Da-Wen Sun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
孫大文
孙大文
Da-Wen Sun

Da-Wen Sun olarak bilinen Sun Dawen (Çince: 孙大文; Pinyin: Sūn Dàwén), İrlanda Ulusal Üniversitesi, Dublin Koleji Üniversitesi’nde, Gıda ve Biyosistem Mühendisliği profesörüdür.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Çin'de doğan Profesör Da-Wen Sun, gıda mühendisliği araştırmaları ve eğitiminde dünya çapında bir otoritedir. Temel araştırma alanları soğutma, kurutma ve dondurma prosesleri ve sistemleri, gıda ürünlerinin kalitesi ve güvenliği, biyoproses simülasyonu ve optimizasyonu ve bilgisayar destekli görüntü işleme teknolojisidir. Özellikle, pişmiş etlerin vakum altında soğutulması, bilgisayar destekli görüntü işleme tekniği ile pizza kalitesinin belirlenmesi ve yenilebilir filmler ile meyve ve sebzelerin raf ömrünün uzatılması gibi yenilikçi çalışmaları ulusal ve uluslararası basında çok geniş yer bulmuştur. Yaptığı çalışmaların sonuçları, 180’den fazla sıkça taranan süreli yayında ve 200’ün üzerinde konferans dökümanında yer almıştır.

Lisans ve yüksek lisans derecesini Makina Mühendisliği alanında, doktora derecesini ise Kimya Mühendisliği alanında Çin’de aldıktan sonra Avrupa’da çeşitli üniversitelerde çalışmıştır. 1995’te İrlanda Ulusal Üniversitesi, Dublin (Dublin Koleji Üniversitesi)’ne Kolej okutmanı olarak tayin edilmesi ile bir İrlanda Üniversitesi’nde kalıcı olarak istihdam edilen ilk Çinli olma unvanını elde etmiştir ve sonrasında mümkün olan en kısa sürelerde Kıdemli okutman, Doçent ve Profesör unvanlarını almıştır. Dr Sun şu an Dublin Üniversite Koleji’nde Gıda ve Biyosistemler Mühendisliği Profesörü ve Gıdaların Soğutulması ve Bilgisayarlı Gıda Teknolojileri Araştırma Grubu’nun yöneticisidir.

Profesör Sun’ın öncü bir gıda mühendisliği eğiticisi olarak, gıda mühendisliği alanına önemli katkıları olmuştur. Endüstri ve akademiye kendi katkılarını koyan birçok doktora öğrencisi yetiştirmiştir. Aynı zamanda uluslararası akademik enstitülerde düzenli olarak gıda mühendisliğinde gelişmeler üzerine dersler vermiş ve uluslararası konferanslarda konuşmalar yapmıştır. Gıda mühendisliği alanında tanınan bir otorite olarak, Zhejiang Üniversitesi, Şangay Jiaotong Üniversitesi, Harbin Teknoloji Enstitüsü, Çin Tarım Üniversitesi, Güney Çin Teknoloji Üniversitesi, Jiangnan Üniversitesi ve diğer birçok üniversitenin aralarında bulunduğu Çin’deki on en iyi üniversiteden kendisine ikinci/misafir/danışman profesörlükler teklif edilmiştir. Gıda mühendisliği alanına yaptığı belirgin katkısının dünya çapında kabul görmesi ve alanındaki göze çarpan liderliği nedeniyle, Uluslararası Ziraat Mühendisliği Komisyonu (CIGR) 2000 ve 2006 yıllarında kendisini CIGR Erdem Ödülü’ne layık görmüş, İngiltere’deki Makina Mühendisleri Derneği (IMechE) kendisini ‘2004 Yılının Gıda Mühendisi’ ilan etmiş, 2008 yılında, dünyadaki en iyi Ziraat Mühendisliği araştırmacıları arasında ayırt edici başarıları onuruna CIGR Takdir Ödülü ile ödüllendirilmiştir.

Ziraat Mühendisleri Derneği üyesidir. Öğretim ve araştırma alanlarındaki başarıları nedeniyle, Dublin Koleji Üniversitesi’nden Rektörlük Araştırma Bursu ve iki defa Rektörlük Araştırma Ödülü dahil olmak üzere birçok ödül almıştır. CIGR Yönetim Kurulu üyesi ve CIGR Onursal Başkan Yardımcısıdır, uluslararası bir süreli yayın olan Food and Bioprocess Technology'nin baş editor, “Contemporary Food Engineering” kitap serisinin (CRC Yayınları / Taylor & Francis) seri editorü, Journal of Food Engineering (Elsevier) ‘in eski editorü ve Journal of Food Engineering (Elsevier), Journal of Food Process Engineering (Blackwell), Sensing and Instrumentation for Food Quality and Safety and Czech Journal of Food Sciences dergilerinin editor grubu üyesidir. Aynı zamanda İngiltere Mühendislik Konseyi’nde kayıtlı profesyonel (kiralanan) mühendistir.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • CIGR Takdir Ödülü, 2008, CIGR (Uluslararası Ziraat Mühendisliği Komisyonu)
 • AFST(I) Üye Ödülü,2007, Gıda Bilimcileri ve Teknolojistleri Birliği (Hindistan)
 • CIGR Erdem Ödülü,2006, CIGR (Uluslararası Ziraat Mühendisliği Komisyonu)
 • Rektörlük Araştırma Bursu,2004/2005, Dublin Koleji Üniversitesi
 • Yılın Gıda Mühendisli Ödülü, 2004, Makina Mühendisleri Derneği, İngiltere
 • Mühendislik ve Bilimde Kim Kimdir, 2000-
 • CIGR Erdem Ödülü,2000, CIGR (Uluslararası Ziraat Mühendisliği Komisyonu)
 • Rektörlük Araştırma Ödülü,2000/2001, Dublin Koleji Üniversitesi
 • Dünyada Kim Kimdir, 1999-

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. UCD Professor tops the world rankings in Agriculture Sciences
 2. New Scientist: Soya film has fresh fruit all wrapped up
 3. Irish Times: Chilling without the pressure
 4. The Times: Pizza's perfect with chips
 5. New Scientist: We hear that...
 6. 神州学人: 华人学者孙大文居农业科学世界排名前列
 7. 神州学人: 孙大文博士当选英国皇家“食品工程师年度人物”[ölü/kırık bağlantı]
 8. 人民日报: 爱尔兰国立大学教授孙大文获英国“食品工程师年度人物”
 9. 新华网: 我心依然是中国心
 10. 新华网: 孙大文当选英国皇家“食品工程师年度人物”

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]