Yukarıboğalı, Tirebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarıboğalı
—  Köy  —
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Tirebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 145
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28500
İnternet sitesi: [2]

Yukarıboğalı, Giresun ilinin Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluşu ve tarihiyle ilgili yazılı ve sözlü yeterince bilgi bulunmamakla birlikte 1515 yılına ait Osmanlı salnamelerinde adına rastlanmaktadır.

Tirebolu Kültür Ve Yardımlaşma Derneği’nce 1992 yılında Prof. Dr. Faruk Sümer’e hazırlatılarak yayımlanan Tirebolu Tarihi adlı kaynak kitapta Trabzon Sancağı’na bağlı Vilayet-i Çepni Nahiyelerinden Üreğir’e (Yüreğir) sınırları içerisinde yer almaktadır.

Üreğir Nahiyesi ; Karaburun ile İsmail Beyli’nin güneyindeki Boğalı Köyünden güney batıdaki Boynu Yoğun’a kadar giden dar ve uzun bir nahiye olup 13 köyden teşekkületmiştir.

Yine aynı kaynak eserde; Bedrama Kalesi Dizdarı Şir Merd Oğlu Hamza’nın Tımarı bölümünde 1515 tarihi itibarıyla durumu açıklanan Boğalı ile ilgili şu bilgilere ulaşılmaktadır. Hane 7, Caba 1 ve Hasıl akça 292.

Prof. Dr. Faruk Sümer’in Tirebolu Tarihi kaynak gösterilmek suretiyle yazılan bazı kitaplarda yukarıdaki bilgilerin tekrarına yer verilmektedir. Bu kitaplardan Giresun Tarihi adlı örnek olarak gösterebiliriz.

Aynı kaynak eserin 1876 yılını gösteren 1 numaralı cetvelde Boğalı’nın hayvan varlığı şöyle yer almaktadır: Koyun 434, keçi 123, at 10, kısrak 10, inek 50 ve öküz 10.

Köye dair halk hikâyesi özetle şöyledir: Yerleşmek ve köy kurmak için aramadık ve dolaşmadık yer bırakmayan yaşlı birisi köyün kurulduğu yere geldiğinde yorgun ve bitkin düşer. Başka yere gidecek gücü kalmadığından “Coscobul oldum,” diyerek çok terlediğini ve yorgunluğunu ifade edip oraya yerleşmeye karar verir. Cobul isimli yaşlı adamın birisi köse, diğeri altı parmağı olan iki oğlu vardır. Bunları da köyün iki tarafına yerleştirerek oraları da yaşanabilecek hale getirir. Altı parmaklı oğlunun yaşadığı mahalleye Altıparmak, köse olan oğlunun yaşadığı mahalleye ise Köseli denmektedir.

Gerçekten de köyün bugün Altıparmak adıyla bir mahallesi ve şimdi komşu köyün sınırları içinde kalan bir Köseli mahallesi vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 65 km, Tirebolu ilçesine 20 km uzaklıktadır. Görele ilçesine 9 km uzaklıktadır ama Tirebolu'ya bağlı bir ilçedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 145
1997 155

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün Resmi İnternet Sitesi

http://www.yukaribogali.gen.tr/v1/