Düğüntepe, Baskil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Düğüntepe
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Baskil
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2.000)
 • Toplam 139
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23800

Düğüntepe, Elâzığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür. Eski adı Gırdıkan'dır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevcut tarihi kaynaklara göre Düğüntepe'nin en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu'ya yerleşen Hurrilerdir. Hurrilerden sonra bölge Hitit hakimiyeti altına girmiştir. eski ismi Gırtkandır. Savaş dönemlerinde erkek nüfus cepheye gidip dönmediğinden çoğu köylü vatandaş öksüz büyümüştür.Genelde doğu ve kafkas cephesinde savaşmışlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri bugün harput gelenek ve göreneklerini takip eden bir özelliğe sahiptir.Köylü günlük aile ziyaretlerinde bulunarak aileler arası ilişkileri kuvvetlendirmeye çalışmıştır.Bu yönüyle örnek bir köy özelliğine sahiptir.Düğüntepe mutfağı yörenin özelliklerine bağlı olarak çok büyük çeşitlilik ve zenginlik gösterir. Köyün kendine has ve kendi ismiyle anılan pek çok yemeği vardır. Bu yemekler Türkiye'nin birçok yöresinde Elazığ yemeği olarak yapılmaktadır. Kellecoş, İşgene, Harput köfte,içli köfte, taş ekmeği, peynirli ekmek (peynir ve şeker), patile, fodula, gömme, ufalama, sırrın, keşkek, tahana, orcik, dut pekmezi, tulum peyniri, şavak peyniri, söğürtme, ışkın, pirpirim, Heside, Gaygana, Pestilli Yumurta, çiğ köfte, Dolangel, Kalbur Hurması, dilber dudağı, Düğüntepe'ye has yemek ve tatlılara örnek olarak verilebilir.

Yöreye ait üzüm ve cevizden yapılan orcik ve pestil, tulum peyniri, dut unu, el sanatları ürünleri, iğne oyaları, yerel halılar, kilimler, bakır ve yemenilere.

Zengin bir folklor çeşitliliğine sahiptir

Türkiye'de en çok bilinen çayda çıra oyunu mumla oynanan Elazığ iline has bir oyundur. Bu oyun Dünya da "mumlu dans " olarak tanınır. Ayrıca Elazığ halayı, temirağa, avreş, nure, keçike, ağır halay, delilo... yine Elazığ'a has oyunlardır. "Köy genelinde Elazığ Folkloru hakimdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 41 km, Baskil ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim egemen olup, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Rakımı sebebiyle, ovada bulunan İlçe merkezine nispeten daha soğuktur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 130
2000 139
1997 195

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol köyde elektrik ve sabit telefon vardır.