Dil kemiği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kemik: Dil kemiği
712 Hyoid Bone.jpg
Dil kemiği, boynun ön tarafında bulunur, bir gövdesi ve iki çift boynuzu vardır.
Latince os hyoideum
Oluştuğu yapı İkinci ve üçüncü brankial arkus[1]
MeSH Hyoid+Bone

Dil kemiği ya da hiyoid kemik (os hyoideum), alt çenenin alt arkasında bununan oldukça küçük bir kemiktir. Kafatasında oynar ekleme sahip iki kemikten biridir. Hyoid kemiğinin görevi dilin kafatası içinde sabitlenmesidir. Bu kemik şakak kemiğinin (os temporale) processus styloideus'una bağlanır. Evcil memeli hayvanlardan etçillerde bu kemik temporal kemiğin processus mastoideus'una bağlanır.

Neandertallerde dil kemiğinin oluşup oluşmadığı konusunda ihtilaf vardır. Şanidar mağarasında bulunan iskeletlerden yola çıkarak dil kemiği olabilir de deniliyor. Kendi aralarında konuştuklarını ifade eden bilim insanları mevcut.

Anatomisi[değiştir | kaynağı değiştir]

U harfi şeklinde olan kemik, diğer bir başka kemikle eklem yapmaz. Kemiğin U şeklindeki kollarını oluşturan büyük boynuzlarına "cornu majus", U harfinin üzerinde olan küçük boynuzlarına "cornu minus" adı verilir. Boynuzlar arasında kalan kısım kemiğin cismi yani corpusu olarak adlandırılır.

Bağlanan kaslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hyoid kemiğe büyük miktarda kas bağlanır.[2]

Ek Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2020. 
  2. ^ Shaw, S. M.; Martino, R. (2013). "The normal swallow: muscular and neurophysiological control". Otolaryngol Clin North Am. 46 (6). ss. 937-956. doi:10.1016/j.otc.2013.09.006.