Demiryol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Demiryol
Demir Yol filminin jenerik görüntüsü.
YönetmenYavuz Özkan
YapımcıYavuz Özkan
SenaristMahmut Tali Öngören
Yavuz Özkan
OyuncularTarık Akan
Fikret Hakan
Sevda Aktolga
Neslihan Danışman
Güler Ökten
Hikmet Çelik
Doğan Bavli
MüzikErgüder Yoldaş
Görüntü yönetmeniİzzet Akay
KurguÖzdemir Arıtan
StüdyoTan Film
CinsiSinema filmi
TürüDram, Politik
RenkRenkli, 35mm
Yapım yılı1979, Türkiye
Çıkış tarih(ler)i01 Şubat 1980[1]
Süre83 dakika
ÜlkeTürkiye
DilTürkçe

Demiryol, Yavuz Özkan'ın yönetmenliğini yaptığı 1979 tarihli sinema filmi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Demiryol filmi, greve giden Demiryolu işçilerinin hikâyesini ele alır. Zorlu çalışma koşullarına ve ülkedeki ekonomik krizin etkilerine karşı bir işçi olan Hasan’ın (Fikret Hakan) önderliğinde birleşen Demiryolu işçileri greve giderler.

İşçilerin bu grevi devrimci güçler tarafından da desteklenir. Fakat işçiler ve örgütlü devrimciler arasında yöntem tartışmaları sürmektedir. Aynı esnada bir kamu işletmesi olmasına rağmen, iş dünyasının neredeyse tamamı grevi sonlandırmak için zorbalık uygulamaya başlar. Farklı sektördeki patronlar, bir araya gelip örgütlenerek, hatta Amerikalıların destek ve yardımlarını alarak grevi sonlandırmak için çaba göstermektedir.

Grev komitesinde yer alan Hasan ise bir yandan patronlar ve grev kırıcılarıyla, diğer yandan da farklı fraksiyonlardaki sol örgütlerin eyleme yönelik kıştırtıcı hareketleri ile uğraşmaktadır.

Aynı sırada Hasan'ın kardeşi Bülent (Tarık Akan), dahil olduğu silahlı sol örgütün militanlarıyla beraber bir süpermarketin yiyecek kamyonunu kaçırıp, içindekileri gecekondu mahallesinde dağıtırlar. Polisin takibi üzerine kaçan Bülent ve arkadaşları iki kız kardeşin yaşadığı bir eve sığınır. Genç kadınları rehin alan Bülent'in arkadaşı Selim sokakta polisle girdiği çatışmada öldürülür. Bülent ise ağabeyi Hasan tarafından bir krize yol açmadan evden ayrılması için ikna edilir. Ancak kısa süre sonra gizlendiği evde polis tarafından basılacak ve Bülent çıkan çatışmada öldürülecektir.

Patronlar, uygulattıkları kara propagandaya rağmen, her geçen gün güçlenen işçi dayanışmasını engelleyemeyeceklerini anlayınca, demiryolu grevinin merkezinde yer alan Haydarpaşa Tren Garını kundaklayıp yakarlar. Basının desteği ile garı komünistlerin yaktığı haberi yayılır. Fakat bu provokasyon işçileri dağıtmak yerine daha da kenetleyecektir.

Filmin İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin ismi pek çok kaynakta Demiryol olarak anılır. Ancak fimin jeneriğinde Demir Yol olarak yazılır. Filmin bir diğer ismi de Fırtına İnsanları'dır. Filmin her iki ismiyle de afiş çalışması gerçekleştirilmiştir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

16. Altın Portakal Film Festivali'nde (1979), uzun metraj film yarışmasına katılan filmlerden Ömer Kavur'un Yusuf ile Kenan, Yavuz Özkan'ın Demiryol ve Yavuz Pağda'nın Yolcular filmlerini sansür kurulu yasaklayıp bazı bölümlerini kesmek isteyince, bütün yapımcı ve yönetmenler festivalden çekilme kararı aldı. Jüri üyeleri ve festival yürütme kurulunun da bu kararı desteklemesiyle yarışma iptal edildi.[2] 12 Ekim 2011'de düzenlenen "Geç Gelen Altın Portakallar" gecesinde 1979 "En İyi Film Ödülü"nü almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Maden
Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film Ödülü
Yusuf ile Kenan ile birlikte

1979
Sonra gelen:
Sürü