Doğuş Kilisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İsa'nın Doğum Yeri, Doğum Yeri Kilisesi ve Hac Yolu, Beytüllahim*
UNESCO Dünya Mirası
Church of the Nativity, Bethlehem, Palestine.jpg
Lewis Larsson tarafından fotoğraflanan Doğuş Kilisesi'nin iç mekanı
Resmî adı İsa'nın Doğum Yeri, Doğum Yeri Kilisesi ve Hac Yolu, Beytüllahim
Ülke  Filistin
Tür Kültürel
Kriter iv, vi
Referans 1433
Bölge** Arap Ülkeleri
Tescil bilgisi
Tescil 2012 (36. Oturum)
Tehlike 2012

Doğuş Kilisesi (Yunanca: Βασιλική της Γεννώσεως, Latince: Basilica Nativitatis), Filistin'de Batı Şeria'daki Beytüllahim'de bulunan bir bazilikadır.

Kilise ilk olarak 327 yılında I. Konstantin ve annesi Helena tarafından, İsa'nın doğum yerini olarak bilinen mağaranın üzerine inşa edildi. Doğuş Kilisesi'nin orijinal bazilikası 339'da tamamlanmış ve 6. yüzyılda Samiri isyanları sırasında yangın sonucu yok edildi. 565 yılında Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından orijinal bazilikaya sadık kalınarak tekrar inşa edildi.[1] Doğuş Kilisesi'nin bulunduğu site, bu ikinci inşaattan bu yana önemli çan kuleleri de dahil olmak üzere çok sayıda restorasyon gördü. Kültürel ve coğrafi geçmişinden dolayı, site Hristiyan inancında çok önemli bir yere sahiptir.

Doğuş Kilisesi UNESCO tarafından bir Dünya Mirası ilan edilmiştir ve Filistin'de listelenen ilk Dünya Mirasıdır.[2] Bu site UNESCO'nun Tehlike altındaki Dünya Mirasları listesi'nde yer almaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cohen, Raymond. Conflict and Neglect: Between Ruin and Preservation at the Church of the Nativity. Şablon:Full
  2. ^ Lazaroff, Tovah (29 Haziran 2012). "UNESCO: Nativity Church heritage site in 'Palestinian Authority'". The Jerusalem Post. Erişim tarihi: 29 Haziran 2012. 
  3. ^ "Birthplace of Jesus: Church of the Nativity and the Pilgrimage Route, Bethlehem". UNESCO. 27 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2012.