İçeriğe atla

Charlotte (1796 doğumlu Galler prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prenses Charlotte
Charlotte 21 yaşında
George Dawe tarafından 1817’de yapılan portresi
Doğum7 Ocak 1796(1796-01-07)
Carlton House, Londra, İngiltere
Ölüm6 Kasım 1817 (21 yaşında)
Claremont House, Surrey, İngiltere
Defin19 Kasım 1817
St George's Şapeli Windsor Kalesi, İngiltere
Eş(ler)i
Tam adı
Charlotte Augusta
HanedanHanover
BabasıIV. George
AnnesiCaroline (Brunswick)
İmza

Galler’den Prenses Charlotte (Charlotte Augusta; 7 Ocak 1796 – 6 Kasım 1817) Kral IV. George ve eşi Caroline’in tek çocuğu. Eğer dedesi Kral III. George ve babasından uzun yaşasaydı Britanya kraliçesi olarak hükümdar olacaktı. Ancak 21 yaşında, ikisinden de önce öldü.

Charlotte'un annesi ve babası birbirlerini sevmiyorlardı. Evlilikleri başkaları tarafından ayarlanmıştı ve sonrasında ayrı yaşamaya başladılar. Babası Galler Prensi, Charlotte’un bakımını genelde dadılara ve hizmetçilere bıraktı. Annesi Caroline ile sınırlı bir şekilde görüşüyordu ve annesi bir süre sonra ülkesine döndü. Charlotte büyüdüğünde babası onun Hollanda Veliaht Prensi II. Willem ile evlenmesini istiyordu. (daha sonra Hollanda Kralı oldu.). Charlotte önce kabul etse de bir süre sonra vazgeçti. Babası ile arası bir süre bozulsa da babası sonunda onun Prens Leopold (daha sonra Belçika Kralı oldu) ile evlenmesine izin verdi. Bir buçuk yıllık mutlu bir evlilikten sonra Charlotte doğum sırasında öldü. Oğlu da ölü doğdu.

Charlotte'un ölümü Britanya’da üzücü şekilde karşılandı. Britanyalılar onu popüler olmayan babası ve deli olduğu söylenilen dedesininin ardından gelen umut olarak görüyorlardı. Kral III. George’un tek meşru torunuydu. Ölümü tahtın uzak bir akrabaya gitmesine neden olabilirdi. Ölümünün ardından Kralın evlenmeyen oğulları eş bulma çalışmalarına başladı ve Kral’ın dördüncü oğlu Prens Edward, Kent ve Strathearn Dükü’nün evliliği bir sonraki Kraliçe’nin, Victoria’nın doğumunu sağladı.