İçeriğe atla

Doğu Ortaklığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doğu Ortaklığı

Doğu Ortaklığı, Avrupa Birliği'nin Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna ile akdettiği bir ortaklık anlaşmasıdır. Ortaklık, Polonya Dış İşleri Bakanı Radoslaw Sikorski'nin önerisi ve İsveç desteğiyle 26 Mayıs 2008 tarihinde Brüksel'deki Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nde akdedilmiştir. Kuruluşun zirvesi 7 Mayıs 2009 tarihinde Prag'da yapılmıştır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu Avrupa'nın dahil edilmesi 2009 Çek konsey başkanlığının bir ağırlık noktasıydı. Doğu Ortaklığı çerçevesinde Avrupa Komşuluk Politikası için fonların iki katına çıkarılması beklenmektedir. Hedef, altı eski Sovyet devletini politik ve ekonomik reformlarda desteklemektir. Bu ülkeler için gümrüksüz ticaret ve vizesiz seyahat öngörülmektedir. İş birliğini derinleştirmek için dış işleri bakanlarının yıllık toplantılarda bir araya gelmeleri ve her iki yılda bir zirve toplantısının yapılması planlanmıştır.

Doğu Ortaklığı çerçevesinde dış işleri bakanlarının ilk buluşması, 8 Aralık 2009 tarihinde Brüksel'de gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda, Belarus hariç, muhtemelen tüm üye ülkelerle 2010 yılında ortaklık anlaşmaları hakkında müzakerelerin yapılacağı bildirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]