Doğuş Kilisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsa'nın Doğum Yeri, Doğum Yeri Kilisesi ve Hac Yolu, Beytüllahim
UNESCO Dünya Mirası
Lewis Larsson tarafından fotoğraflanan Doğuş Kilisesi'nin iç mekanı
Konum Filistin
KriterKültürel: iv, vi
Referans1433
Tescil2012 (36. oturum)
Tehlike2012
BölgeArap Ülkeleri

Doğuş Kilisesi (Yunanca: Βασιλική της Γεννώσεως, Latince: Basilica Nativitatis), Filistin'de Batı Şeria'daki Beytüllahim'de bulunan bir bazilikadır.

Kilise ilk olarak 327 yılında I. Konstantin ve annesi Helena tarafından, İsa'nın doğum yeri olarak bilinen mağaranın üzerine inşa edildi. Doğuş Kilisesi'nin orijinal bazilikası 339'da tamamlandı ve 6. yüzyılda Samiri isyanları sırasında yangın sonucu yok edildi. 565 yılında Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından orijinal bazilikaya sadık kalınarak tekrar inşa edildi.[1] Doğuş Kilisesi'nin bulunduğu site, bu ikinci inşaattan bu yana önemli çan kuleleri de dahil olmak üzere çok sayıda restorasyon gördü. Kültürel ve coğrafi geçmişinden dolayı, site Hristiyan inancında çok önemli bir yere sahiptir.

Doğuş Kilisesi UNESCO tarafından bir Dünya Mirası ilan edilmiştir ve Filistin'de listelenen ilk Dünya Mirasıdır.[2] Bu site UNESCO'nun Tehlike altındaki Dünya Mirasları listesi'nde yer almaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cohen, Raymond (1990). Conflict and Neglect: Between Ruin and Preservation at the Church of the Nativity. Şablon:Full
  2. ^ Lazaroff, Tovah (29 Haziran 2012). "UNESCO: Nativity Church heritage site in 'Palestinian Authority'". The Jerusalem Post. 27 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2012. 
  3. ^ "Birthplace of Jesus: Church of the Nativity and the Pilgrimage Route, Bethlehem". UNESCO. 27 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2012.