Cevizli sucuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.36, 6 Kasım 2016 tarihinde CommonsDelinker (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17792735 numaralı sürüm (Yeşil_Fıstıklı_Sucuk.jpg adlı dosya, Hedwig in Washington tarafından Commons'tan silindiği için kaldırıldı. Gerekçe:Copyright violation, found elsewhere on the web and unlikely to b)
Cevizli sucuk (sağ üstte), pestil (sol üstte) ve diğer Türk tatlıları.
Churchkhela
Dosya:Kahramanmaraş Köpük Sucuğu.jpg
Kahramanmaraş Köpük Sucuğu

Cevizli Sucuk, Şıralı Sucuk, Pekmezli Sucuk, Şeker Sucuğu, Sucuk, Orcik veya Köme, genellikle Kahramanmaraş, Gümüşhane, Elazığ, Artvin ve çevre illerinde üzüm veya dut şırasına ipe dizilen ceviz batırılarak yapılan bir tatlıdır. Şıranın ana maddesi kaynamış pekmez veya meyve (Üzüm veya dut) suyudur. Şeklinin sucuğa benzemesinden ötürü bu isimle anılır. Gürcüce'de ise Çurçhela (Çurçh'ela) (ჩურჩხელა), Rusça'da ise Orcik (чурчхела) adı ile bilinir.

İpe dizilmiş cevizin bir veya daha fazla kez kaynamakta olan şıraya batırılıp çekilmesinden sonra asılıp kurutulması ile yapılır. Şıraya batırma miktarına göre kalınlığı değişir. İpe ceviz yerine yeşil fıstık, badem, fındık vb. dizilerek yapılan türleri de vardır. Yeşil fıstık vb. kullanımı ise yörede o ürünün yetişmesinin sonucudur. Örneğin Kahramanmaraş'ta yeşil fısıtık ile yapılanı bol miktarda bulunur. Sucuğun rengi, siyaha yakın olan pekmez kahverengisidir. Sucukların birbirine yapışmaması için dışına nişasta da sürülebilir.

Kahramanmaraş'ta ise köpürtme tekniği kullanılarak yapılan Kahramanmaraş Sucuğu[1], Kahramanmaraş Köpük Sucuğu ya da Kahramanmaraş Un Sucuğu adı verilen bir çeşidi daha vardır. Bu çeşit beyaz renkli görüntüsü ve daha yumuşak oluşu itibariyle diğer illerin cevizli sucuğundan oldukça farklıdır.

Bir çok ilde asırlardır yapılan bir Türk Tatlısı olan Cevizli Sucuk, Kahramanmaraş çevresinde yalnızca sucuk adıyla anılmakta olup, Elazığ çevresinde "Orcik" , Gümüşhane ve Artvin çevresinde de "Köme" olarak anılmaktadır.

Günümüzde ise fabrikalarda pekmez yerine glikoz veya sakkaroz bazlı şıralar kullanılarak yapılanları da bol miktarda üretilmektedir. Ancak bu sanayi ürünleri doğal olanlar kadar makbul değildir.

Ayrıca bakınız

  1. ^ http://m.lezzetler.com/un-sucugu-yapimi-kahramanmaras-vt78538