Jimmy DeGrasso

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jimmy DeGrasso
Jimmy DeGrasso, 2004
Genel bilgiler
Doğum 16 Mart 1963 (1963-03-16) (58 yaşında)
Tarzlar Hard rock, heavy metal, thrash metal, speed metal, funk metal, crossover thrash, hardcore punk
Çalgılar Bateri
Etkin yıllar 1984 - günümüz
İlişkili hareketler Lita Ford, Ozzy Osbourne, Y&T, White Lion, Fiona, Suicidal Tendencies, Alice Cooper, Megadeth, MD.45, David Lee Roth, Ministry, F5, Mama's Boys, Hail, Dokken, Black Star Riders
Resmî site www.jimmydegrasso.com

Jimmy DeGrasso (d. 16 Mart 1963); Bethlehem, Pensilvanya, ABD doğumlu Amerikalı baterist.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1981'de liseden mezun olan DeGrasso, o yıllarda dünyaca ünlü Grenadier Band'da çalmaktaydı. 1986'da eski metal grubu Y&T'de grubun asıl bateristi Leonard Haze'in yerine geçti ve 1990'lı yıllara kadar da grupta kaldı. 1995'te Megadeth'in gitaristi ve vokalisti Dave Mustaine'in yan grubu MD.45'te çalmaya başladı. 1998'de de Megadeth'e geçen DeGrasso, grupla beraber Risk ve The World Needs a Hero stüdyo albümlerinde ve Rude Awakening konser albümünde yer aldı. Grubun 2002 yılında dağılmasıyla beraber DeGrasso da gruptan ayrılmış oldu. Grup 2004 yılında tekrar kurulsa da, bateriye DeGrasso yerine Shawn Drover getirildi.

DeGrasso Megadeth'ten sonra; 2002 yılında Modern Drummer Festival, Ultimate Drummer Weekend (Avustralya) ve Drummer Live'da (Birleşik Krallık) yer almış, ayrıca Slipknot vokalisti Corey Taylor'ın yan grubu Stone Sour'la ve efsanevi gitarist Ronnie Montrose ile turlamıştır. Ayrıca 2006'da David Lee Roth Band'la çalmış ve 2008'de onların final turnelerine Ministry ile katılmıştır.

DeGrasso şu anda San Jose, Kaliforniya'daki ikamet etmektedir. San Jose Pro Drum isimli kendisine ait davul dükkanını işletmektedir.

DeGrasso, Ağustos ve Eylül aylarında Eric Singer'ın birkaç KISS konserinde yer alması nedeniyle Alice Cooper'la 11 kez sahneye çıkmıştır. Günümüzde ise F5 ve Hail isimli gruplarda bateristlik yapmaktadır. 2012 yazında Dokken ile turlamış, Ted Nugent ile turlayan Mick Brown'ın yerini doldurmuştur.

Aralık 2012'de ise, DeGrasso Black Star Riders'ın (Thin Lizzy'in yeni adı) bateristi olarak açıklandı. Grup ilk albümü All Hell Breaks Loose'u Mayıs 2013'te piyasaya sürmüştür.

Bateristlik yaptığı eski gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]