her yer sık ormanlık olduğu için köylüler yol açarak köyün kurulduğu yere gelirler. Burada su arayan köylüler bir su bulur ve bunu ark içersine alırlar. (su arkının bu bölgede söylenişi hark şeklindedir)Köyün ismi o günden sonra Harkköy olarak anılmaktadır. Köyde maden yatakları olduğundan yerleşim tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte bilinen ilk yazılı kaynak 1485 tarihli Osmanlı Salnamesinde yer almaktadır. Bilinen en eski sülaleleri Karahasanoğulları(Karakaya),Alibaloğulları (İbaşoğulları) ve Palazoğullarıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemek kültürü bölgeye has özellikler gösterir. Başta karalahanının her türlü yemeği olmak üzere (helle, dible, dolma, çorba, burkma) kiraz ve taflan tuzlusu (salamura), yağlaş, çalıçilek çorbası, kabak sırımı, fasulye yemekleri, sakarca, galdirik, mendek, merevcen (dikenucu) yarma çorbası, ısırgan, samaksa, çangalbaşı, fasulye turşusu, hamsi ve balık yemeklerinden oluşmaktadır. Köyün başlıca gelenekleri ve görenekleri bölge ve çevre köylerle benzerlikler göstermektedir. En önemli geleneği yüzyıllardır süregelen ve günümzde de devam eden yaylacılık geleneğidir. Köy Giresun ili Tirebolu ilçesine bağlı olmakla birlikte yaylası Gümüşhane ili Torul ilçesi Yaylalı köyüne (sümüklü) bağlıdır. diğer gelenek ve görenekler kız isteme düğün bayram giyim kuşam, mart yılbaşısı, hıdırellez gibi geleneklerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 60 km, Tirebolu ilçesine 15 km uzaklıktadır. Köyün Doğusunda ve Güneyinde Kovanpınar köyü, Güney Batısında Kovancık köyü, Batısında Karaahmetli Köyü, kuzey batısında Örenkaya köyü ile Kuzeyinde ve Kuzey Doğusunda Kuskunlu köyü yer almaktadır. Köyün Kuzeyinde Harkköy ve Boğmalık dereleri, Batısında Murtad deresi ve kuzeyinde Maden deresi yer almaktadır. Ayrıca köyde çok eski çağlardan beri isletilen bakir basta olmak üzere çinko ve kursun yatakları bulunmaktadır. Köy Çıraklı, Bugdalik, Ibasli, Tongo, Agyar ve Kiran (karakütük) mahallelerinden oluşmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 363
1997 369

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi; başta fındık ve çay olmak üzere hayvancılık ile ziraatten oluşmaktadır. Köy toprakları fındık tarımı açısından çok elverişli ve verimlidir. karadeniz bölgesine göre oldukça düz bir araziye sahip köyde çay tarımı da azımsanmayacak ölçüde yapılmaktadır. Son yıllarda kivi tarımı ve arıcılık da önem kazanmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]