Demiyelinizan hastalıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Demiyelinizan hastalıklar, sinir sistemindeki nöronlarda myelin kılıfı hasarı sonucu meydana gelen hastalıkların genel ismidir.[1] Bu hasar etkilenen sinirlerde sinyallerin iletimini bozar. Sonuç olarak iletim yeteneğindeki azalma; his kaybına, hareket, algı ya da sinirlerin rol aldığı diğer işlevlerin yetersizliğine neden olmaktadır.

Bazı demiyelinizan hastalıklar genetik nedenlerle, bazıları enfeksiyöz ajanlar tarafından, bazıları bağışıklık tepkileri nedeniyle ve bazıları da bilinmeyen faktörler nedeniyle oluşmaktadır. Ayrıca organofosfatlar da sinirlerde miyelin hasarına neden olabilirler. Nöroleptiklerin de demiyelinasyona neden oldukları bildirilmiştir.[2]

Tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Demiyelinizan hastalıklar periferik sinir sistemini etkileyenler ve merkezi sinir sistemini etkileyenler olarak sınıflandırılabilirler.

Merkezi sinir sistemini etkileyenler şunlardır:

Bu rahatsızlıklar optik nörit ve Transvers miyelit ile de ilişkilidir.

Periferal sinir sistemini etkileyen demiyelinizan hastalıklar:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dorland's Medical Dictionary'de "demyelinating disease"
  2. ^ Konopaske GT; Dorph-Petersen KA; Sweet RA; ve diğerleri. (Nisan 2008). "Effect of chronic antipsychotic exposure on astrocyte and oligodendrocyte numbers in macaque monkeys". Biol. Psychiatry. 63 (8). ss. 759-65. doi:10.1016/j.biopsych.2007.08.018. PMC 2386415 $2. PMID 17945195. 30 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2014.