Cobitidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cobitidae
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Teleostei
Takım: Cypriniformes
Üst familya: Cobitoidea
Familya: Cobitidae
Swainson, 1838
Tip tür
Cobitis taenia
Linnaeus, 1758
Cinsler

Cobitidae ("gerçek çoprabalıkları" olarak da bilinir), Eski Dünya tatlı su balıklarının bir familyasıdır. Avrasya'da ve Fas'ta bulunurlar ve nehir ekosistemlerinde yaşarlar. Bugün, çoğu "çoprabalığı" diğer familyalara yerleştirilmiştir (aşağıya bakınız). Familya, yaklaşık 260 tanımlanmış tür içerir. Yeni türler düzenli olarak tanımlanmaya devam ediyor.[2][3][4]

Açıklama ve ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Cobitidae'nin vücut formları, vermiform (solucan) şeklinde, uzun ve ince olma eğilimindedir. Çoğu gerçek çoprabalığı gerçek pullara sahip değildir ve diğer birçok Cypriniformes veya yayın balığı gibi ağızlarında bıyık vardır (genellikle üç ila altı çift). Bu familyada tipik olarak bulunan diğer bazı özellikler, süpürücü bentik yaşam tarzlarına uygun, alta bakan küçük bir ağız, gözün altında erektil bir omurga ve tek sıra faringeal (boğaz) dişlerdir.

Gerçek çoprabalıkları çoğunlukla çöpçüdür ve her yerde bulunur, genellikle yiyecekleri konusunda çok seçici değildir. Suda yaşayan kabukluları, böcekleri ve diğer küçük omurgasızları ve ayrıca organik detritus artıklarını yiyebilirler. Birçoğu genellikle düşük kaliteli ötrofik sularda yaşar ve bu tür habitatlarla ilişkili tubifex solucanları ve benzeri bentolarla beslenir. Bu çoprabalığı balıklarından bazıları, atmosferik oksijeni yutarak ılık, çamurlu nehirlerde veya kirli havuzlarda düşük oksijen seviyelerine uyum sağlamıştır. Özellikle Cobitis ve özellikle Misgurnus cinsinden bazı türler, değişen hava basıncına duyarlıdır. Davranışlarını buna göre değiştirirler ve aktivitedeki bu değişiklikleri genellikle havadaki bir değişiklik takip ettiğinden, genellikle "hava durumu balıkları" veya "hava durumu çoprabalığı" olarak bilinirler.

Bazı Cobitidae türleri, istilacı türler olarak yerel yaban hayatı için sorun oluşturabilecekleri yabancı topraklara tanıtıldı.[5] Çoğu göçmen balık olan diğer gerçek çoprabalığı, habitat tahribatı, kimyasal kirlilik ve barajdan ciddi şekilde etkilenmiştir ve bugün tehdit altındaki türler olarak kabul edilmektedir. Bazı göçmen türler popüler akvaryum balıklarıdır ve esaret altında yetiştirilmeleri çok zor olduğundan, aşırı avlanma bazı durumlarda adi stokları ciddi şekilde tüketmiştir.

Sistematik[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer "çoprabalıkları" eskiden bu familyya dahildi, ancak günümüzde Cypriniformes takımının belirgin üyeleri olarak kabul ediliyor. Cobitidae, Catostomidae ile birlikte "çoprabalığı" üst familyası Cobitoidea'yı oluşturur. Bununla birlikte, emici çoprabalığı (Gyrinocheilidae), emicilerin akrabaları olarak kolayca tanınabilir.[3]

Sonunda, tepe akıntısı çoprabalığı, diğer iki varsayılan Cobitoidea'dan gerçek çoprabalığı'na daha çok benzese de, kendi başlarına bir aile olarak daha iyi kabul edilecek kadar farklı olarak kabul edildi - Balitoridae. Ve "emici Cobitoidea" gerçekten oldukça uzak, hatta belki de Cyprinidae'ye belirgin şekilde daha yakın göründüğü için, bu nedenle eski üst aile Catostomoidea yeniden doğrulamayı garanti ediyor. Son olarak, şaşırtıcı dağ sazanları, son zamanlarda en sık Psilorhynchidae familyası olarak kabul edildi. Yine de bir dizi sistematik şemada Balitoridae'ye (veya bunlar Cobitidae'ye dahil edildiğinde Balitorinae'ye) yerleştirildiler. Aslında, çoprabalığı benzeri sazanlar gibi görünüyorlar ve Cyprinidae'ye aitler.[6]

2012 yılında, Maurice Kottelat çoprabalıklarını inceledi, eski alt familyası Botiinae'yi kendi ailesi Botiidae'ye yükseltti ve Serpenticobitis cinsi için Serpenticobitidae ailesini kurdu.[7]

Misgurnus fossilis
Canthophrys gongota

İnsanlar tarafından kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı gerçek çoprabalıkları, Japonya gibi Doğu Asya ülkelerinde yemek balıkları olarak popülerdir. Bunlar balıkçılıkta veya yetiştiricilikte önemlidir. Küçük türler bazen yem için yakalanabilir.

Akvaryum balığı olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Pangio kuhlii

Daha parlak renkli türlerin çoğu tatlı su akvaryumcuları arasında popülerdir, bu nedenle akvaryum ticaretinde önemlidir. Akvaryum ticaretinde sıklıkla karşılaşılan bazı Cobitidae türleri şunlardır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Page, L.M.; Tangjitjaroen, W. (2015). "Aperioptus pictorius Richardson 1848 is a senior synonym of Acanthopsoides molobrion Siebert 1991, and Aperioptus is a senior synonym of Acanthopsoides Fowler 1934 (Cypriniformes: Cobitidae)" (PDF). Zootaxa. 3962 (1): 179-181. doi:10.11646/zootaxa.3962.1.10. PMID 26249384. 23 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 19 Ekim 2021. 
  2. ^ Froese, Rainer, ve Daniel Pauly, vd. (2015). FishBase'de "Cobitidae". sürüm: October 2015.
  3. ^ a b Nelson, J.S. (2006): Fishes of the World. John Wiley & Sons, Inc. 0-471-25031-7
  4. ^ Perdices, A., Bohlen, J., Šlechtová, V. & Doadrio, I. (2016): Molecular Evidence for Multiple Origins of the European Spined Loaches (Teleostei, Cobitidae). PLoS ONE, 11 (1): e0144628.
  5. ^ Misgurnus anguillicaudatus (fish) 27 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ISSG Global Invasive Species Database
  6. ^ He S.-P.; Gub X.; Mayden R.L.; Chen W.-J.; Conway K.W.; Chen Y.-Y. (2008). "Phylogenetic position of the enigmatic genus Psilorhynchus (Ostariophysi: Cypriniformes): Evidence from the mitochondrial genome". Molecular Phylogenetics and Evolution. 47 (1): 419-425. doi:10.1016/j.ympev.2007.10.012. PMID 18053751. 25 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2021. 
  7. ^ Kottelat M (2012). "Conspectus cobitidum: an inventory of the loaches of the world (Teleostei: Cypriniformes: Cobitoidei)" (PDF). The Raffles Bulletin of Zoology. Suppl. 26: 1-199. 11 Şubat 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
Vikitür'de konuyla ilgili taksonomik bilgiler bulunur: