James LoMenzo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
James LoMenzo
LoMenzo, Megadeth'le sahnede iken (Mart 2008)
Genel bilgiler
Doğum 13 Ocak 1959 (1959-01-13) (61 yaşında)
New York, ABD
Tarzlar Hard rock, heavy metal, thrash metal, glam metal, blues rock southern rock
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Bas gitar, gitar, vokal
Etkin yıllar 1978 -
İlişkili hareketler Clockwork, Rondinelli, White Lion, Pride & Glory, Slash's Snakepit, Black Label Society, Ozzy Osbourne, David Lee Roth, Megadeth, HAIL!, Hydrogyn, Lynch Mob

James LoMenzo, (d. 13 Ocak 1959), New York, ABD doğumlu müzisyen.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'lerin sonunda Empty Sky isimli bir grupla müzik hayatına başladı. Caz etkileşimli bir rock grubu olan Empty Sky'da hem bas gitarist hem vokalistlik yaptı. Grup daha sonra dağıldı.

LoMenzo, daha sonra ilk hard rock grubu Clockwork'e geçti. 1980'den 1983'e kadar da burada bulundu. 1984'te White Lion'a geçmeden önce de, Ray Gillen ile beraber Rondinelli isimli gruba katıldı. LoMenzo, 1991'e kadar da burada yer aldı. Daha sonra White Lion bateristi Greg D'Angelo ve eski Kiss gitaristi Ace Frehley ile beraber, Zakk Wylde'nin daha sonra ismi Pride & Glory olan Lynyrd Skynhead isimli yan projesinde çaldı ve grup 1994'te bir albüm çıkardı. Aynı yılki turne sırasında gruptan ayrıldı ve Wylde'nin 1996 yapımı solo albümü Book of Shadows'ta yer aldı. Daha sonra Ozzy Osbourne ile beraber Ozzmosis albümü için kısa bir süre stüdyoda çalıştı, fakat buradaki kayıtlar kullanılmadı ve Ozzmosis bir sonraki yıl farklı müzisyenlerle beraber yeniden kaydedildi. 1995 yılında ise LoMenzo, Pride & Glory bateristi Brian Tichy ile beraber Slash's Snakepit'in turnelerinde yer aldı. Ayrıca 1990'ların sonları ve 2000'lerin başlarında David Lee Roth'un grubunda da bulundu ve Diamond Dave albümünde yer aldı.

LoMenzo, 2004'te ise Zakk Wylde'in Black Label Society grubuna katıldı ve Ekim 2005'e kadar da burada kaldı. Yerine geldiği isim ise grubun asıl basçısı John DeServio idi.

LoMenzo, 2006'da ise Megadeth'e katıldı. James MacDonough'dan boşalan bas gitaristliğini üstlendi. Grubun United Abominations ve Endgame albümlerinde yer aldı. 2010 yılında ise gruptan ayrıldı, yerine ise grubun ilk bas gitaristi David Ellefsongeldi. Aynı yıl Lynch Mob'da gitaristlik yaptı. Ayrıca Hideous Sun Demons'un da üyelerindendir. Bunların dışında; HAIL! ve The Amazing Race 21 gibi gruplarda da bulunmuştur.

LoMenzo, ayrıca grafik sanatçısıdır. 1998 yapımı Gilby Clarke'ın solo albümü Rubber'ın kapağını kendisi çizmiştir.

Ekipmanı[değiştir | kaynağı değiştir]

LoMenzo, Warwick bas gitarlarıyla ünlenmiştir. Warwick'in Buzzard ve Stryker modellerini kullanmıştır. Bunun dışında Alembic gitarlarını (özellikle de spyder modelini) ve Fender Marcus Miller Jazz Bass da kullanmıştır. 2008 eylülünde ise Yamaha BB Custom Shop modelini kullanırken görülmüştür. Ayrıca Ashdown amfilerini tercih etmektedir. Dunlop Crybaby, MXR Chorus, MXR Distortion ve Aphex Punch gibi pedalları vardır. Ayrıca Ashdown'ın kendine özel ürettiği Ashdown Lomenzo Hyperdrive isimli bir pedalı da vardır. RotoSound bas tellerini tercih etmektedir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rondinelli
  • Wardance (1985'te kaydedildi, 1996'da yayımlandı)
White Lion
Pride & Glory
Zakk Wylde
David Lee Roth
Hideous Sun Demons
Black Label Society
Megadeth
Tim "Ripper" Owens

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]