Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu
Film afişi
Yönetmen Özer Feyzioğlu
Yapımcı Mustafa Uslu
Senarist Barış Pirhasan
Oyuncular
Müzik Fahir Atakoğlu
Görüntü yönetmeni Martin Szecsanov
Yapım şirketi Dijital Yapım Evi
Dağıtıcı CGV Mars Dağıtım
Cinsi Sinema filmi
Türü Biyografik, dram
Çıkış tarih(ler)i 22 Kasım 2019
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Hasılat ₺ 31.699.542[1]

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu,[2] yönetmenliğini Özer Feyzioğlu'nun yaptığı, senaryosunu Barış Pirhasan'ın yazdığı, biyografi ve dram türündeki Türk sinema filmi.[3] Film, Cep Herkülü lakaplı Naim Süleymanoğlu'nun hayatını anlatmaktadır.[4][5] Bu hayat hikayesinde Todor Jivkov liderliğindeki Bulgar Komünist Partisi iktidarı altında 1984 sonunda uygulamaya konan, Bulgaristan Türklerinin isimlerinin devlet zoruyla Bulgar isimleriyle değiştirildiği ve resmi makamlarca "Diriliş Süreci" adı verilen Bulgarlaştırma kampanyasının sonuçları ve bu durumu dünyaya duyurmak için Naim'in Bulgaristan'ı terk etme girişimleri geniş yer tutmaktadır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Film 22 Kasım 2019 tarihinde gösterime girdi.[6] Filmin müziği olan "Naim" parçası rapçi Eypio tarafından bestelendi.[7] Gösterime girdikten 10 ay sonra internet film portalı Netflix'te de yayınlandı.

Popüler film sitelerinden başlıcalarının üyeleri tarafından verilen puanlar (10 üzerinden) imdb.com (8,5), sinemalar.com (8,4) ve beyazperde.com (9,4) şeklindedir (30 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla).

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cep Herkülü: Naim Suleymanoğlu". Box Office Türkiye. 7 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2020. 
  2. ^ Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu
  3. ^ Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminin kadrosu açıklandı
  4. ^ Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu'nun yönetmeni Özer Feyzioğlu: Kendini feda etme öyküsünü anlatıyoruz
  5. ^ Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu'nun hayatı film oluyor!
  6. ^ "Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu". Box Office Türkiye. 27 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  7. ^ Yazıcı Ergin, Müjde (13 Temmuz 2019). "'Naim' filminin müziğini yapan Eypio: Bi' derdin varsa söyle Naim gelir kaldırır!". Diken. 14 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]