Omohyoid kas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kas: Omohyoid kas
Omohyoid kas gösterilmiş.
Boynun kasları. Anterior görünüm. Omohyoid iki yanda da gösterilmiş.
Latince Musculus omohyoideus
Başlangıcı Scapulanın üst sınırı (inferior karın)
Ara tendon (superior karın)
Tutunduğu yer Ara tendon (inferior karın)
Hyoid kemik (superior karın)
Sinir Ansa servikalis (C1-C3)
Hareket Larynx ve hyoid kemiği aşağı çeker (deprese eder). Ayrıca hyoid kemiği geriye ve yana doğru taşır.

Omohyoid kas, hyoidi deprese eden (aşağı çeken) bir kastır. Boynun ön tarafında bulunur ve bir ara tendon tarafından iki karna ayrılmıştır. Superior (üst) karnı, sternothyroid ve thyrohyoid kasların lateralinde bulunduğu için, infrahyoid kasların içindeki en lateralde bulunan üye durumundadır.[1] Adını Yunanca omuz manasına gelen "omos", bağlanma yerlerinden birisi, ve hyoid kemikten, diğer bağlanma yeri, alır.

Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Scapulanın üst sınırından, ve bazen de scapular çentiği geçen superior transverse scapular ligamentten orijin alır (başlar), scapulaya tutunma yerinin boyutu birkaç milimetre ile 2.5 cm arasında değişkenlik gösterir.

Bu kasın iki ayrı karnı vardır: superior ve inferior.[1]

Bu orijinden, inferior karın düz ve dar bir kas demeti oluşturur ve bu demet öne ve hafif yukarı, boynun alt tarafına doğru ilerler. Fibröz bir uzantı tarafından claviculaya bağlanır, sonra da sternocleidomastoidin arkasından geçer, tendinöz hale gelir ve yönünü değiştirir, bir geniş açı oluşturur.

Sonra superior karın şeklinde devam ederek, sternohyoidin lateral sınırına yakın olacak şekilde neredeyse dikey olarak yukarı doğru çıkar ve hyoid kemiğin gövdesinin alt sınırına, sternohyoidin tutunma yerinin lateraline insersiyon (tutunma) yapar.

Bu kasın santral tendonu uzunluk ve form olarak çok değişkendir, ve derin servikal fasyanın bir uzantısı (proses) tarafından yerinde sabit tutulur, etrafı sarılır, ve bu uzantı aşağıya doğru da uzayarak clavicula ve birinci kaburgaya tutunur. Bu kasın açısal şekli bu sayede korunur. Tendon internal jugular venin üzerinde yer alır, ve cerrahide bu ven için bir işaret olarak kullanılabilir.

Varyasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayısı iki kat olabilir, kas olmayabilir, claviculadan orijin alabilir, her iki karın için ayrı ayrı yokluk ve sayısı iki kat olabilme durumu söz konusudur.

Boynun incelenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Omohyoidin inferior karnı, boynun posterior üçgenini üstte oksipital üçgen ve altta subclavian üçgen olacak şekilde ikiye ayırır. Superior karnı ise anterior üçgeni üstte karotid üçgen ve altta musküler üçgen olacak şekilde ikiye ayırır.[2]

Omohyoid kas scapulaya proksimal olarak, hyoid kemiğe ise distal olarak bağlıdır.

İnnervasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Omohyoid servikal pleksusun bir dalı olan ansa servikalis tarafından innerve edilir ve genel olarak hyoid kemiği stabilize etme görevini üstlenir. Omohyoidin inferior karnı ansa servikalisi oluşturan üç servikal dal (C1-C3) tarafından innerve edilirken, superior karın ise sadece ilk servikal spinal sinirin (C1) liflerini içeren ansa servikalisin superior kökü tarafından innerve edilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sayfa, kamu malı olan, Gray's Anatomy (1918) 20. baskı 392. sayfa dan bilgiler barındırır.

  1. ^ a b Illustrated Anatomy of the Head and Neck, Fehrenbach and Herring, Elsevier, 2012, page 102
  2. ^ Human anatomy, Jacobs, Elsevier, 2008, page 189

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]