Esen Günay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Esen Günay
Doğum İzmir
Meslek(ler) Seslendirme Sanaçısı

Esen Günay, (d. 1 Ocak 1943, İzmir) Türk sinemasının önemli bir dublaj sanatçısıdır. 30 Yıl Kadir İnanır'ı flimlerin ve dizilerin seslendirmelerini yapmakla birlikte, iki filminin dışında Ferdi Tayfur'u bütün filmlerinde de Ferdi Tayfur'u seslendirmiştir.

Ayhan Işık, Yılmaz Güney ve Orhan Gencebay dışında 1963 yılından günümüze Türk Filmlerinde ve yabancı film ve dizileride seslendirmiş olan Günay, özellikle Amerika kıtasının keşfini anlatan 1492: Conquest of Paradise adlı filminde Kristof Kolomb'u canlandıran Gérard Depardieu adlı oyuncuya Türkçe dublaj için sesini vererek gönüllerde taht kurmuştur.

Bu güne dek yaklaşık 15.000 film ve dizilerde jönleri seslendiren Esen Günay, 1965 yılında sinema reklam filmlerinde başladığı seslendirmeye şu sıra Vodafon reklamlarında devam etmektedir. 46 Senedir seslendirme sanatçısı olan Esen Günay, 1960 Yılın da Ankara Devlet konservatuarında tiyatro tahsili yapmış daha sonra İstanbul'daki Arena Tiyatrosun da Yıldırım Önal ile birlikte birçok tiyatro oyununda rol almıştır.

2014 yılı itibariyle,

Esen Günay şimdilerde Tv8 televizyon Kanalı'nın kurumsal sesi olarak çalışmalarını sürdürmekte.