Atababalar Mağarası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güney görünüm

Atababalar Mağarası ya da Machpelah Mağarası (İbranice: מערת המכפלה, Bu ses hakkında Me'arat ha-Makhpela , Çeviri "çifte mezarlar mağarası"), Müslümanlar tarafından İbrahim Tapınağı, Halilürrahman Camii ya da İbrahim Camii (Arapçaالحرم الإبراهيمي, Bu ses hakkında al-Haram al-Ibrahimi ), El Halil Tepeleri'ndeki El Halil eski şehrinin merkezinde yer alan bir dizi yeraltı odasıdır. Kutsal Kitaplar Tevrat, İncil ve Kur'an ile bağlantılı geleneklere göre, mağara ve bitişiğindeki alan İbrahim tarafından bir mezarlık olarak kullanılmıştır.

Atababalar Mağarası alanı, Hirodes-dönemi büyük bir dikdörtgen yapı üzerine inşa edilmiş Selahaddin-dönemi bir caminin altında bulunmaktadır.[1]

2000 yıldan daha eski bir tarihi bulunan anıtsal bileşiminin, dünyadaki en eski ve kesintisiz ibadet alanlarından birisi olduğuna inanılmaktadır ve tapınak yapısı bu durumunu günümüzde de korumaktadır.[2] Kompleksin İbranice adı, İbrahim ve Sare, İshak ve Rebeka, Yakup ve Lea'nın Yahudi halk tarafından atababa ve maderşahi olarak görülmesinin bir yansımasından gelmektedir. Geleneklere göre bu mezar yapısı içinde eksik olan tek mezar Rahel'in mezarıdır[3] ve Rahel'in mezarı Beytüllahim yakınlarında yer alır.[4] Kompleksin Arapça adı, Müslümanlar tarafından bir peygamber olarak görülen İbrahim'e verilen önemi yansıtmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nancy Miller (May–Haziran 1985). "Patriarchal Burial Site Explored for First Time in 700 Years". Biblical Archaeology Society. 22 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2013. 
  2. ^ http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Judaism/machpelah.html
  3. ^ Gen. 35:19-20
  4. ^ "Cave of Machpelah". Jewish Virtual Library. 9 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2018. 
    What became of Jacob's two concubines, "Bilhah, Rachel’s handmaid", and "Zilpah, Leah’s handmaid" (Genesis 35:25–26) is not known.