Tubifex

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Tubifex tubifex
TUBIFEX.gif
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Annelida
Sınıf: Oligochaeta
Takım: Clitellata
Familya: Tubificidae
Cins: Tubifex
Tür: T. tubifex
Binominal adı
''Tubifex tubifex''
(Müller, 1774)

Tubifex göl, nehir yüzeylerinde ve zaman zaman kanalizasyon hatlarının sularının döküldüğü bölgelerde bulunan Tubificidae [1] familyasına ait bir cinstir. Şimdiye kadar 13 türü tanımlanmıştır. Toplu halde milyonlarcası bir arada bulunabilir. Kalınlıkları 1 mm kadar uzunlukları ise 3–4 cm olabilir.

Kullanıldığı yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun süredir akvaryum balıkları için yem olarak kullanılmaktadır. Balıklar için değerli bir yem oldukları kadar mikrop yuvasıdır da. Balıklara -ve size bile - hastalık bulaştırabilirler. Ama gelişime ve üremeye oldukça faydalı oldukları için bazı durumlarda kullanılmaları neredeye mecburidir denilebilir. Yavaş akan su altında tutularak bağırsaklarının boşalması sağlanırsa ve verilmeden önce birkaç saniyeliğine kaynar sudan geçirip verilirse risk azaltılabilir.

Uyarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsan sağlığına zararlı birçok mikroorganizmayı bünyesinde barındırır. Direk temastan kaçınılmalıdır. Ele teması mecburi ise eldiven kullanılmasında yarar vardır. Kaliteli markaların kurutulmuş olarak sattığı tubifex kurtları tercih edilmelidir. Bu markaların kurtları küp halinde olup temizlendiği için güvenlidirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]