David Ellefson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
David Ellefson
David Ellefson (2011, Kiev)
Genel bilgiler
Doğum adı David Warren Ellefson
Doğum 12 Kasım 1964 (1964-11-12) (57 yaşında)
Minnesota, ABD
Başladığı yer Amerikalı
Tarzlar Heavy metal, thrash metal, hard rock, speed metal
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Bas Gitar
Etkin yıllar 1983-günümüz
Müzik şirketi Motor Music, Republic, Slash, Universal Music Group
İlişkili hareketler Megadeth, Soulfly, Avian, Temple of Brutality, F5, Killing Machine, Ministry, Hail
Resmî site David Ellefson Resmi Web Sitesi

David Warren "Dave" Ellefson (d. 12 Kasım 1964; Jackson, Minnesota) Amerikalı müzisyen, bas gitarist. Thrash metal grubu Megadeth'i Dave Mustaine ile birlikte kuran kişidir. Megadeth'ten sonra Soulfly'da çalmış, "F5", "Temple of Brutality", "Killing Machine" ve Hail adlı metal gruplarını kurmuştur. Dream Theater'ın Systematic Chaos albümünde yer almıştır. 8 Şubat 2010 itibarıyla Megadeth'e 8 yıl aradan sonra geri dönmüştür. 2021 yılında hakkında çıkan pedofili iddiaları yüzünden Megadeth grubundan atılmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Kasım 1964 tarihinde Jackson'da dünyaya gelmiştir. Los Angeles'a taşınmadan önce, kendi kurduğu birkaç grupla sahneye çıkmış ve kendini geliştirmiş başarılı bir bas gitarist olmuştur.

Megadeth (1983-2002)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dave Mustaine'in 1983 yılında Metallica'dan ayrılmasından sonra, Mustaine ve Ellefson 1983 yılında tanışmışlar ve Megadeth'i kurmuşlardır. Kendisi, Mustaine ile beraber, grubun 2002 yılındaki dağılışına kadar gruptaki değişmeyen tek eleman olmuştur (Mustaine 2004 yılında grubu tekrar kurmuş, fakat Ellefson'u almamıştır.). Mustaine'nin de, Ellefson'un da ismi Dave olduğu için, Mustaine, Ellefson'a "Dave Junior", veya daha da kısaltılmış olarak "Junior" lakabı takmıştır. Ellefson, bu süreçte 1985 çıkışlı Killing Is My Business... And Business Is Good! albümünden 2002 çıkışlı Rude Awakening konser albümüne kadar grubun bas gitaristliğini üstlenmiştir. Grup 2002 yılında dağılmıştır.

Ellefson ile Mustaine'in arası 2004 yılında grubun tekrar kurulmasından sonra bozulmuştur. Yaşadığı sakatlık nedeniyle grubu dağıtan Dave Mustaine, iyileştikten sonra eski Megadeth şarkılarını düzenleyip solo bir albüm çıkarmak ister, fakat plak şirketi, Megadeth ismiyle anlaşması olduğunu, bu yüzden de grup olarak bir albüm çıkarması gerektiğini söyler. Bunun üzerine Mustaine, grubu tekrar kurar fakat Ellefson bu kadroda yoktur. Grup The System Has Failed isimli albümleriyle müziğe geri dönmüştür. Mustaine ve Ellefson arasındaki sürtüşme, Mustaine'in gruba bas gitarist James Macdonough'u dahil etmesiyle beraber iyice su yüzüne çıkmıştır. Ellefson, Mustaine'e dava açmış, fakat sonra davadan vazgeçmiştir.

Megadeth Sonrası (2003-2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

Megadeth'ten ayrıldıktan sonra müziğe devam eden Ellefson, F5 isimli grubu kurdu. Bas gitarda Ellefson, vokalde Dale Steele, solo gitarda Steve Conley, ritim gitarda John Davis ve davulda eski Megadeth üyesi Jimmy DeGrasso'dan oluşan kadroyla beraber, 2005 yılında ilk albümleri A Drug for all Seasons yayınlandı. Ellefson, ayrıca DeGrasso ile beraber yeni Killing Machine kaydı olan Metalmorphosis'te de gözüktü, bunun yanında Temple of Brutality ile beraber çalışmaları da oldu. Bunların dışında Avian, Soulfly, Hail gibi gruplarda da yer aldı.

Megadeth'e Dönüşü (2010-2021)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ellefson, 2010 yılında, Megadeth bateristi Shawn Drover'ın çağrısı ile grupla beraber provalara katıldı. Bu provalardan sonra da, Ellefson'un gruba geri döndüğü duyuruldu. Grubun Endgame albümünün turnesi esnasında gruba geri dönen Ellefson, grubun çıkardığı Thirteen, Super Collider ve Dystopia albümlerinde de yerini almıştır.

Megadeth'den Çıkarılması (2021)[değiştir | kaynağı değiştir]

2021 yılının Mayıs ayında hakkında çıkan görüntüler ve pedofili iddiaları sonucunda Megadeth solisti Dave Mustaine, Megadeth'in resmi sosyal medya hesaplarından Ellefson'u gruptan çıkardığını açıkladı.[1]

Ekipmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ellefson, imzalı Jackson bas gitarıyla (2011)

Ellefson şu sıralar Jackson marka bas gitarları kullanmaktadır. Megadeth'teki eski günlerinde B.C. Rich kullanan Ellefson, sonra Jackson gitarları kullanmaya başladı. Bunlardan başka, Fender, Modulus, Peavey, Steinberger ve Charvel gibi markaları da denemiştir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Megadeth[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Gruplarla[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ @megadeth (24 Mayıs 2021). "Status Update" (Tweet) – Twitter vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]