Fender

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fender
Fender guitars logo.svg
Tip Özel Mülkiyet
Konum Scottsdale, Arizona, USA
Hizmet bölgesi Küresel
Önemli kişiler Başkan ve CEO William (Bill) Mendello
CFO James Broenen
Alan Müzik Aletleri
Kaynak Gibson Guitar Corporation
Yan kuruluş Squier
Gretsch
Jackson Guitars
Charvel
Hamer
Tacoma
Guild Guitar Company
SWR Sound Corporation
Brand X
Orpheum
Olympia
Heartfield
Ana sayfa www.fender.com
Vikiveri öğesi
2003 yapımı Fender Stevie Ray Vaughan Stratocaster özel modeli

Fender, ABD merkezli tüm Dünya çapında çok ünlü bir gitar üreticisi şirkettir.

1952 yılında dünyanın ilk bas gitarını üreten bu firma artık bir marka değil de bir tür olmuştur. Üreticisi 1909 doğumlu bir Amerikalı olan Leo Fender dir. Uzun yıllar popülerliğini koruyan firma 60'lı yıllarda Meksika ve Kore'de fabrika açmıştır. 1965'te CBS tarafından satın alınmıştır. Daha sonra, Japonya ve Çin'de de fabrikaları kurulmuştur. Fakat özellikle üretim kalitesi ve gitarların mutlak ses tonunun farklı olması nedeniyle en çok tercih edilen fabrikası, ABD, Carona, Kaliforniya ve Teksas'taki fabrikalarında üretilen gitarlar ve parçalar daha çok ilgi görmüştür.

Firmanın satmış olduğu ilk modelin adı Esquire'dir. Daha sonra bu modelin iki manyetikli bir versiyonu olan Broadcaster piyasaya sürülür. Broadcaster, model adı ile ilgili bir anlaşmazlık sonucu çok kısa bir süre için model ismi basılmadan piyasaya sürülür. Müşteriler arasında Nocaster adıyla anılan bu gitarlar daha sonra yerini Telecaster modeline bırakacaktır. Telecaster halen Fender'in üretimde tuttuğu en çok tercih edilen modellerden biridir. Bir diğeri ise Stratocaster dır.

Şirketin kurucusu Leo Fender 1990'ların başında Parkinson hastalığının yol açtığı sebeplerden ötürü ölmüştür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fender, ilk kez seri üretim katı-gövde İspanyol tarzı elektrik gitar, Telecaster (ilk ismiyle Broadcaster)'ı piyasaya sürmüştür. Ayrıca, bu marka neredeyse diğer tüm elektrik gitar üreticilerinin söz konusu Rickenbacker katı-gövde Hawaii tarzı gitar yapım projelerine başlamasına neden olmuştur. Fender çok yönlü katı-gövde elektrik gitar yaratmıştı. Bu gitarlar ve hala çeşitli türlerden müzisyenler için popülerdir. Birçok grup günümüzde Fender gitarları kullanır. Fender elektrik gitar üretimi, diğer şirketlerle birlikte 1920'lerin sonlarından beri elektrik gitar imal ettiği ve bu markanın bir ilk olmadığı bilinirken, diğer hiçbir marka ticari ve kullanım oranı olarak Fender gibi başarılı olamamıştır.

Telecaster[değiştir | kaynağı değiştir]

Telecaster gitarlar Leo Fender tarafından 1950'li yıllardan itibaren yapılmaya başlanmış, elektrik gitar tarihinde en önemli yeri kaplayan modeller arasında yer almistir. Yapımında dişbudak ağacı, ıhlamur ve kızılağaç kullanılır. Bu modelli kullanan ünlüler:

Stratocaster[değiştir | kaynağı değiştir]

Stratocaster, Amerikan Fender gitar şirketinin ürettiği en yaygın gitar modeli. Stratocaster sevilen kasa yapısıyla, dünyadaki çoğu gitarın şekil olarak esinlendiği gitardır. Asıl modeli 3 single coil manyetikten oluşur. Geniş bir ton yelpazesine sahip olması onu çağdaş müzik tarihinin en popüler enstrumanlarından biri yapmıştır. Genelde kızılağaç gövde, akçaağaç sap ve akçaağaç klavye kombinasyonuyla üretilir. Ancak günümüzde dünya çapında yaygınlaşmasıyla birçok değişik seçenek sunulmaktadır. Bu modelli kullanan ünlüler: